LNW SPY

අප්‍රියෙල් 21 ප්‍රහාරය දැන දැනම ආරක්ෂක ඇමති රට අමාරුවේ දැම්මා…. බුද්ධි අංශ ගැන කිබුල් කදුලු හෙලන පාහරයන් ජාතික ආරක්ෂාවට කල දේ… මෙන්න සාක්ෂි……..

May 28, 2019 – අප්‍රියෙල් 21 ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් ඉල්ලා අස්වු ආරක්ෂක ලේකම්වරයා මෙන්ම,අනිවාර්යයෙන් නිවාඩු යවා සිටින පොලිස්පතිවරයා මෙන්ම ආරක්ෂක අමාත්‍යධුරය බදාගෙන රටේ ජනතාව බිල්ලට දුන් සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාද සිටින බව දැන් තහවුරු වි තිබේ.ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් තොරතුරු දැන දැනම ජනතාව බිල්ලට දි එයින් දේ ශපාලන වාසී ලබා ගැනිමට ජනපති උත්සහ දරා ඇති බව බුද්ධි අංශ අනාවරණයන් සතයකට මායිම්  නො කිරිම හරහා මැනවින් තහවුරු වි තිබේ.

2018  ජුනී මාසයේ 02 දින කොළඹ ත්‍රස්තවාදී විමර්ශන කොට්ඨාශයට අනුයුක්තව සේවය කරන රුවන් කුමාර රණවක පතිරණ විසින් මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයට ලබා දුන් දිවුරුම් ප්‍රකාශයක් අනුව අංක 64/01, මීරා පල්ලිය පාර, කාන්තන්කුඩි 06 ලිපිනයේ පදිංචි කාසිම් මොහොමඩ් සහරාන් ගැන ලද තොරතුරක් මත ත්‍රස්තවාදි විමර්ශන දිසාවේ නියෝජ්‍ය පොලිස්පති ලබා දුන් නියෝගයක් මත විමර්ශනයක් සිදු කොට තිබේ.

එම විමර්ශනය මගින් අනාවරණය කොට ගෙන ඇත්තේ අදාළ පුද්ගලයා මුස්ලිම් ආගමික සංවිධාන හා කණ්ඩායම් අතරද විවිධ ජාතින් අතර ද වෛරී අදහස් ඇති කරවා ඔවුන් ප්‍රචණ්ඩකාරි ක්‍රියාවන් කෙරෙහි යොමු කරවීමට පොළඹවන ආකාරයේ අදහස් ඇතුලත් විඩියෝවක් සමාජ මාධ්‍ය ජාලා වෙත නිකුත් කර ඇති බවය.

එසේම එම විඩියෝ නැරඹූ බොහෝ පිරිස් එම මතවාද වලට එකඟ වි ඇති බව ද එහිදි ඔවුන් අනාවරණකොට ගත් බවත් එහි සඳහන් වේ.

ඒ අනුව අන්තර්ජාතික සිවිල් හා දේශපාලන සම්මුතියේ 3 වන වගන්තිය යටතේ සහරාන් අත්තඩංගුවට ගැනීමටද, පොලිස් ගැසට් පත්‍ර 2 මගින් ප්‍රසිද්ධ කරවා අත්තඩංගුවට ගැනීමට ද, ජාත්‍යන්තර පොලිසිය මගින් නිල් නිවේදනයක් නිකුත් කරවා ගැනීමට ක්‍රියා කරන බවද එම දිවුරුම් ප්‍රකාශයේ ඇතුලත් ය.

මීට අමතරව මෙම පොලිස් නිලධාරියා විසින් මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයට ඉදිරිපත් කළ  B වාර්තාවේ දැක්වෙන්නේ කාසිම් මොහොමඩ් සහරාන් ත්‍රස්තවාදි හා අන්තවාදි මතවදයන් වපුරමින් සිටින එවින් ඔහු වෙත වරෙන්තුවක් හා එය ඉංග්‍රිසි මාධ්‍යයෙන් ද ලබා දීමට කටයුතු කරන ලෙසයි.

මරාගෙන මැරෙන ප්‍රහාරයන් හයක් සිදුව තිබියදීත් සිංගප්පුරුව බලාගොස් සිටි ජනාධිපති, ආරක්ෂක හා නිතිය හා සාමය පිළිබද ඇමති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන කතෝලික දේවස්ථාන ඇතුළු සංචාරක හෝටල්වලට මරාගෙන මැරෙන ප්‍රහාර එල්ල කරන බවට අප්‍රේල් මස 04 වන දින තොරතුරු ලැබීමෙන් පසුව එය පොලිස් දෙපාර්තමේන්තුව ඉහළම නිලධාරින්ගේ සිට ඊළග නිලධාරියා දක්වා යොමු කිරීම හැර කිසිදු ක්‍රියාමාර්ගයක් ගෙන නැතැයි රජයට ඉදිරිපත් කළ රහස්‍ය වාර්තාවක සඳහන් වන බව අප ආරක්ෂක තොරතුරු වාර්තාකරු පසුගියදා අනාවරණය කළා.

මරාගෙන මැරෙන ප්‍රහාරය සම්බන්ධයෙන් තානාපති ප්‍රජාව හරහා ලැබුණු බුද්ධි තොරතුරු පොලිස්පතිවරයා විසින් ජ්‍යෙෂ්ඨ නියෝජ්‍ය පොලිස්පති, නියෝජ්‍ය පොලිස්පති  ආදි ලෙස තනතුරු වෙත යොමු කිරිම පමණක් සිදුව තිබෙතැයි ඉහත වාර්තාවේ වැඩිදුරටත් සදහන්වේ.

රටේ ආරක්ෂාව සම්බන්ධයෙන් දිනපතාම ජාතික ආරක්ෂක, නීතිය සාමය හා අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යාංශයට කරුණු වාර්තා කිරීම ජාතික බුද්ධි තොරතුරු කාර්යාංශය ඒ සම්බන්ධයෙන් දින 16 ක් ගතවන තෙක් ගත් පැහැදිලි ක්‍රියාමාර්ගයක් පෙන්නුම් නොකරතැයි අදාළ වාර්තාව වැඩිදුරටත් විස්තර කර සිටියි.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top