Conspiracy

ආණ්ඩු මාරුවක උණුසුමෙන් කොළඹ දේශපාලනය රත්වෙයි…. ආණ්ඩු වෙනසකට සහය දෙන්න ජාත්‍යන්තරයත්! ඇමති බලතල කප්පාදුවක් සමග රනිල්ගේ ගජමිතුරන්ට තරු පෙන්වයිද?

Published on: Oct 3, 2018- ආණ්ඩු වෙනසක් වෙනුවෙන් ආණ්ඩුව තුල ඇතිවෙමින් තිබේන සාකච්ඡා මෙන්ම කුමන්ත්‍රණ හේතුවෙන් මේ වනවිට කොළඹ දේශපාලනය උණුසුම් තත්ත්වයකට පෙරළී තිබේන බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු අනාවරණය කළා.

අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ ඉවත්කොට මහින්ද අගමැති ලෙස පත්කර ගැනිම් සදහා කටයුතු කලයුතු බව කියමින් ශ්‍රිලනිපයේ 16 කල්ලිය කුමන්ත්‍රණයක් දියත් කරමින් සිටින අතර මහින්දගේ ඒකාබද්ධය නියෝජනය කරන කිහිප දෙනෙකුද මෛත්‍රී ජනපතිගෙන් රනිල් එලවා මහින්දගේ ආණ්ඩුවක් සෑදිම සදහා රහසේ සාකච්ඡා කිහිපයක්ම පවත්වා තිබේ.

මහින්දගේ ගොලයන් වටේ යැවිම….

ආණ්ඩු වෙනසක් වෙනුවෙන් මහින්ද පිළේ කිහිප දෙනෙකුම ජනාධිපතිවරයා හමුවි ඇති අතර හමුවු කිහිප දෙනාවම මෛත්‍රී කඩේ යවා ඇති බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු සදහන් කළා. රනිල් අගමැතිකමින් ඉවත්කර මහින්ද අගමැතිකිරිම සදහා එජාපයෙන් ඉවත් වි සුළු පක්ෂ සමග නව ආණ්ඩුවක් සෑදිම සදහා කල යෝජනාවට මෛත්‍රී යෝජනා කර ඇත්තේ බැසිල්ගේ කැමත්ත විමසන ලෙසය. වත්මන් ආණ්ඩුව සමග එක්ව කවරාකාරයේ හෝ ආණ්ඩුවක් සෑදිම බැසීල් මේ වනවිට තරයේම ප්‍රතිකේෂ්ප කර තිබේ. මේ අතර මහින්ද පිළේ මෛත්‍රී හමුවි සාකච්ඡා කරන්නන් සහ විවිධ කුමන්ත්‍රණ දියත් කරන ඒකාබද්ධයේ මන්ත්‍රීවරුන් සහ නියෝජිතයන් සොයා බැසිල් පෙරමුණ විශේෂ මෙහෙයුමක්ද දියත් කර තිබේන බවද දැනගන්නට තිබේ.

රනිල්ගේ විශ්වාසය සජිත්!

මහින්ද සමග ආණ්ඩු හදන මුවාවෙන් මෛත්‍රී ඇතුලු ශ්‍රිලනිප කණ්ඩායම එජාපයේ පිරිසක්ද සමග ආණ්ඩුවක් සැදිම සදහා මේ වනවිට මෙහෙයුමක් දියත් කර තිබුනද එම ආණ්ඩුව හැදිමට ප්‍රබලම බාධකය ලෙස කලක් රනිල් විරෝධි පෙරමුණ මෙහෙයවු මේ වන්විට රනිල්ගේ විශ්වාසවන්තමයා ලෙස සිටින සජිත් ප්‍රේමදාස හරහට සිටින බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු අනාවරණය කර සිටි.

කලින් උග්‍ර රනිල් විරෝධීයෙකු වු සජිත් මේ වනවිට රනිල්ගේ විශ්වාසය දිනාගෙන ඇති අතර රනිල් වෙනුවට වෙනත් අයෙකු අගමැති ලෙස පත්කර ගැනිම සදහා අවස්ථා කිහිපයකම සජිත් සමග රනිල් විරෝධී කල්ලිය සාකච්ඡා කලද සජිත් එයට දැඩි ලෙස විරෝධය පලකර තිබේ.රනිල්ට එරෙහිව ගේම් ගැසිමට ගොස් අතීතයේ සිටම් කෙලවා ගත් කෙලවිල්ල තමන්ට අමතක නොමැති බවත්,අනිවාර්යයෙන් ඉදිරියේ තමන්ට පක්ෂය තුල දොර විවෘත කරදිමට පක්ෂ නායකයා ලෙස රනිල් කටයුතු කරනු ඇති බවයි සජිත්ගේ විශ්වාසය වි ඇත්තේ.

කෙසේවෙතත් අප දේශපාලන වාර්තාකරු සදහන් කළේ යම් හෙයකින් අගමැතිකම වෙනස් විම හරහා එජාපයේ නායකත්ව වෙනසක් සිදුවුවහොත් සජිත් කපා වෙනත් කෙනෙකු ඒ හරහා ඉදිරියට එමට ඇති අවස්ථාව නිසා සජිත් රනිල් ආරක්ෂා කිරිමට කැපවි සිටින බවයි.

මේ අතර හදිසියේ විශ්වාසවන්ත ලෙස සියුම්ව ආණ්ඩු වෙනසක් කිරිමට මගක් විවෘත වන්නේ නම් සජිත් වෙනස් කර ගැනිම සදහා ජාත්‍යන්තර මැදිහත් කිරිමක් සිදුකිරිමටද මෙහෙයුමක් දියත් වෙමින් තිබේ.ඒ සදහා ඉන්දිය මධ්‍යම ආණ්ඩුවේ මැදිහත් විමක් බොහොවිට හිමිවිය හැකි බවද වාර්තා වේ.

කැබිනට් සංශෝධනය වැට උඩ….

මේ අතර ඇමරිකන් සංචාරයෙන් පසුව ආණ්ඩුවේ වෙනස්කම් රැසක් කිරිමට කටයුතු කරන බවට ජනාධිපතිවරයා විවිධ් ප්‍රකාශයන් කල අතර එහි පලමු පියවර ලෙස ඉක්මනින්ම කැබිනට් සංශෝධනයක් කිරිමට කටයුතු යොදවා තිබුනද මේ වනවිට එම සංශෝධනය කල් දැමිමට සිදුව ඇති බවයි වාර්තා වන්නේ.

කැබිනට් සංශෝධනය සදහා ශ්‍රිලනිපය මෛත්‍රීට බලපෑම් කරමින් සිටින අතර ඔහුන්ගේ ප්‍රධාන ඉල්ලිම වි ඇත්තේ සංවර්ධන උපාය මාර්ගික සහ ජාත්‍යන්තර වෙළඳ අමාත්‍ය ධූරයෙන් මලික් සමරවික්‍රම එම් ධුරයෙන් වහාම ඉවත් කරන ලෙසයි.ශ්‍රිලනිපයට අමතරව රනිල්ගේ ගජමිතුරු කල්ලියට එරෙහි එජාප කල්ලියද එම යොජනාවම කර තිබේන නමුත් අගමැතිකමින් රනිල් ඉවත් කිරිම සදහ දියත් වන කුමන්ත්‍රණය සදහා එම් පිරිස අතරද බෙදිමක් පවතින් බවයි අප වාර්තාකරු සදහන් කලේ.

මලික් සමරවික්‍රම මහතාට එල්ල වෙමින් තිබෙන දුෂණ,වංචා සහ අක්‍රමිකතා පිළිබඳ චෝදනා වගේම ඔහු සංවර්ධන උපාය මාර්ගික සහ ජාත්‍යන්තර වෙළඳ අමාත්‍යංශය මහෙය වන ආකාරය සම්බන්ධයෙන්ද ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ ප්‍රබලයින් ගණනාවක් ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා හමුවේ මේ වන විටත් කරුණු දක්වා තිබේ.මිට අමතරව එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ මැති ඇමතිවරුන් ඇතුළු මන්ත්‍රීවරුන් ගණනාවක් ද මලික් සමරවික්‍රම මහතාගේ ක්‍රියා කලාපය සම්බන්ධයෙන් කාලයක් මුළුල්ලේම දැඩි විවේචන එල්ල කරමින් සිටින අතර ඔවුහූ ද ඒ සම්බන්ධයෙන් අවස්ථා ගණනාවකදී අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා හමුවේ පැමිණිලි කර තිබේන නමුත් ඔහු ඒ කිසිවක් ගානකට ගෙන නෑ.ඒ හේතුව නිසාම එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ රනිල් විරෝධි පෙරමුණ තව තවත් පුළුල් වි තිබේ.

මලික් ඉවතට!

කෙසේවෙතත් පවතින තත්ත්වය හමුවේ උපාය මාර්ගික සංවර්ධන සහ ජාත්‍යන්තර වෙළඳ අමාත්‍ය ධූරය සඳහා ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා විසින් ඊට සුදසු පුද්ගලයකු පත් කිරීමට ඉඩ තිබෙන බව වාර්තා වන නමුත් එම වෙනස් කල කිරිම සදහා 19න් ලැබෙන බලතල සම්බන්ධයෙන් ගැටලු රැසක් පැන නැගී තිබේ.

අගමැතිවරයාද කැබිනට් සංශෝධනය වලක්වමින් නොර්වේ බලා පිටත්ව යෑමට නියමිත අතර ඒ හෙතුවෙන් අමාත්‍යාංශය මරුවක් සිදුකිරිමට නොහැකි නම් ජනාධිපතිවරයා බලය සියත ගැනිම සදහා මෙහෙයුමක් දියත් කරමින් සිටින අතර එම මෙහෙයුමට අනුව අමාත්‍යාංශ කිහිපයකම බලාත්මක ආයත රැසක් සියතට ගැනිම සදහ කටයුතු කරමින් සිටින අතර ඒ සදහා අවශ්‍ය ව්‍යවස්ථාමය පියවර මේ වනවිට ක්‍රියාත්මක කරමින් සිටි.යම් හෙයෙකින් ජනපති බලය සියතට ගතහොත් මාධ්‍ය බලයෙන් වැඩි කොටසක් ද තමන්ගේ යටතට පවරා ගැනිමට කටයුතු කරනු ඇති බවද වාර්තා වේ.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top