LNW SPY

අතයට ගණුදෙනු හරහා කොළඹ නගරය විනාශ කරලා…. කොළඹ නගර සභාවේ සැලසුම් කිරීමේ අධ්‍යක්ෂකවරිය ගහපු ගැහිලි මෙන්න…

Published on: Sep 1, 2018 – කොළඹ නගර සභාවේ සැලසුම් කිරීමේ අධ්‍යක්ෂකවරිය (Director in planning) ලෙස කටයුතු කල කුප්‍රකට හෙරෙක් වන ප්‍රියන්ති පිරිස් නැමති කාන්තාව යලිත් පත් කර ගැනිම සදහා නගරාධිපතිනී රෝසී සේනානායක මහත්මිය උත්සහ කරමින් සිටින බවට අප කල අනාවරණය හමුවේ ඇයගේ සේවා දිගුව මේ වනවිට අතරමග තර වි තිබේන බව වාර්තා වේ.

ප්‍රියන්ති පිරිස් නැමත්තිය අතයට ගණුදෙනු හරහා කොළඹ නගරය පුරාම අනවසර මහල් ගොඩනැගිලි නිර්මාණය කිරිම සදහා හිරිකිතයකින් තොරව කටයුතු කල කාන්තාවක වන අතර මීට මසකට පමණ පෙර ඇය සේවයෙන් විශ්‍රාම ගොස් ඇති නමුත් මේ දක්වා එම තනතුර හිස්ව පැවති අතර නගරාධිපතිනිය විසින් යලිත් ඇයට සේවා දිගුවක් ලබාදිමට කටයුතු සුදානම් කර තිබුනා.

පහත දක්වා ඇත්තේ ඇය විසින් පසුගිය කාලසිමාවේ නගර සභාවේ සිය බලය අත්තනෝමතික ලෙස භාවිතා කරමින් කල ක්‍රියාකාරකම් කිහිපයක් වන අතර ඊට අදාළ සාක්ෂි සියල්ලම අප සතුව පවතින අතර කඩිනමින් මේ සම්බන්ධයෙන් පරික්ෂණයක් සිදුකර ඇයට එරෙහිව කටයුතු කරන ලෙස අප බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටින අතරම විපක්ෂයට වි දෙන දේ කා වෙන  දේ බලාගෙන සිටින පොහොට්ටුකාරයන්ට මෙන්ම ප්‍රගතිශීලි එජාප මන්ත්‍රීවරුන්ටද නගර සභාව විකුණාගෙන කෑ හෙර සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කරන ලෙසද ඉල්ලා සිටිමු.

ප්‍රියන්ති පිරිස් බලය අත්තනෝමතික ලෙස භාවිතා කරමින් පගා ගත් අයුරු …

1. අංක 147/1, 147/3, ධර්මපාලමාවත, කොළඹ07- මෙම ස්ථානයේ නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියේ නීතිරීති අනුව මහල් 05 ක් වත් අනුමත කිරීමට නොහැකි අතර මැය විසින් මහල් 15 ක ගොඩනැඟිල්ලක් සඳහා මුලික නිෂ්කාෂණ අනුමැතිය ලබා දී ඇත. මේ සඳහා මැය විසින් ඉහල නිලධාන්ද රවටා ඇති අතර මෙම අනුමැතිය ලබා දී ඇත්තේ මේ වර්ගයේ අනුමැතිය කොළඹ නගර සභාවට නිකුත් කිරීමට බලයක් නොමැතිව කාලයක වේ.

2. අංක 64, සිරිධම්ම මාවත, කොළඹ 10- මෙම ස්ථානය සඳහා මහල් 13ක ගොඩනැඟිල්ලක් සඳහා අවසරය දී ඇති අතර මෙය අනුමත කිරීම සඳහා TIA අනුමැතිය නොමැතිව වංචා සහගත ලෙස ගොඩනැඟිලි අනුමැතිය ලබා දී ඇත.

3. අංක 78, 80, අචාර්ය N.M . පෙරේරා මාවත, කොළඹ 08- මෙම ස්ථානයේ Basement එක සාදා ඇත්තේ වීදී රේඛාවේ වන අතර එය එසේ තිබියදීත් එම ගොඩනැඟිල්ල සඳහා අනුමැතිය ලබා දී ඇත. එසේ වීදී රේඛාවට අයත් භුමියේ කිසිම ඉදිකිරීමක් අනුමත කිරීමට මැයට බලයක් නැත.

4. අංක 34, වජිර පාර, කොළඹ 05 – මෙම ස්ථානයේ අනුමත කිරීමට හැකි මහල් ගණනට වඩා එක මහලක් අනුමත කර ඇත.

5. අංක 08, ජයසිංහ පාර, කොළඹ 05- මෙම ස්ථානයේද අනුමත කිරීමට හැකි මහල් ගණනට වඩා අනුමත කල මහල් ගණන වැඩිය. තවද මෙය අනුමත කරන අවස්ථාවේ ගොඩනැඟිල්ල බාගයක් සාදා නිම කර තිබුණි. මේ නිසා එම ඉදිකිරීම් වෙනුවෙන් එක වර්ග මීටරයකට රුපියල් 2000 ගණනේ දඩ මුදලක් ය විය යුතුව තිබුණි. නමුත් ඉතාමත් සුළු මුදලක් දඩ මුදල් ලෙස ගෙන ඉතිරිය මැය විසින් තමන්ගේ සාක්කුවට දමාගෙන ඇත. මෙම ගොඩනැඟිල්ල සාදා ඇත්තේ Blue ocean company එක විසිනි. මෙම ස්ථානය පරික්ෂා කොට site එකේ තිබෙන ලියකියවිලි පරික්ෂා කර බැලීමෙන් අනුමත කරන දිනය වන විට ගොඩනැඟිල්ලේ කොපමණ ප්‍රමාණයක් සාදා තිබුණාදැයි සොයා ගත හැකිය. එසේම මෙම ස්ථානය සඳහා නගර සැලසුම් අංශයේ තිබෙන ලිපිගොනුව පරික්ෂා කිරීමෙන් කොපමණ දඩ මුදලක් ලබා ගෙන ඇත්දැයි සොයා ගැනීමට හැකිය.

6. අංක 222, ඇල්විටිගල මාවත, කොළඹ 05-මෙය survey plan සැලසුම් අනුමත කිරීමකි. මෙම අනුමත කිරීමේදී වෙන කෙනෙකුට අයත් පෞද්ගලික පාරක් වෙනත් පුද්ගලයෙකුට අයිති ඉඩමකට බද්ද කරන ලදී. මැය විසින් මෙය දන්නා නමුත් පහල නිලධාරීන් මෙන්ම ඉහල නිලධාරීන් ද රවටාගෙන මෙම අනුමැතිය ලබා දී කූටි ගණනක මුදලක් වංචා සහගත ලෙස උපයාගන්නා ලදී.

7. අංක 513, තිබිරිගස්යාය මාවත, කොළඹ 05- මෙය නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියේ නීතිරීති උල්ලංඝණය වන පරිදි අනුමත කරන ලද්දකි. මෙහි Survey plan අනුමත කිරීමේ පටන්ම නීති විරෝධී ලෙස අනුමත කරන ලද්දකි. තවද මෙම ස්ථානය සඳහා අජිත්ගේ ගෝලයෙක් හොර අනුමත සංවර්ධන බලපත්‍රයක් සහ හොර අනුමත සැලැස්මක් සාදා අයිතිකරු වෙත දුන් පසු අතටම අසුවිය. මෙම සිද්ධිය රහස් පොලිසියට හෝ වංචා විමර්ශනයට භාර දිය යුතුව තිබුනත් මැය විසින් එසේ නොකරන ලදී. මෙය අධ්‍යක්ෂකට ඔබින වැඩක් නොවන අතර ඒ වගේ ක්‍රියා වලට අනුබල දීමකි.

8. අංක 5,7, High level road, කිරුලපන- මෙම ස්ථානය සඳහා survey plan එකක් අනුමත කර ඇති අතර එය අනුමත කර ඇත්තේ එම ඉඩමේ මුළු අයිතිය හරියාකාරව පෙන්වා නොමැති අවස්ථාවක මේ අනුමත කිරීම සඳහා ලක්ෂ ගණන් මුදල් මැය විසින් ලබා ගෙන ඇත.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top