LNW SPY

සිරිසේන 10ට නිදාගෙන හදපු දහම් පුතාගේ පෙම්වතිය ළඟතිබී හමුවූ කෝටි 15 මොකද වුණේ

Published on: Jul 1, 2018- පසුගිය ජනපතිවරණ සමයේ දී ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී පෙරමුණේ ජනාධිපති අපේක්ෂකයා වූ මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාගේ පුතා වන දහම් සිරිසේනගේ පෙම්වතියගේ ළග කෝටි 15කට අධික විදෙස් මුදල් තොගයක් තිබී හමුවිය.

එම මුදල් පිළිබදව විවිධ පුවත් මැවුණු අතර අවසානයේ එම මුදල් වලට කුමක් සිදුවුණාද යන්න තවමත් රහසකී. මෙම සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් දහම් සිරිසේනගේ පෙම්වතියගේ පියා අත්අඩංගුවට ගැනීම සඳහා අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව පරීක්ෂණ අරඹා තිබෙන බවත්. මේ අනුව නුගේගොඩ, දුම්රිය‍පොළ පාරේ පදිංචි අතුල රෝහණ වීරරත්න යන අය අත්අඩංගුවට ගැනීම සඳහා පරීක්ෂණ ආරම්භ කළ බවත් එදා මාධ්‍ය මගින් විශාල ප්‍රචාරයක් ගෙන ගියේය.  නමුත් පසුගිය ජනාධිපති මැතිවරණයෙන් මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා ජනාධිපති වීමෙන් පසු එම සොයා ගත් මුදලට කුමක් වූයේද යන්න අනාවරණය නොවීය.

හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට පසුගිය ජනාධිපති මැතිවරණ සමයේදී තම මැතිවරණ ව්‍යාපාරය සදහා ස්ටෑන්ඩර්ඩ් චාර්ටඩ් බැංකුවේ ඇති චයිනා හාබර් ගිණුමෙන් අඩු වශයෙන් ඩොලර් මිලියන 7.6 ක් ලබා දී ඇති බව නිව්යොර්ක් ටයිම්ස් පුවත්පත පසුගියදා හෙළිදරව් කළේය.

මේ අනුව පෙනී යන්නේ ජනාධිපති මැතිවරණය සදහා හිටපු ජනපති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා වගේම මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාද තම ජනාධිපති මැතිවරණ ව්‍යාපාරය සදහා මිලියන ගණනින් විදෙස් මුදල් යොදවා ඇති බවයි.

ජෝන්ස්ටන් ප්‍රනාන්දු මහතා නිව්යොර්ක් ටයිම්ස් පුවත්පත කළ හෙළිදරව්ව ගැන පළ අදහසක් පහතින්.

අද කතා කරන්නේ ඩොලර් මිලියන 7ක් ගැන, එදා රාජිත කිව්වේ හොරා කාපු ඩොලර් මිලියන 18ක් මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා ගාව තියෙනවා කියලා. ඒකට මොකද වුණේ. හැබැයි ඔබාමා ප්‍රකාශයක් කරා මහින්ද රාජපක්ෂ මහත්තයාව පැරැද්දුවැයින් පස්සේ මේ පාලනය වෙනස් කරන්න ඩොලර් මිලියන 678ක් වියදම් කළැයි කියලා. ඒ 678 හොරා කාපු එවුන් ගැන සොයන්න ඕනයැයි ජෝන්ස්ටන් ප්‍රනාන්දු මහතා පවසයි.

ඒ එකක්වත් ප්‍රවෟත්ති නෙමේ. නිවියෝක් ටයිම්ස් ප්‍රවෘත්තිය තමයි අද ප්‍රවෘත්තිය වෙලා තියෙන්නේ යැයි ජෝන්ස්ටන් ප්‍රනාන්දු මහතා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

නිව්යොර්ක් ටයිම්ස් පුවත්පතට වඩා ඇත්ත කියන ශ්‍රි ලංකාවේ දිනමිණ 

දහම්ගේ පෙම්වතියගේ කෝටි 15 කොල්ලය….

රුපියල් කෝටි 15 ක (මිලියන 153 ක) වටිනාකමින් යුත් විදෙස් මුදල් තොගයක් නීති විරෝධීව ළඟ තබා ගැනීම පිළිබඳ නව ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී පෙරමුණේ නායක හා ජනාධිපති අපේක්ෂක මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාගේ පුත් දහම් සිරිසේනගේ පෙම්වතියගේ පියා අත්අඩංගුවට ගැනීම සඳහා අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව පරීක්ෂණ අරඹා තිබේ. මේ අනුව නුගේගොඩ, දුම්රිය‍පොළ පාරේ පදිංචි අතුල රෝහණ වීරරත්න යන අය අත්අඩංගුවට ගැනීම සඳහා පරීක්ෂණ ආරම්භ කළ බව අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තු ආරංචි මාර්ග සඳහන් කරයි. රත්මලාන, සිරිමල් උයනේ රත්මල් මාවතේ අංක 32 ලිපිනයේ පදිංචි වීරසේන මහතාගේ වැඩිමහල් සොහොයුරාගේ පුත්‍රයා කළ පැමිණිල්ලකට අනුව මේ පිළිබඳව පරීක්ෂණ ඇරඹූ බවද එම ආරංචි මාර්ග සඳහන් කරයි.

තමන්ගේ බාප්පා වන අතුල රෝහණ වීරරත්න මහතා තමන්ගේ නිවසට ගෙනැවිත් භාරදුන් බ්‍රිෆ් කේසයක විශාල විදෙස් මුදල් තොගයක් තිබිම හේතුකොටගෙන ඒ පිළිබඳ පැමිණිලි කළ බවද සැකකරුගේ සොහොයුරාගේ පුත්‍රයා රහස් ‍පොලිසියට පවසා තිබේ.

තමන්ට ලැබුණු පැමිණිල්ලට අනුව වහා ක්‍රියාත්මක වූ රහස් ‍පොලිසිය මහ බැංකුවේ අතිරේක අධ්‍යක්ෂවරයකු හා විනිමය පාලන දෙපාර්තමේන්තුවේ අතිරේක විනිමය පාලකවරයකු සමග බ්‍රිෆ් කේසය තිබූ නිවසට ගියත් එහි රහස් අංකය සොයා ගැනීම සඳහා අතුල රෝහණ වීරරත්න හමුවීමට නුගේගොඩ ලිපිනය සොයා ගියත් ඔහු නිවසේ සිට නැත.

ඉන්පසුව ගල්කිස්ස මහෙස්ත්‍රාත්වරයා වෙත මේ පිළිබඳව කරුණු වාර්තා කළ රහස් ‍පොලිසිය එය 2006 අංක 05 දරන මුදල් විශුද්ධිකරණය වැළැක්වීමේ පනතේ හා 1953 අංක 24 දරන විනිමය පාලන පනත යටතේ ගැනෙන වරදක් හෙයින් එය මහෙස්ත්‍රාත්වරයාට ඉදිරියේ විවෘත කිරීමට නියෝගයක් ලබාගෙන තිබේ.

ඒ අනුව පසුගිය 2014 දෙසැම්බර් 20 වැනි සෙනසුරාදා රහස් ‍පොලිසිය විසින් ගල්කිස්ස මහෙස්ත්‍රාත්වරයා ඉදිරියේ විවෘත කළ එම බ්‍රිෆ් කේසයේ ඩොල් 100 නෝට්ටු 100 බැගින් වූ මිටි දෙකක් සහ ස්විස් ෆ්‍රැන්ක් 10000 නෝට්ටු 100 බැගින් වූ රුපියල් මිලියන 153 ක් වටිනා මුදල් ප්‍රමාණයක් සොයාගෙන තිබේ.

මෙම සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාගේ පුත්‍රයා වන දහම් සිරිසේනගේ පෙම්වතියගේ පියා වන අතුල රෝහණ වීරරත්න අත්අඩංගුවට ගැනීමට පරීක්ෂණ ආරම්භ කර ඇති අතර සැකකරු හා දහම් සිරිසේනගේ පෙම්වතියද නිවසින් අතුරුදන්ව ඇතැයි රහස් ‍පොලිස් ආරංචි මාර්ග සඳහන් කරයි. මෙම මුදල් ජනාධිපතිවරණයේදී භාවිත කිරීම සඳහා කිසියම් විදේශ පාර්ශ්වයක් විසින් දෙනු ලැබුවේද යන්න පිළිබඳව විමර්ශන කණ්ඩායම්වල අවධානය යොමුව තිබේ.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top