Conspiracy

හන්තාන බෞද්ධ මධ්‍යස්ථානය කොල්ල කෑ එම්මානුවෙල් අමරතුංග කොළඹ මහා ඉඩම් කොල්ලයක… බිලියන 1.4කට අධික වටිනාකමින් යුත් දේපළක් පිංපියෙකු දමා හොරෙන් ලියාගෙන

Published on: Aug 10, 2018 – වසර 15ක පමණ කාලයක් හන්තාන ජාත්‍යන්තර බෞද්ධ මධ්‍යස්ථානය පවත්වාගෙන ගිය අක්කර 148කට අධික හන්තාන රක්ෂිතයේ අක්කර 14ක ප්‍රමාණයක් බලහත්කාරයෙන් සහ ව්‍යාජ අන්දමින් අත්පත් කර ගැනිම සදහා සිය හෙංචයියන් මෙහෙයවු එම්මානුවෙල්ලාගේ අමාත්‍ය ජෝන් ඇන්තනී එම්මානුවෙල් අමරතුංග කොළඹ ග්‍රෙගරි පාරේ රුපියල් බිලියන 1.4කට අධික වටිනාකමින් යුත් නිවසක් සහිත දේපළක් කොල්ල කෑම සදහා දියත් කල මෙහෙයුමක් අසාර්ථක විමත් සමග එම දේපළ හිමිකරුවන්ට තර්ජනය කරමින් සිටින බව කොළඹ අප විශේෂ වාර්තාකරු අනාවරණය කලා.

එම්මානුවෙල් අමරතුංගට ගැහැනුන් සපයන චින කටු අනින්නේකු ලෙස පෙනී සිටින ජොන්ගේ සමිපතම හෙංචයියෙකු වන ප්‍රසාද් දේවප්‍රිය නැමත්තා ඉතාම සුක්ෂම ආකාරයෙන් යොදවා ගනිමින් බස්නාහිර පළාතේ, කොළඹ දිස්ත‍්‍රික්කයේ, සල්පිටි කෝරළයේ, පල්ලේ පත්තුවේ, කොළඹ මහ නගර සභා සීමාවේ, කොළඹ (තිඹිරිගස්යාය)ප‍්‍රාදේශීය ලේකම් කොට්ඨාශයේ, සිනමන් ගාර්ඞ්න් ග‍්‍රාම නිළධාරී කොට්ඨාශයේ, සිනමන් ගාර්ඞ්න් හි 9 වන කොටසෙ හි ග්‍රෙගරි මාවතේ, වරිපනම් අංක 14 හි පිහිටි 1969. 12. 12 දිනැති අංක 1619 දරන පිඹුරෙහි ග්‍රෙගරි පාරේ වරිපනම් අංක 12/1 දරන දේපළද වන රූඞ් එකයි පර්චස් තිස් එකයි දශම හතයි පහක් (අ: 0 රූ:1 පර්: 31.75) ක් විශාල ඉහත පිඹුරු අංක 1619 කොළඹ ඉඩම් ලියාපදිංචි කාර්යාලයේ හිමිකම් වෙළුම/පත්තිරු අංක E 102/37 හි ලියාපදිංචි කර ඇති රුපියල් බිලියන 1.4කට වඩා වටින ඉඩම හොරෙන්ම අත්පත්කර ගැනිමට කටයුතු කර තිබේ.

එම්මානුවෙල් අමරතුංගේ චින කටු අනින්නා වන ප්‍රසාද් දේවප්‍රිය නැමත්තා එම නිවසේ කොටසක් පසුගිය ඔක්තෝබර් මස කුලියට ගෙන ඇති අතර පසුව සුක්ෂම ආකාරයට එම ඉඩමට අදාල හොර ඔප්පුවක් හරහා මුදල් ගෙව ඉඩම ලබගැනිමට කටයුතු කර ඇත්තේ ඒ වනවිටත් එම නිවසේ හිමිකාරිත්වය දරමින් සිටි 77 හැවිදිරි මහලු හිමිකරු රවට්ටමින් වන අතර කොළඹ දිසා අධිකරණයට නඩුවක් ගොනු කරමින් කොළඹ 07 අංක 14, ග්‍රෙගරි පාරේ පදිංචි ශිරාණි නීලකාන්ති ෆර්නෑන්දු සහ විමල්සෙන් හියනිරිඳු ෆර්නෑන්දු අදාළ දේපළ යලි පවරා දෙන ලෙස ඉල්ලා තිබේ.

එම්මානුවෙල් අමරතුංගගේ සම්බන්ධය …..

අදාළ නඩුව ගොනු කිරිමෙන් අනතුරුව නීතිඥවරයෙකු පෙරේදා (07)වැනිදා කොළඹ 07 අංක 14, ග්‍රෙගරි පාරේ නිවසට ගොස් ඇති අතර එම අවස්ථාවේදි එම නිවසට ඇතුල් විම වලක්වමින් මැරයන් 10දෙනෙකු පමණ නීතිඥවරයාට බලපෑම් කර ඇති අතර පසුව නීතිඥවරයා තමන්ට ඇති අයිතිය පෙන්වමින් ඇතුල් වි ඇති අතර ඒ වනවිට අදාළ නිවසේ මහලු හිමිකරු සමග ජොන් අමරතුංග සාකච්ඡා කරමින් සිට තිබේ.පසුව නීතිඥවරයා නිවසේ හිමිකරුගෙන් ප්‍රශ්ණ කිරිමට කටයුතු කිරිමත් සමග ඔහුට අමරතුංගගේ මැරයන් අවහිර කර ඇති අතර ඔහුව එම ස්ථානයෙන් ඉවත් කිරිමට තල්ලු කර ඇති අතර ඒ සම්බන්ධයෙන් කුරුඳුවත්ත පොලිසියට අදාළ නීතිඥවරයා විසින් පැමිණිල්ලක්ද දමා තිබේ.

පැමිණිලිකරුවන් විසින් කියා සිටින්නේ විත්තිකරුවන්ගේ පූර්ව ක‍්‍රියාකාරකම් සහ වාර්තා පිළිබඳව සළකා බැලීමේදී සහ විශේෂයෙන්ම විත්තිකරුවන් විසින් සහ ඔවුන්ගේ නියෝජිතයන් විසින් සිදුකරන ලද කරන ලද තර්ජන සහ බාධා අවහිර කිරීම් සැලකිල්ලට ගැනීමේදී විත්තිකරු විසින් සහ/හෝ විත්තිකරුගේ නියෝජිතයන් සහ/හෝ සේවකයින් විසින් කූට ලෙස සකසන ලද ලේඛන පදනම් කරගෙන අයුතු ලෙස පහත උපලේඛනයේ සදහන් ප‍්‍රස්තූත දේපළට ඇතුළු වී පැමිණිලිකරුවන් සහ/හෝ පැමිණිලිකරුවන්ගේ සේවකයන් සහ/හෝ නියෝජිතයන් බලහත්කාරයෙන් පළවාහැර දේපළෙහි සංතකය සහ පාලනය බලහත්කාරී සහ අනීතික ලෙස පැහැර ගැනීමේ බරපතළ අවධානමක් ඇති බවත් එසේ විත්තිකරුවන් විසින් දේපළෙහි හිමිකම සහ සංතකය පැහැර ගතහොත් පැමිණිලිකරුවන්ට මුදලින් පිරිමැසිය නොහැකි බරපතල අප‍්‍රහතිකාර පාඩුවක් සහ අලාභයක් සිදුවන බවත් ය.

වර්ෂ 2018 අගෝස්තු 6 වන දින සිදුවූ සිද්ධි දාමය

>පැමිණිලිකරුවන් ප‍්‍රකාශකර සිටින්නේ ඉහත කී කූට ලේඛන වලට එරෙහිව පැමිණිලිකරුවන් විසින් වර්ෂ 2018 අගෝස්තු 6 වන දින අපරාධ විමර්ශන දෙපාර්තුමේන්තුවට පැමිණිල්ලක් සිදුකල බවත් එකී පැමිණිල්ල ඉහත පැ. 9අ ලෙස ලකුණුකර ඇති බවත් ය.

>එදින සවස් වරුවේ 1 වන විත්තිකරු විසින් කුළියට ගෙනෙන ලද පෞද්ගලික ආරක්ෂක සමාගමක කණ්ඩායමක් 1 වන විත්තිකරුගේ අනුදැනුම මත ප‍්‍රශ්ණගත දේපළට බලහත්කාරයෙන් ඇතුළුවී එහි ගේට්ටු සියල්ල වසා දමා කිසිදු පුද්ගලයකුට එකී දේපළ තුළට ප‍්‍රවේශ වීම වැළැක්වීමට කටයුතු කර ඇත.

>ඒ අනුව පැමිණිලිකරුවන් විසින් යොදවා පෞද්ගලික තිබූ ආරක්ෂක නිළධාරීන්ටද පැමිණිලිකරුවන්ව හමුවීමට පැමිණෙන වෙනත් පුද්ගලයින්ටද විෂය වස්තුවට ඇතුල්වීමද පැමිණිලිකරුවන්ට විෂය වස්තුවෙන් බැහැරවීමටද ඉඩ ලබා නොදී මෙකී ආරක්ෂකයන් විසින් සම්පූර්ණ ප‍්‍රවේශය අවහිර කරන ලද බවත් ප‍්‍රකාශ කර සිටී.

>පසුව පැමිණිලිකරුවන් විසින් දුරකථන මාර්ගයෙන් ඔවුන්ගේ නීතිඥවරයා වෙත මේ බව දන්වා සිටි අතර ඉන්පසුව පැමිණිලිකරුවන්ගේ නීතිඥවරයාද සවස 7ග 00 ට පමණ පැමිණිලිකරුවන්ව මුණ ගැසීමට ප‍්‍රශ්ණගත දේපළට පැමිණි බවත් එනමුත් ආරක්ෂකයන් විසින් පැමිණිලිකරුවන්ගේ නීතිඥවරයාටද දේපළ තුළට ප‍්‍රවේශවීම වැළැක්වූ බවත් ප‍්‍රකාශකර සිටී.

>කෙසේ වෙතත් පැමිණිලිකරුවන්ගේ නීතිඥවරයා විසින් ආරක්ෂකයන් සමග සාකච්ඡාකර දේපළ තුලට ප‍්‍රවේශවීමට අවස්ථාව සළසා ගත් බවත් එවිට එකී දේපළතුල සිටි 1 වන විත්තිකරු විසින් බදු පදනම මත මෙකී දේපළෙහි ලබාගෙන තිබෙන කොටසින් කාමරයක් අතුරු බදු ගෙන සිටින ජෝන් අමරතුංග අමාත්‍යවරයා ඉදිරියට පැමිණ පැමිණිලිකරුවන්ගේ නීතිඥවරයාට පැමිණිලිකරුවන්ව මුණ ගැසීමට අවස්ථාව අවහිර කරමින් බලහත්කාරකම් කළ බවත් ප‍්‍රකාශකර සිටී.

>ඉන් පසුව පැමිණිලිකරුවන්ගේ නීතිඥවරයා තමන්ට තම සේවදායකයන් වෙනුවෙන් පෙනී සිටීමට බාධා අවහිර කරමින් ඇමතිවරයා 1 වන විත්තිකරු ඇතුළු ආරක්ෂකයන් පිරිස කටයුතු කිරීම පිළිබඳව කුරුඳුවත්ත පොලිස් ස්ථානයට එදිනම රාත‍්‍රි කාලයේ පැමිණිල්ලක් ගොණුකල බවත් ප‍්‍රකාශකර සිටී.

>(ඒ බව සනාථ කිරීම සඳහා පැමිණිලිකරුවන්ගේ නීතිඥවරයා විසින් කුරුඳුවත්ත පොලිස් ස්ථානයට සිදුකරන ලද පැමිණිල්ලේ ලදුපතෙහි සත්‍ය පිටපතක් පැ. 15අ ලෙසද පැමිණිල්ලේ සත්‍ය පිටපතක් පැ. 15ආ ලෙසද එකී සිද්ධිය පිළිබඳව සනාථ කරමින් නීතිඥවරයා විසින් ලබාදුන් දිවුරුම් ප‍්‍රකාශයේ සත්‍ය පිටපතක් පැ. 15ඇ ලෙසද ලකුණු කර මේ සමග ඉදිරිපත් කර අයැද සිටී.)

එම්මානුවෙල් අමරතුංගට ගැහැනුන් සපයන චින කටු අනින්නා දේපළ හොරෙන්ම ලියාගෙන් බුකියේ පොර ටොක් දුන් හැටි… 

ඇමති එම්මානුවෙල්ලාගේ හන්තාන ඉඩම් කොල්ලකරුවන්ගෙන් හාමුදුරුවන්ට මැර තර්ජන…මහනායක හිමියන් ජනපතිට යැවු ලිපියත් අතුරුදන්!

විහාරස්ථානයක් බිමට සමතලා කල ඉඩම් මාෆියා කරුවෝ…. හන්තාන ඉඩම ඩැහැගන්න කුමන්ත්‍රණයක! ..

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top