LNW SPY

මහනුවරදි මහින්ද මරන්න හැදු LTTE රොඩ් ගිල්බට්ට පුජිත් ජයසුන්දර ආරක්ෂාව දුන් හැටි…. ගිල්බට්ට ආරක්ෂාව දෙන්න ලක්ෂ 120ක් අරන්… වර්ල්ඩ් විෂන් ආයතනයේ ප්‍රධානි ප්‍රින්ස් නායගම් ගේම් එක පසුපස තවමත්

Published on: Sep 22, 2018- මහනුවර ත්‍රිත්ව විද්‍යාලයේ විදුහල්පතිවරයා ලෙස කටයුතු කල , රොඩ් ගිල්බට් එල් .ටි .ටි .ඊ සංවිධානය සමග සබදතා පැවැත්වූ බවට සිදු කරන ලද පරීක්ෂණවලදී අනාවරණයවූ අතර පසුව අධිකරණ නියෝග මත ඔහුව මෙරටින් පිටුවහල් කරනු ලැබු අතර එසේ තිබියදී හොර රහසේ මෙරටට පැමිණ ඔහු මහනුවර රැඳී සිටියදි ඔහු ඔහුව අත්අඩංගුවට නොගෙන සිටීමටත් ආරක්ෂාව ලබාදීමටත් එවකට මහනුවර නියෝජ්‍ය ‍පොලිස්පතිවරයාව සිටි වත්මන් පොලිස්පති පූජිත් ජයසුන්දර කටයුතු කර තිබේන බවට එල්ල වන් චොදන සම්බන්ධයෙන් වහාම දින3ක් තුල පරික්ෂණ සිදුකර වාර්තාකරණ ලෙස පොලිස් කොමිසම නියෝග කර තිබේන බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු අනාවරණය කළා.

මේ අතර පොලිස්පති පූජිත් ජයසුන්දර මහතාට එරෙහිව ඇති රුපියල් ලක්ෂ 120 අල්ලස් පැමිණිල්ල ගැන පරීක්ෂණයක් පැවැත්වීමට අල්ලස් හෝ දූෂණ විමර්ශන කොමිසම තීරණය කර තිබේන අතර මහනුවර ත්‍රිත්ව විද්‍යාලයේ හිටපු විදුහල්පතිවරයෙක් වන රොඩ් ගිල්බට් නමැත්තාව අත්අඩංගුවට නොගෙන සිටීමට එම අල්ලස් මුදල පූජිත් ජයසුන්දර මහතා විසින් ලබාගෙන ඇති බව අල්ලස් කොමිසමට ලැබි ඇති පැමිණිල්ලෙහි සඳහන් වේ.

පූජිත් ජයසුන්දර මහතා මහනුවර නියෝජ්‍ය ‍පොලිස්පතිවරයාව සිටි 2008 වසර තුළදී එම අල්ලස චෙක්පතකින් ලබාගෙන ඇති අතර ත්‍රිත්ව විද්‍යාලයේ විදුහල්පතිවරයා විදේශිකයෙක් වන අතර අධිකරණ නියෝගයකින් ඔහුව මෙරටින් පිටුවහල් කරනු ලැබු අතර එසේ තිබියදී හොර රහසේ මෙරටට පැමිණ ඔහු මහනුවර රැඳී සිට ඇත. එහිදී ඔහුව අත්අඩංගුවට නොගෙන සිටීමටත් ආරක්ෂාව ලබාදීමටත් එම මුදල අල්ලස් ලෙස ඔහුට ලබා දී තිබේ.

මේ අතර මහනුවර ත්‍රිත්ව විද්‍යාලයේ ගිණුමකින් රුපියල් මිලියන 202 ක මුදලක් එල් .ටි .ටි .ඊ සංවිධානයේ වැඩ කටයුතු සදහා ලබාදී ඇති බව සහ හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ ඝාතනය කිරීම සදහා කුමන්ත්‍රණයක් සිදුවූ බවට කරන ලද පැමිණිල්ලක් සම්බන්ධයෙන් සිදු කරන නඩු විභාගය ඉල්ලා අස් කර ගන්නා ලෙසට තමන්ට බලපෑම් ඇති බව එම විද්‍යාලයේ ආදි ශිෂ්‍ය නිශාන්ත ප්‍රියලාල් අනාවරණයි කර සිටියා.

මේ සම්බන්ධයෙන් අදහස් දක්වමින් ඔහු අප හා ප්‍රකාශ කලේ , සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් තමන්ට සහ තම පවුලේ සමාජිකයන්ට ආරක්ෂාවක් ලබා දෙන ලෙසට ,මහනුවර මහෙස්ත්‍රාත්වරයා නියෝගයක් ලබා දුන්නද මේ වන තෙක් එය ක්‍රියාත්මක කර නොමැති බවයි.

මහනුවර ත්‍රිත්ව විද්‍යාලයේ විදුහල්පතිවරයා ලෙස කටයුතු කල , රොඩ් ගිල්බට් එල් .ටි .ටි .ඊ සංවිධානය සමග සබදතා පැවැත්වූ බවට සිදු කරන ලද පරීක්ෂණවලදී අනාවරණයවූ අතර පසුව අධිකරණ නියෝග මත ඔහුව මෙරටින් පිටුවහල් කරනු ලැබුවා . එසේම මේ පාසැලේ ගුරුවරයෙකු සහ සිසුන් 11 දෙනෙකු එල් .ටි .ටි .ඊ සංවිධානය සමග සම්බන්ධතා පැවැත්වූ බවටද පසුව තහවුරුවී ඇති අතර එම පිරිසද අත්අඩංගුවට ගෙන තිබෙනවා . එසේම වසර 2005-2006 කාලය තුළ මහනුවර ජනාධිපති මන්දිරය ආසන්නයේ පිහිටි ත්‍රිත්ව විදුහල් භූමියේ සිටි ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ ඝාතනය කිරීම සදහා කුමන්ත්‍රණයක් ක්‍රියාත්මකවූ බවටද ඔහු අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට පැමිණිලි කර ඇත .

මේ සම්බන්ධයෙන් වසර ගණනාවක සිට නඩු විභාගය පැවැත්වෙන අතර ,පැමිණිලිකරු වන නිශාන්ත ප්‍රියලාල් වෙත ජිවිත තර්ජන ඇති බව පවසමින්, ඔහුගේ ඉල්ලීමක් අනුව මහනුවර මහෙස්ත්‍රාත්වරයා නියෝග කලේ ඔහුට සහ ඔහුගේ පවුලට ආරක්ෂාව ලබා දිය යුතු බවයි . ඒ ඉල්ලීමද සලකා බලමින් , අපරාධයක වින්දිතයන් සහ සාක්ෂිකරුවන් ආරක්ෂා කිරීම සදහාවූ ජාතික අධිකාරිය මගින් ඔහුට ආරක්ෂාවක් හිමිවිය යුතු බවට අනුමත කලද ඔහුට මේ වන තෙක් කිසිදු ආරක්ෂාවක් ලැබී නොමැති බවට ඔහු චෝදනා කරනවා.දිගින් දිගටම මේ නඩුව ඉල්ලා අස් කර ගන්නා ලෙසට තමන්ට බලපෑම් ඇති බවත් , මේ මොහොතේ තමාගේ ජිවීතයට ජිවිත තර්ජනයක් ඇති බවද ඔහු කියා සිටී .

නඩුව ඉල්ලා අස් කර ගන්නා ලෙසට බලපෑම් කරන අය අතර වර්ල්ඩ් විෂන් ආයතනයේ ප්‍රධානි ප්‍රින්ස් නායගම් (මහනුවර ත්‍රිත්ව විද්‍යාලයේ මුදල් අංශයේ ප්‍රධානියා ) සිටින බවත් අපරාධයට වග කිව යුත්තන් හෙළිවී ඇති නමුත් ඔවුන්ට නිතීය ක්‍රියාත්මක නොවීම ගැටළු සහගත බවද ඔහු කියා සිටී.

වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි  පොලිස්පති පුජිත ජයසුන්දරට, FCID ය බාර ජ්‍යෙෂ්ඨ නියෝජ්‍ය පොලිස්පති රවි වෛද්‍යලංකාරට සහ CID ප්‍රධානී ශානි අබේසේකරට වහාම එම තනතුරු වලින් ඉවත් වන ලෙසට ජනපති මෙන්ම අගමැතිද නියෝග කර ඇති නමුත් මේ දක්වා පොලිස් කොමිසමේ සහ ව්‍යවස්ථාදායක සභාවේ නිර්දේශ ලැබෙන තුරු ඔහුන් තීදෙනාම එම තනතුරු වල රැදි සිටින බවයි වාර්තා වන්නේ.

නිශාන්ත ප්‍රියලාල්ට ආරක්ෂාවක් ලබාදිය යුතු බවට අපරාධයක වින්දිතයන් සහ සාක්ෂිකරුවන් ආරක්ෂා කිරීම සදහාවූ ජාතික අධිකාරිය විසින් නිකුත් කල ලිපියේ පිටපතක්

 

“තෝ දුන්න බඩුවලින් අහලා බලපන්…මගේ වැඩ …”,සිගරැට්ටුව 3ට කඩා ගැහු පුජිත-නිමල්,

Right To Reply

ලංකා නිවුස් වෙබ් ඩොට් ටුඩේ (www.lankanewsweb.today/www.lankanewsweb.info) වෙබ් අඩවියේ පලවන සැම පුවතක්ම වගකිමේන් යුතුව වාර්තා කරන බව අප ඉතා වගකිමෙන් යුතුව අවධාරණය කර සිටිමට කැමැත්තෙමු.

එමෙන්ම අප විසින් කරන සියලුම අනාවරණයන් සම්බන්ධයෙන් අප වගකියන අතරම එම අනාවරණයන් හරහා ඔබ යම් අපහසුතාවකට ලක්වුයේ නම් ඒ සම්බන්ධයෙන් පිළිතුරු දිමේ අයිතිය අප විසින් තහවුරු කර තිබේන බව කරුණාවෙන් සලකන්න.

ලියන්න – lankanewsweb.today@gmail.com

කතා කරන්න – xmannews (Skype)

ඔබගේ අවධානයට >www.lankanewsweb.today,www.lankanewsweb.info වෙබ් අඩවියට අයිතිවාසිකම් කියමින් පෙනී සිටින විවිධ වංචනීක පුද්ගලයන් සම්බන්ධයෙන් තොරතුරු අනාවරණය වි තිබේ.එම නිසා කිසියම් කෙනෙකු සම්බන්ධයෙන් ඔබට ගැටලුවක් ඇත්නම් ඉහත සදහන් ඔනෑම අකාරයකින් අපගෙන් විමසා සිටින්න ..

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top