LNW SPY

ඩොලරය 160ත් පනී…. රටේ ආර්ථිකය කම්බස්.. ජනපති අවුලක, චන්ද්‍රිකාගේ ගෝලයෝ රැළ රටේ ආර්ථිකයට කෙලවයි…. ස්වර්ණවාහිනීයේ අධ්‍යක්ෂක මණ්ඩලය විදේශිකයන් 4 දෙනෙකු අතට

Published on: Jun 8, 2018 – අමෙරිකානු ඩොලරය කඩා වැටිමත්,රටේ ආර්ථිකය ඉබාගාතේ යෑමත් සම්බන්ධයෙන් ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන කණගාටුවෙන් සහ වෛරයෙන් පසුවන බව ශ්‍රිලනිප මෛත්‍රී පිළේ ජ්‍යෙෂ්ඨයෙකු අප දේශපාලන වාර්තාකරු සමග අනාවරණය කර තිබේ.

රටේ සමස්ත ආර්ථිකයම හසුරුවන්නේ හිටපු ජනාධිපතිනී චන්ද්‍රිකා කුමාරතුංග මහත්මියගේ ආර්ථික ඝාතකයන් බවත් ඒ හේතුවෙන් රටේ ආර්ථිකය සම්පූර්ණයෙන්ම කම්බස් වි ඇති බවද ජනපති ශ්‍රිලනිප ජ්‍යෙෂ්ඨයන්ට පෙන්වා දි තිබේ.

ඊට අමතරව රනිල්ගේ ගජමිතුරු කල්ලියේ මලික් සමරවික්‍රම,රනිල් වික්‍රමසිංහ ඇතුලු ජාවාරම් කරුවන් සිය මෙහෙයුම වෙනම දියත් කරමින් සිටින බවත් මංගල මුදල් ඇමති මෙන්ම එජාපයේ තනතුරු දැරිම හේතුවෙන් මලික්ලාගේ හොරකම් සම්බන්ධයෙන් ක්‍රියාමාර්ග නොගන්නා බවද මෛත්‍රී අනාවරණය කර තිබේ.

චන්ද්‍රිකා කුමාරතුංගගේ පරම මිතුරන් තිදෙනෙකු වන මංගල සමරවිර මුදල් අමාත්‍යධුරය දැරිමත්,ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුවේ අධිපතිවරයා ලෙස ආචාර්ය ඉන්ද්‍රජිත් කුමාරස්වාමි සහ මහා බැංකුවේ සිටින කුප්‍රකට වංචනියෙකු වන මනෝ තිත්තවැල්ල මේ වනවිට රටේ ආර්ථිකය කම්බස් කරමින් සිටින අතර ඒ හේතුවෙන් මේ වනවිට අමෙරිකානු ඩොලරයට සාපේක්ෂව ශ්‍රි ලංකා රුපියලේ වටිනාකම ඉතිහාසයේ අඩුම අගය දක්වා අද (07) පහත වැටුණ අතර ඒ අනුව අමෙරිකානු ඩොලරයක විකුණුම් මිල අද සටහන් වූයේ රුපියල් 160ක් ලෙසයි.

මිට අමතරව ස්වර්ණවාහිනී නාලිකාව LTTE ය සමග සමීප සබඳතාවයන් අයෙකු අතට පත්විම සම්බන්ධයෙන්ද එහිදි සාකච්ඡාවු අතර එම මාධ්‍ය ආයතනය මිලදි ගත් ජේ. සුධීර් ජෙයරාම් නැමත්තා ස්වර්ණවාහිනීයේ අධ්‍යක්ෂක මණ්ඩලයෙ සාමාජිකයන් 4 දෙනෙකු අලුතින් පත්කර ඇති අතර ඔහුන් 4 දෙනාම විදේශිකයන් වන බවද මේ වනවිට අනාවරණය වි තිබේ.

හිටපු ජනපති චන්ද්‍රකා බණ්ඩාරණායක කුමාරතුංගේ උපදේශකයෙකු ලෙස කටයුතු කරමින් ප්‍රසිද්ධ වොටර්ස් එජ් ගණුදෙනුවේ සහ චැනල් 9 සිදුවීමේ කුප්‍රකට වංචාකාරයෙකු වු මනෝ තිත්තවැල්ල පසුව චන්ද්‍රිකා සමයේ සිටිම LTTE ය සමග සමීප සබඳතාවයන් පැවැත්වු අයෙකු වන අතර LTTE සංවිධානයට මුල්‍ය ආධාර සැපයිම් පසුපස සිටි අයෙකි. ETI සමුහ ව්‍යපාරය සම්පූර්ණයෙන් කබාසීනියා කර දැමු මනෝ මේ වනවිට එම සමාගම LTTE හිතවාදි බ්‍රිතාන්‍ය සමාගමක් වන ලයිකා මොබයිල්’ හිමිකරුට අමෙරිකානු ඩොලර් මිලියන 75 කට විකිණීමේ කුප්‍රකට මෙහෙයුමද් දියත් කල අයෙකු වන අතර ඒ හරහා ඔහු ඉතා විශාල කප්පම් මුදලක්ද ලබාගෙන තිබේ.

එදාමේදා තුර ගෙවුනු වසර දෙකක කාලයකට පසුව ගණිතය අසමත් එකෙක් රටේ මුදල් ඇමති වි හමාරය.ඒ හෙතුවෙන් අද ඩොලරය 160ත් පනින්නට ඔන්න මෙන්නය.මහින්ද පැරදවිමට රටේ බිලියනයට බිංදු නොදන්නා ජනතාව බිලියන වලින් ඇන්දවු බවට මංගලට තිබු චොදනා එමටය නමුත් ඇත්තටම සිදුව ඇත්තේ මංගලගේ ගණිතයේ ඇති දුර්වල කම බව දැන ගන්නා විට මංගල ජනතාව ගොනාට අන්දවා අවසන්‍ ය.

මෛත්‍රීට එරෙහිව මංගලගේ මෙහෙයුම

මේ අතර පසුගිය දින කිහිපය තුල  ජනාධිපතිවරයා අපහසුතාවට පත්කිරිම සදහා කුමන්ත්‍රණයක් දියත් වන බවත් එ පසුපස කුප්‍රකට මඩකරි දේශපාලකයෙකු සිටින බවත් ජනපති පෙන්වා දි ඇති අතර 2020දි අගමැති තනතුර වෙනුවෙන් මංගල මේ වනවිට එජාපය,චන්ද්‍රිකා ඇතුලු කල්ලිය සමග සම්බන්ධව කටයුතු කරන බවයි මෛත්‍රී පවසා ඇත්තේ.

දක්ෂ මඩ දේශපාලන ක්‍රියාකාරකම් හේතුවෙන් මහා දේශපාලන චරිත සමාජයේ අපකීර්තියට පාත්‍ර කරමින් බලයෙන් පහ කිරීමට තරම් ජනතා පෙළ ගැස්මකට කටයුතු කිරීමේ සුවිශේෂ ගුණයක් ඇති ඕනෑම නායකයෙකු දිනවීමට අවශ්‍ය සමාජ පරිසරයක් නිර්මාණය කිරීමේ නිපුනතාවයක් ඇති මංගල වැනි අයෙකු එජාපයේ උප සභාපති තනතුරට පත්කර ගත්තේ තමන්ට සහ ශ්‍රිලනිපයට පහර 2020දි එජාප ජයග්‍රහණය කරා ගෙන යෑමේ අරමුණින් මංගල,චන්ද්‍රිකා,මනෝ,කුමාරස්වාමි එක්ව කටයුතු කරන බවද එම් සාකච්ඡාවේදි මෛත්‍රී ශ්‍රිලනිප ජ්‍යෙෂ්ඨයන් සමග පෙන්වා දි තිබේ.

රටේ ආර්ථික ප්‍රශ්ණ උග්‍ර විම හේතුවෙන් රටේ ජනතාව ජනාධිපතිවරයා සම්බන්ධයෙන් දැඩි ලෙස කලකිරිමට මෙන්ම තරහකටද ලක්ව් සිටින බවත්,හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා මුහුණ් දුන්නේද මේ ආකාරයේම තත්ත්වයකට බවද ශ්‍රිලනිප ජ්‍යෙෂ්ඨයා අදහස් දක්වමින් කියා සිටියා.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top