LNW SPY

මරිමෝල් ආරක්ෂක ලේකමාගේ හා සිරිසේනගේ ගොබ්බ තීන්දුවලින් යහපාලන ආණ්ඩුවට කිළිනොච්චියත් අහිමි වේ. සිරිසේනට, 4% තියා පොල් කුඩුවත් නැතිවන දිනය වැඩි ඈතක නොවේ…

Published on: Jun 12, 2018- යුද්ධය අවසන් වීමත් සමඟ උතුරේ විසූ 5000කට අධික එල්ටීටීඊ සාමාජිකයින්ගෙන් උතුරේ සිවිල් ආරක්ෂක හමුදාව පිහිටුවන ලද්දේ පසුගියදා මහත් හරසරින් මාරුවීම් ලද කර්නල් රත්නප්‍රියගේ පරිශ්‍රමයෙනි. වසර 6ක් ඔහු කිළිනොච්චියේ කළ සේවාවලින් සමහරක් නම් එම සාමාජිකයින්ගේ සමාජීය සුභසාධන තත්ව ඉහළ නැංවීම, ඔවුන්ගේ බොහොමයකගේ නිවාස ප්‍රශ්න සිවිල් ආරක්ෂක දෙපාර්ත්මේන්තුව හරහා විසඳා දීම, උතුරේ පර දේශපාලුවන්ට හිසරදයක් වූ පෙර පාසල් පවත්වාගෙන යමින් ඊළඟ පරපුර දැනුමින් පෝෂණය කර නැවත ජාතිවාදී අරගලයකට රට පත් නොවන තැනට ඔවුන්ගේ ආකල්ප වෙනස් කර ඔවුන් සියල්ල රටේ ආර්ථික වර්ධනයට දායක කරගැනීම ය.

එය කොතෙක් එම පුනුරුත්ථාපනය වූ ජනයා වැළඳ ගත්තේද කියතොත් ලෝක ඉතිහාසයේ ප්‍රථම වරට වරෙක ඔවුන් සමඟ යුද්ධ කළ හමුදාවක නිලධාරියෙකු මලින් නහවා කිළිනොච්චියම කඳුලින් තෙත් කරමින් කර්නල් රත්නප්‍රිය දෙපාර්තමේන්තුවෙන් නික්ම ගියේ සිරිසේනගේ සිවිල් ආරක්ෂක දෙපාර්තමේන්තුව දියකර හැරීමේ මෙහෙයුම සාර්ථක කරමින් අවසාන පැරණි නිලධාරියා ලෙසය.

මීට පෙර දෙපාර්තමේන්තුවේ 39,000ක් වූ සියලුම සෙබලුන් පත්වී මාස 3ක් යාමට මත්තෙන් ස්ථිර කර දෙපාර්තමේන්තු සමස්ත ආදායම 2000% කින්, එනම් මිලියන 1100ක් දක්වා වර්ධනය කළ හිටපු අධයක්ෂ ජනරාල් චන්ද්‍රරත්න පල්ලේගමවද හදිසියේ සිරිසේන හා ගොබ්බ ආරක්ෂක ලේකමා ඉවත් කර හැරියේ පසුගිය අප්‍රේල් මසට වසර 3 කින් ස්ථිර පත්වීම් ලිපි බෙදාදී මේ මහා යෝධ ශ්‍රම බළකාය ස්ථිර කරළීම වළක්වන්නටය. රත්නප්‍රිය වැනි තවත් කර්නල්වරුන් 30 දෙනෙකුට මේ ආකාරයෙන් දිවයින පුරා තම සියලුම සෙබලුන්ගේ සුභසාධනය මෙලෙස නැංවිය හැකි වූයේ සිවිල් ආරක්ෂක දෙපාර්තමේන්තුවේ අධයක්ෂ ජනරාල් පල්ලේගමට හා අධයක්ෂ මණ්ඩළයට පිං සිදුවන්නටය. මේ වනවිට සියලු සිවිල් ආරක්ෂක භටයින්ගේ පැතුම වන්නේ මෙයට සම්බන්ධ වූ සිරිසේන හා ගොබ්බ ආරක්ෂක ලේකමා ඇතුලු සියලු නඩයටම වැහි නැති හෙණ ඉල්ලීම පමණකි.

මේ වනවිට මේ මහා බළකායේ පාලනය ආණ්ඩුවෙන් ගිලිහෙමින් පවතින මොහොතක සිරිසේන හා ගොබ්බ ආරක්ෂක ලේකමා ඔවුන්ගේ පදයට නැටවිය හැකි පක්කළි වැඩ කිරීමට සැදී පැහැදී සිටින කිසිදු අත්දැකීමක් නොමැති නව යුධ හමුදා මේජර්ලා 10දෙනෙක් පමණ යොදා මේසා සංවේදී මිනිස් බළ හමුදාවක් පාලනය කිරීමට සිතන්නේ නම් එය හුදෙක් දවල් සිහිනයක් පමණි. මන්ද යත් මේ එසේ මෙසේ ජනතාවක් ලෙස සලකා අහක දැමිය නොහැක්කේ මොවුන් වරෙක මිලේච්ඡ ප්‍රභාකරන්ගේ පෞද්ගලික ආරක්ෂකයින් ලෙස ආයුධ සන්නද්ධව සිටි ප්‍රබලයන් හෙයිනි.

අලුත්ම තත්වය නම් සිරිසේනට පොල්කුඩු වී ඇති මුත් තම සෙබලුන්ගේ ආදරය දිනා සිටින ආරක්ෂක අංශවල සියලු දෙනා එකින් එක මහින්ද රාජපක්ෂ පුද්ගලිකවම දුරකතනයෙන් අමතා ඔහුගේ දේශපාලන වේදිකාවට නංවා ගැනීමය. සිරිසේනට නම් එවැනි දෙයක් සිතෙන්නේ තියා එවැන්නක් කියන්නට මොළයක් ඇති ලේකමෙක්වත් නැතිවීම ඛේදජනකය. මොවුන් සියල්ල එක්වී ඊළඟ ඡන්දය මහින්ද වෙනුවෙන් මෙහෙයුවහොත් 4% සිරිසේනට, 4% තියා පොල් කුඩුවත් නැතිවන දිනය වැඩි ඈතක නොවේ.

ප. ලි. – කිළිනොච්චි තත්වය එසේ වනවිට 4% සිල්ලර ගමරාළ තම වළ පයයි ගොඩ පයයි ලේකම් ඔස්ටින්ගේ 76 වන උපන්දිනයට මල් කඩමින් පාටි දමමින් සිටියි. අහෝ රටකට ගිය කලක්…

මේ අතර ජනාධිපති ලේඛම් ඔස්ටින් ප්‍රනාන්දු සිය අස්වීමේ ලිපිය සිරිසේන ජනාධිපති වෙත යොමු කල බව අපගේ එහි සිටින වාර්තා කරු තහවුරු කර ඇත. ඔස්ටින් ප්‍රනාන්දුගේ අස්වීමේ ලිපිය සිරිසෙන වෙත සියතින්ම බාදී ඇති අතර එම හමුව විනාඩි දෙකකට පමන සීමා වූ බව සදහන්ය.ඔස්ටින්ගේ ඉල්ලා අස්වීම පිලිබදව සිරිසේන ජනපති සිය විරෝදය දැක්වුවද සිය මතයේ දැඩිව එල්ඹ සිටි ඔහු පු‍ටුවද තල්ලු කර දමමින් කාර්යාලයෙන් පිටව ගොස් ඇත . මේ පිලිබදව ඔස්ටින් ප්‍රනාන්දුගෙන් විමසීමට මාධ්‍ය ආයතන ගනනාවක් උදේ සිට ගත් උත්සාහය ඔහු හිතා මතා මාධ්‍ය මග හැරීම නිසා ව්‍යයර්ථ වී ඇත .

පසුගිය සතියේදී අස්වීම ලිපියේ ක‍ටු සටහන ලියන අතර තුර ඔහුගේ මිතුරෙකුට පවසා තිබුනේ සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාගේ ක්‍රියාකලාපය සමග තවදුරටත් ඔහුට එකට සිට ගත නොහැකි බවය. සිවිල් සේවකයෙකු , හිටපු ආරක්ෂක ලේකම් වරයෙකු වශයෙන් තමා ගොඩ නගා ගත් කීර්තිනාමය සිරිසේන වැන්නකුගේ ජනධිපති ලේකම් වීම හේතුවෙන් ඉරි තැලුනු බවය.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top