LNW SPY

ජනාධිපති පිස්සුව තද වී පාදෙණිය මාලඹේ සාස්තර මෑණියෝ සරණ යයි……… GMOA එකටත් ලඟදීම අබසරණයි!

Jun 4, 2019 – නො. 112/ඩී, කහන්තොට පාර, මාලබේ පදිංචි  සාස්තර මෑණියෝ  නමින් ප්‍රකට කාන්තාවක් ලගට පැමිණි රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ සභාපති අනුරුද්ධ පා(වා)දෙනියට මීට වසර දෙකකට පමණ පෙර බරපතල ලනුවක් ලබා දෙනු ලැබීය. පාදෙණිය ජනාධිපති කරවීමට තමන්ට හැකි බවත් තමන් කියන විදිහට වැඩ කල යුතු බවත්ය. බල පෙරේත කමින් මත්ව සිටින පාදෙණිය මෙලෝ හසරක් නැතිව ඊට එකඟ විය. මෑණියන්ගේ දේශීය සහල් වෙළදාම ප්‍රචලිත කිරීම පාදෙනියට ලැබුණු පළමු ඉලක්කයයි. රටේ විවිධ ස්ථානවලින් එකතු කරගත් සහල් කෘෂි රසායන නැතිව වගා කල සහල් බවට බොරුවට පෙන්වා කිලෝවක් රු 165 බැගින් විකිණීමේ කුට ව්‍යාපාරයක් පිස්සු මෑණියෝ කලක සිට කර ගෙන ආවේය. තවද සහල් ග්රෑම් 100   ක් කුළුබඩු ස්වල්පයක් සමග කැඳ පැකට් ලෙස රු 70 විකිණීමේ ජාවරමක්ද  පවතී. තමන්ගේ වෛද්‍ය දැනුම බල්ලට දැමූ  පාදෙණිය හිස හැරුණු හැරුණු අතේ යමින් පිස්සු මෑණියන්ගේ සහල් කෑමෙන් දියවැඩියාව, රුධිර පීඩනය, අතරීටිස් හොඳ වන බව බොරු දෙසා බෑවේය. පිස්සු මෑණියන්ගේ කැඳ බීමෙන් සර්වාන්ගයේ සියලු ලෙඩ දුරුවන බව අමු කෙප්ප දෙසා බෑවේය. මේ අතර පාදෙණිය විධායක සභාවේ සියලු දෙනා මෑණියෝ ලගට කැඳවා ගෙන ගොස් බෞතිස්ම කළේය. පාදෙණිය සමග මාලඹේ බඩ  නොගාන කෙනෙක්ට GMOA විධායක සභාව තහනම් විය.

ජනාධිපති සිහිනය වෙනුවෙන් පාදෙණිය නොකළ වැඩක් නොවීය. අන්තිමට මෑණියන්ගේ ලනුවක් කා බෞද්ධයා චැනල් එකේ බන කියන්නටත් ගියේය. මෑණියන්ගෙන් අසා ගත් බොරු බන කියන්නට ගොස් පාදෙණිය ඇන ගත්තේය. ඒ බන ඇසූ ස්වාමීන්වහන්සේලා සහ ගිහියන් ගණනාවක් බෞද්ධයා නාලිකාවට කතා කර මේ මොන පිස්සුවක්දැයි විමසුහ. පාදෙණිය මෝරා කර ගත් පිස්සු මෑණියෝ සහල් සහ කැඳ විකුණා රුපියල් කෝටි ගණනක් හම්බු කලේය. මාලඹේ සිය නිවසේ වෙදකම් කරනවා කියමින් බොරු වෙදකමක් කර කෝටි ගණනක් මුදල් හම්බු කළේය. ලෙඩ හොඳ නොවන විට මිනිස්සු ඒ ගැන පැමිණිලි කළ විට මෑණියෝ කියන්නේ “පාදෙනියත් මගෙන් බෙහෙත් ගන්නේ, මුළු GMOA එකම මගෙන් බෙහෙත් ගන්නේ, ඒ ගොල්ලන්ට හොඳ වෙනවානම් ඇයි ඔය  ගොල්ලන්ට හොඳ නොවන්නේ” යනුවෙනි. කිසිදු ලියාපදිංචියක් නැතිව මාලඹේ පිස්සු මෑණියෝ මිනිසුන් රවටා රුපියල් කොටි ගණන් අහිංසක මිනිසුන්ගේ මුදල් වංචා කරන්නේ GMOA නම ඉදිරියට දමා ගෙනය.

ඊළඟ ජනාධිපතිවරණයට පාදෙණිය ඉදිරිපත් කරවීම මෑණියන්ගේ අරමුනයි. පාදෙණිය ලණුව හොඳ එකෙන්ම කා ඇත. රට වටේ දේවාල ගානේ යමින් බාර වෙමින්, මහ රෑ එළිවෙනකම් බලි තොවිල් කරමින්, GMOA විධායක සභාව සමග හොර භාවනාවේ නියැලෙමින් පාදෙණිය මේ සඳහා ලෑස්ති වෙයි. බුදු පිළිම දහස් ගණනක් මිලදී ගෙන ශක්තිය නිධාන්කළ බුදු පිළිමයයි පවසමින් විවිධ අයට ඒවා බෙදා හැරී. මෑණියෝ කියන කියන දේ කරයි. ඇතැම් දිනවලට මෑණියන්ගේ කීම අසා හැල හොල්මනක් නැතිව කිසිවකු හෝ කතා බස් නොකර බලා ගත් අත බලා ගෙන ඉදී.

දැනටමත් විධායක සභාවේ සාමාජිකයන්ට කැබිනට් ඇමති දුර වෙන්කර ඇත. ඔවුන් කැබිනට් ඇමතිවරු වූ පසු විධායක සභාවට පත් කල යුතු අලුත් අය ගැනද තීරණය කර ඇත. දැන් මේ කරුණ වෛද්‍යවරු අතර ප්‍රසිද්ධ රහසක් වී ඇති නිසා පාදෙණිය සහ විධායක සභාව විහිළුකාරයන් පිරිසක් බව පොදු මතයක් ගොඩ නැගෙමින් ඇත. විධායක සබාවේ ඇතැම් අය මෙන්ම  GMOA පැරණි ජ්‍යෙෂ්ඨ සාමාජිකයන්ද කියන්නේ මෙවර පාදෙණිය GMOA මුළුමුනින් විනාශ කරන බවයි. පා(වා)දෙනියගේ බල තණ්හාවට GMOA විනාශ නොකරන ලෙස ඔවුහු ඉල්ලති. නටන නැටුමක් GMOA එකෙන් ඉවත්ව කර ගන්නා ලෙසද ඔවුහු ඉල්ලති.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top