LNW SPY

රෝසී කොළඹ නගර සභාවේ බදු මුදල් වලට කෙලවයි…පොහොට්ටු කාරයන්ගෙන් රෝසීගේ වංචාවලට සහය… නගරසභා නිකමුන්ට ලක්ෂ 20ක පොලී නැති දොලපිදේනියක්!

Published on: Jul 28, 2018- කොළඹ මහා නගර සභාවේ පොහොට්ටුවේ කල්ලිය එජාපයේ දුෂීතයන් සමග එක්ව කොළඹ නගර සභාවේ ජනතා මුදල් කොල්ල කෑමේ මෙහෙයුමක් දියත් කර තිබේන බව මේ වනවිට අනාවරණය වි තිබේ.

කොළඹ නගර සභාවේ බලය එජාපය උසුලන නමුත් ඒ සදහා ඔහුන්ට විපක්ෂයේ සහයද ලබා ගැනිමට සිදුව ඇත්තේ සභාව තුල ආණ්ඩුවට 60ක් සහ විපක්ෂයට 59ක් ලෙස බලය පැවැතිම නිසා වන අතර වත්මන් නගරාධිපතිනී රෝසී සේනානායක බලය පවත්වාගෙන යැම සදහා ජනතා මුදල් කබාසීනියා කරමින් විපක්ෂයට අල්ලස් දිම ආරම්භ කර ඇති අතර එය දඩමිමා කරගනිමින් තමන්ට අවනත පොහොට්ටු කාරයන් යොදවා ගනිමින් පසුගියද නගරස සභාව තුල මුල්‍ය වංචාවක් කිරිමට රෝසී සමත්ව තිබේ.

ලොව රටවල් 125ක ප්‍රබල දේශපාලකයන්, ව්‍යාපාරිකයන්, විද්වතුන් එක්වූ World Cities Summit 2018  සමුලුවේ ප්‍රධාන ආරාධිතයෙකු ලෙස ආරාධනා ලද අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා සමග තවත් කිහිපදෙනකුට සහභාගී විමට ආරාධනා කර තිබු අතර ඒ සදහා අවශ්‍ය පහසුකම් සැපයිමටද එම ආරාධිතයන් කටයුතු කර තිබේ.

නමුත් World Cities Summit 2018  සදහා සහභාගි වන රාජ්‍ය නායකයන්ට සහ නගරාධිපතිවරුන් සහ ඔහු සමග සහභාගි වන අයෙකු සදහා මුලික වශයෙන් සිංගප්පූරු ඩොලර් 2800 අවසරපතක් එක් අයෙකුට ලබාදෙන අතර Marina Bay Sand හොටලයේ නතර විම සදහා රාත්‍රී 4ක් සදහා නතරවිමේ පහසුකම්, සමුලුව ආරම්භ වන ජුලි 7 දා සිට 11 දක්වා වලංගු වන බවත්,ගුවන්තොටුපලෙ සිට යැමට සහ එමට අවශ්‍ය ප්‍රවාහන පහසුකම් මෙන්ම අනිකුත් අවශ්‍ය නිළ කටයුතු සදහා අවශ්‍ය පහසුකම් සපයන බවද එම ආරාධිතයන් තහවුරු කර තිබේ.

මිට අමතරව නගරාධිපතිවරුන් සමග තව අයෙකුට පැමිණිය හැකි බවත් ඔහුට හෝ ඇයටද එම වරප්‍රසාද වලින් සිංගප්පූරු ඩොලර් 2800 අවසරපතක් හිමිවන බවද World Cities Summit 2018 සංවිධායකින්යින් එවා තිබේන නිළ පත්‍රීකාවේ සදහන් කර තිබේ.

අදාළ  World Cities Summit 2018 සංවිධායකින්යින් එවු ලියවිල්ල පහත දැක්වේ….(සම්පුර්ණ ලිපිය පහත දැක්වේ.)

තත්ත්වය එසේ තිබියදි නගරාධිපතිනී රෝසී සේනානායක සහ ඇයගේ ඇම්බැටටයෙකු වන මන්ත්‍රී දුමින්ද ආටිගල අදාළ සමුලුවට සහභාගි විමට කටයුතු කර තිබේන අතර පසුව ඊට අදාළ වියදම් දක්වමින් කොළඹ නගර සභාවේ පුහුණු කිරිම් හා සංවර්ධන දෙපාර්තමේන්තුවේ  8/1/16/00/01/07 යන වැය ශිර්ෂය යටතේ පියවා ගැනිමට අවශ්‍ය අනුමැතිය සදහා සභාවට පසුගිය බ්‍රහස්පතින්දා ඉදිරිපත් කර ඇති අතර ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ මන්ත්‍රීවරුන් සහ පොහොට්ටුවේ එක් මන්ත්‍රීවරිය සහ මන්ත්‍රිවරයෙකු හැරෙන්නට අනෙකුත් කිසිවෙකුත් විරුද්ධත්වය පලකර නෑ.

ඒ අනුව ගුවන් ගමන්,හෝටල් වියදම් ….. ලබා ගැනිම සදහා වැය ශිර්ෂය යටතේ  නගරාධිපතිනිය විසින් සභාවට යෝජනාවක් ඉදිරිපත් කර ඇති අතර ඒ  අනුව ගුවන් ගමන් සදහා මෙන්ම Marina Bay Sand හොටලයේ නතර විම සදහා වියදම් පෙන්වා ඇති අතර ඒ අනුව නගරාධිපතිනියද හෝටල් වියදම් ලෙස 320800ක් මුදලක් වංචනික ලෙස ලබා ගැනිමට කටයුතු කර තිබේ.

මේ වනවිට අනාවරණය වන තොරතුරු වලට අනුව අදාළ නිළ සංචාරය සදහා අවශ්‍ය ගුවන් ගමන් වියදම් අග්‍රාමාත්‍යවරයාගෙ කාර්යාලය හරහා දරා ඇත.ඒ අනුව රෝසී සිය ගුවම් ගමන් ටිකට් පත සදහා වන මුදලද වංචනීකව ලබා ගැනිමට කටයුතු කර ඇති බවයි අනාවරණය වි ඇත්තේ.

කොළඹ නගරයේ ජනතාවගේ බදු මුදල් වංචනීක ආකාරයට ලබා ගැනිමට විරුද්ධව ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ සමග එක්ව ශ්‍රිලනිප මන්ත්‍රීවරුන් සභාව තුල දැඩි විරෝධය පලකර ඇති අතර පොහොට්ටුවෙ මන්ත්‍රීවරියක සහ මන්ත්‍රීවරයෙකු පමණක් විරුද්ධත්වය පලකරද්දී අනිකුත් පොහොට්ටු කාරයන් සියලුම දෙනා එයට සහය පලකිරිම නගරසභාවේ දුෂණයට එරෙහි කණ්ඩායම් වල පවා දැඩි අප්‍රසාදය පලවි තිබේ.

මේ සම්බන්ධයෙන් අප දේශපාලන වාර්තාකරු කල සොයා බැලිමේදි අනාවරණය වි ඇත්තේ නගර සභාවේ මන්ත්‍රීවරුන් සදහා ලක්ෂ 20 බැගින් කඩිනම් පොලී රහිත ණය මුදලක් ලබා දිමට නගරාධිපතිනිය පොරොන්දු ලබාදි ඇති අතර ඒ සදහා නාගරික මන්ත්‍රීවරයෙකුගේ වැටුප ප්‍රමාණවත් නොවන නිසා එය තවත් රුපියල් විසිදාහකින් ඉහල දැමිමට තමන් කටයුතු කරන බවටද නගරාධිපතිනිය මන්ත්‍රීවරුන්ට පොරොන්දු දි තිබේ.

මේ වනවිට කොළඹ නගර සභාවෙ මන්ත්‍රීවරයෙකුගෙ මුලික වැටුප රුපියල් විසිදාහක් වන අතර දුරකතන දිමනාව රුපියල් හයදාහක් මෙන්ම පැමිණිමේ දිමනාව ලෙස තවත් රුපියල් අටදාහසක මුදලක්ද එකතුව ලෙස ලැබේ.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top