LNW SPY

මහජන බැංකුවේ ජනතා මුදල් ගිලින හේමසිරිගේ තවත් සේල්ලම් එලියට… පුතාට සමාගම් මිළදි ගන්න බැංකුව උකසට තියා තාත්තා ලියුම් යවලා….

Published on: Aug 27, 2018 – මහජන බැංකුවේ අධ්‍යක්ෂවරයකු වන ජෙහාන් අමරතුංග විධායක උප සභාපති ධුරය දරන එම්.ටී.ඩී. වෝකර්ස් සමාගමට රුපියල් බිලියන 10ක, රුපියල් කෝටි 1000ක, ණය මුදලක් ලබාදීමට මහජන බැංකුව කටයුතු කිරීම සම්බන්ධයෙන් මේ දිනවල දැඩි කතාබහක් ඇතිව තිබෙන අවස්ථාවක එහි ඇති වරද සාධාරණීකරණය කිරිමට කටයුතු කරමින් සිටින මහජන බැංකුවේ (People’s Bank)සභාපති හේමසිරි ප‍්‍රනාන්දු මහතා සිය පුත්‍රයාට ව්‍යාපාරයක් වෙනුවෙන් මහ බැංකුව මඟින් කළ නිර්දේශ මහජන බැංකුවේ පිළිගත් යහපාලන නීතිරීති මෙන්ම ජාත්‍යන්තර බැංකු රෙගුලාසිද කඩකරමින් උදවු  කිරිමේ සිද්ධියක් අප විශේෂ වාර්තාකරු විසින් අනාවරණය කරගෙන තිබේ.

F&G Group of Company සඳහා අයෝජයෙක් වෙනුවෙන් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය කල නියෝගයකට අනුව KMPJ විගණන ආයතනයට සිය පුත්‍රයා වෙනුවෙන් ව්‍යාජ්‍ය මෙන්ම බැංකු මුලධර්ම සියල්ලම කඩ කරමින් ලිපියක් යොමුකර තිබේන බව මේ වන් විට අනාවරණය වි තිබේ.අදාළ ලිපියද මේ වනවිට අප හට ලැබි තිබේන අතර එය සම්පූර්ණයෙන් පහත දක්වා තිබේ.

Gate Tours Pvt (Ltd) සහ Multinet Pvt (Ltd) මෙම සමාගම් දෙකේම කලමනාකාර අධ්‍යක්ෂ ජෙනරල්වරයා වන්නේ පවිත්‍ර ප්‍රනාන්දු වන අතර පවිත්‍ර ප්‍රනාන්දු යනු දැනට මහජන බැංකුවේ සභාපති හේමසිරි ප‍්‍රනාන්දුගේ පුත්‍රයා වේ.

Gate Tours Pvt (Ltd),  Multinet Pvt (Ltd) සමාගම් හරහා F & G Group of Company සඳහා අයෝජයෙක් වෙනුවෙන් පත්තරේ දැන්වීමක් පලකර තිබු අතර  2017 ඔක්තෝබර් මස 20 සහ 22 දින. එම දැන්වීමට ප්‍රතිචාරයක් සඳහා Gate Tours &  Multinet Pvt (Ltd)  සමාගම JMC (Ltd) නමින් ජපන් සමාගමක් ඉදිරිපත් කර තිබේ.ඊට අමතරව තවත් සමාගම් 3ක්ද මේ සදහා ආයෝජකයන් ලෙස ඉදිරිපත් වි තිබේ.

F&Gසමාගමට. එම ඉදිරිපත් කිරීමෙන් පසුව තම සමාගම් සදහා ආයෝජන කල හැකි ශක්තිය මැන ගැනිම සදහා එම සමාගම් ආයෝජනයට පෙර F&G සමාගමට අවශ්‍ය වු අතර ඒ හරහා  ඔවුන් ගෙන එන ආයෝජනයේ ප්‍රමාණය කොපමණ ද යන්න දැන ගැනිම එම සමාගමේ අරමුණ වි තිබේ.

ඒ අනුව  JMC (Ltd) සමාගමට සල්ලි තියේන බව සදහන් කරමින් සහතික කළ සහතිකයක් වෙනුවෙන් ජපානයේ ටොකුෂිමා කියලා බැංකුවකින් යෙන් මිලියන 300කට සමාන ගාණක ඒ කියන්නේ ලංකාවේ අවශ්‍ය මුදලට සමාන ප්‍රමාණයක යෙන් ප්‍රමාණයක් තියනවා කියලා සහතිකයක් ඉදිරිපත් කර තිබේ.

එම සහතිකය ඉදිරිපත් කරනු ලැබුවේ F&G සමාගමේ අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලයට හා එය ඇගයීමේ ක්‍රියාවලියට සම්බන්ධ KPMJ & Associates, LLC නම් සමාගමටයි. එහිදි F&G සමාගමේ අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලයේ සමාජිකයෙක් සඳහන් කර සිටියේ ටොකුෂිමා බැංකුව ඉදිරිපත් කර ඇති සහතිකය සම්බන්ධයෙන් තම සමාගම විපරම් කර බැලු බවත් එහිදි එම කාලය වන විට මෙම ජපන් සමාගමේ බැංකු ගිණුමක් එම බැංකුවේ නොමැති බව තහවුරු වි තිබේ.

එම අධ්‍යක්ෂවරයාගේ ප්‍රකාශයත් සමග මෙය ඇගයීමට ඇති KPMJ සමාගම නැවතත් ජපානයේ ටොකුෂිමා බැංකුවට අමතා මෙම තොරතුරු විමසීමේ දි අනාවරණය කොට ගෙන ඇත්තේ JMC (Ltd) සමාගමේ බැංකු ගිණුමක් ටොකුෂිමා බැංකුවේ නොමැති බවයි.

ඉන්පසුව F&G සමාගම ප්‍රකාශ කළේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ තම සමාගම සඳහා අයෝජයෙක් සෙවීම පිළිබඳව නඩුවක් ඇති බැවින් මේ සම්බන්ධයෙන් සලකා බැලීමට කටයුතු කරන ලෙසයි.පසුව JMC (Ltd)  සමාගම තවත් බැංකුවකින් මෙම සහතිකය ලබා ගෙන බාර දෙන ලදි. එම සහිතකය සම්පූර්ණයෙන්ම ජපන් භාෂාවෙන් ලියැවී තිබුණ අතර මෙම සහතිකය සඳහා මහජන බැංකුවේ අදාළ දෙපාර්තමේන්තුව එම සහතිකයේ නිවැරැදි බව තහවුරු කරමින් සදන් කරන්නේ JMC (Ltd)  ජපන් සමාගමේ ඉල්ලීමක් අනුව තම බැංකුව ජපාන බැකුව සමඟ මෙය තහවුරු කර ගත් බවත් එවන් මුදලක් JMC (Ltd) සමාගම නමින්  එම බැංකුවේ තැන්පත්ව ඇති බවයි.

මේ සම්බන්ධයෙන් තහවුරු කොට ලිපියක් නිකුත් කිරීමට මහජන බැංකුවට ඇති අයිතිය කුමක්ද? යන්න පලමු ගැටලුවයි.දෙවැන්න  එම ලියුම නිකුත් කර ඇත්තේ  Swift conformation එකක් විදියට. මේ සම්බන්ධයෙන් කිසිම විදියක හෝ තහවුරු කිරීමක් හෝ සොයා බැලීමක් සිදු කිරීමට මහජන බැංකුවට අයිතියක් නෑ.

සියල්ලටම වඩා මේ සහතිකය සම්බන්ධයෙන් කොපමණ දුරට මහජන බැංකුව වගකීමක් ගන්නවා ද යන්නත් ගැටළුවකි. එම ලියුම දීමට ප්‍රධාන හේතුව වන්නේ පවිත්‍ර  ප්‍රනාන්දු මහජන බැංකුවේ සභාපතිවරයාගේ පුතා වීම නිසාත් ඔහු Gate Tours Pvt (Ltd) Multinet Pvt (Ltd)  හි කළමණාකරන අධ්‍යකෂාරයෙක් වීමත් නිසාත් ය.

කොන්ත්‍රාත් පදනම මත මහජන බැංකුවේ සේවයට බැදුණු වර්තමාන සාමාන්‍යධිකාරවරයාගේ මාසික වැටුප ලක්ෂ 21 ක් බව කෝප් කමිටු සභාපති පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සුනිල් හදුන්නෙත්ති පසුගියදා අනාවරණය කල අතර ඒ අනුව මහජන බැංකුවේ සභාපති හේමසිරි ප‍්‍රනාන්දු යටතේ සම්පූර්ණයෙන්ම රටේ ජනතාවගේ මුදල් කබාසීනියා කරනු ලබන තැනක් බවට පත්ව තිබේ.

රටේ මහජන මුදල් වලට වගකියන බවට ප්‍රතිඥා දුන් යහපාලන නඩය කුමක් කරන්නේද යන්න ජනතාව අවදියෙන්…

 

 

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top