Political

ජෝකර් සිරිසේන,දොන් ජුවන් රනිල්,චන්ඩි මහින්ද,අවුල් ගෝඨා …බැඳුම්කරේ හොරු,කිරි වෙහෙර හිමිට වෙඩි,ඟාණසාර හිමි ඇතුලට. 16 කල්ලිය,පාතාල ගේම් … ජනතාවට බුදුසරණයි… දෙවි පිහිටයි….

Published on: Jun 15, 2018 – ලාංකීය දේශපාලනයේ නිර්ලජ්ජිත කුපාඩිකමේ කාල පරිච්ඡේදය නැවත ආරම්භ වී ඇතගඑය යහ පාලනය සූරාන්තයට පත් වන්නට ඔන්න මෙන්න තිබියදී සිරිසේන ජනාධිපති සහ අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ හවුලේ කෑම නමැති සයනයෙන් බිමට බැස දෙපසට වී ද්වන්ධ සටනට පණ පෙවීමත් සමගම ආරම්භ විය. බැඳුම්කරේ හොරු,කිරි වෙහෙර හිමිට වෙඩි,ඟාණසාර හිමි ඇතුලට. 16 කල්ලිය,පාතාල ගේම් යන මේ සියල්ල අහඹුවක් නොවන බව තේරුම් ගැනීමට සහ වත්මන් දේශපාලනයේ දීශානතිය නිවැරදිව තේරුම් ගැනීමට අප උත්සහ කළ යුතුව ඇත.

මීළග ජනාධිපතිවරයා කවුද යන පැනයට එක එල්ලේ උත්තර සොයන්න ට යන බොහෝ දෙනා ඉහත කී කාරණා දෙස මදක් දේශපාලනික ඉවකින් යුතුව බලන්නේ නම්ලමෙකී ගැටළුව ලිහා ගැනීමට එය මහත් රුකුලක් වනු ඇත.සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා දිනපතා සපයනු ලබන බන්දු ටෙනී විගඩම්නා,ඩගම් වලින් ගම්ය වන්නේ,සිරිසේනගේ දේශපාලනික අමන කමට වඩා දේශ පාලනික කුපාඩි කමය.

දැන් අප හමුවේ තිබෙන්නේ රටේ සහ සමස්ථ ජනතාවගේ යහපත සහ සුභ සිද්ධිය වෙනුවෙන් අවංකව කැපකිරීම් කළ හැකි නායකත්වයක අවශ්යතාවයකි.එවන් නායකත්වයක් ඇති එවන් පෞරුෂයක් ඇති නායකයින් අප අතර වෙත්ද? කෙසේවත් නැතගඑසේ නම් අප කළ යුත්තේ කුමක් ද? අප විසින් කළයුතුව ඇති එකම හා සුදුසුම දෙයනම්, අපට අවැසි පාලකයා අප විසින් නිර්මාණය කිරීමයි.එය ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ අමතනු ලබන ඊනියා බුද්ධිමත් ජනතාව සමග කළ හැකි යමක් නොවේ.එය කළ හැක්කේ, වචනාර්ථයෙන්ම උගත් බුද්ධිමත් ජනතාවගෙන් සැදුම් ලත් බලවේගයකිනි.එකී බල වේගයට ජීවය කැවිය හැක්කේ, ඒ සඳහා අවංකව කැපවීම් කළහැකි මිනිසුන්ට පමණය.

රාජපක්ෂ පාලනය පරදවා යහපාලනයට පාර කැපූ දේශපාලනික කොන්ත්‍රාත්කරුවෝ තමන් ගේ මල්ල පුරවා ගැනීමෙන් අණතුරුව මුණිවත රකිමින් සිටී. මෙකී ඩොලර් චෞරයන් ගෙන් සිදු වූ යේ, රට නැවත වතාවක් හොරුන් මංකොල්ලා කාරයන්ගේ පාරාදීසයක් බවට පත් වීමයි.නැවත වතාවක් වෙස් මුහුණු මාරු කරගනිමින් මෙකී දුෂ්ට බලවේ. ක්‍රියා කරමින් සිටින්නේ,කුමකට දැයි අප හරි හැටි වටහා ගත යුතුව ඇත.

සුජාත දේශපාලනික බලපෑම් කන්ඩායම් වල සක්‍රිය දායකත්වය අවශ්‍යම කරන මේ මොහොතේ ඒවා දිය කර හරින්නටද බලවේග දියත් කර ඇති බවද අප වටහා ගතයුතුව ඇත.ජෝකර් සිරිසේනවත්,දොන් ජුවන් රනිල්වත්,චන්ඩි මහින්දවත්,අවුල් ගෝඨවත්,කපටි කුමාරයවත් නොව අප විසින් පාලකයාගේ ඇතුළාන්තයට කාවැද්දිය යුත්තේ,රටට හිතැති අපට අවැසි නායකත්වයයි.

විශේෂ ලියුම්කරු

මාධ්‍යවේදී අසේල ගුණරත්න

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top