LNW SPY

හිරු-නිකර් ඉදිරියේ සිරිසේන නීතිය නැමු නැමිල්ල මෙන්න…. විධායක බලය යොදා දුමින්දට මරණ දඩුවම දිලා .. ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය හමුවේ අනාවරණය වෙයි…

Published on: May 17, 2018- හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සහ හිටපු ජනාධිපතිගේ වෘත්තී සමිති උපදේශකයකු වූ භාරත ලක්ෂමන් ප්‍රේමචන්ද්‍ර මහතා ඇතුළු සිව් දෙනකු 2011 ඔක්තෝබර් 08 වැනිදා සවස කොළොන්නාවේදී වෙඩි තබා ඝාතනය කළැයි හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී දුමින්ද සිල්වා ඇතුළු පස් දෙනකුට කොළඹ මහාධිකරණය මරණ දඬුවම නියම කළ අතර ඒ හරහා හිරූ නිකර්සි සහ සිරිසේන ස්වයං වින්දනයේ යේදුන බව අප එදිනම වාර්තා කලා.

ඒ අනුව පසුගිය ජනාධිපතිවරණ සමයේ හොටු පෙරාගෙන රාජපක්ෂ පිළේන් සිරිසේන පිළට පැන්න හිරු-නිකර්ගේ එකම පැතුම වුයේ දුමින්දට වැඩක් දෙන එකය.ඒ අනුව් රාජපක්ෂලාගේ පිහිටෙන් ඉබිගමනේ ගිය භාරත ඝාතන නඩුව සිරිසේනලගේ විධායකයේ බලයෙන් අශ්වයෙක් මෙන් දුවන්න්නට වු අතර ඒ අනුව අවසානයේ හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී දුමින්ද සිල්වා ඇතුළු පස් දෙනකුට කොළඹ මහාධිකරණය හරහා මරණ දඬුවම නියම විය.

දැන් ප්‍රශ්ණය එය නොවේ …..භාරතගේ හිසට උණ්ඩයක් වැදි තිබේ ඒ වැදි ඇති වැදිල්ලට මරණය මිසක වෙන කිසිවක් උරුම නැති බව අමුතුවෙන් කිවයුතු නැත.නමුත් ඒ උණ්ඩය කාගේද යන්න අප පමණක් නොව වෙඩි තැබු උන්වත් නොදන්නවා විය හැක.

දැන් දුමින්දට දඩුවමක් ලැබි තිබේ….නමුත් දුමින්දට වැදුනු වෙඩි පහරින් ඔහුගේ හිසටද දැඩි හානි සිදුව තිබේ.ඒ වෙඩිල්ල තැබු උන්ට දඩුවමක් නැත්තේ යහපාලනය රට පාලනය කරන නිසාද?නැත්නම් හිරූ නිකර් ඔය කා ඉස්සරහා හෝ නිකරය බිම දැමු නිසාද? එය ජනතාව සොයා ගත යුතු පිළිතුරකි.

කෙසේවෙතත් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ පංච පුද්ගල විනිසුරු මඩුල්ලක් හමුවේ මේ සම්බන්ධයෙන් ගොනු කළ අභියාචනය යළි කැඳවූ අවස්ථාවේදී අනාවරණයවු කරුණු අනුව දුමින්ද එල්ලුම්ගස් යැවිම් පසුපස වත්මන් විධායක ජනාධිපතිවරයා එවකට නීතිය අංශක 90 ඉක්මවා නවා ඇති බව් තහවුරු වු අතර එම තින්දුව කොතරම් අප්‍රසන්නද යන්න කිවහොත් චෝදනා පත්‍රයේ නොමැති කරුණුවලට දුමින්ද වරදකරුවෙක් කරමින් ඔහුට එරෙහිව දඩුවම් ලබ දිමයි.

හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී දුමින්ද සිල්වා මහතාට පළමුව වෙඩි වැදුණු බවට සාක්ෂි ගණනාවක් තිබුණද ඒවා නොසලකා නීත්‍යනුකූල නොවන නඩු තීන්දුවක් ලබාදී ඇති බව ජනාධිපති නීතීඥවරුන් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය හමුවේ තහවුරු කළා.

හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී දුමින්ද සිල්වා මහතා නිදොස් කොට නිදහස් කරන ලෙස ඉල්ලා සිටිමින් ගොනුකළ අභියාචනය අද විභාගයට ගැනුණේ 5 වැනි දිනටයි.ඒ, අගවිනිසුරු ප්‍රියසාත් ඩෙප් මහතා ප්‍රමුඛ පංච පුද්ගල ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ විනිසුරු මඩුල්ලක් හමුවේයි.

මහාධිකරණ නඩු විභාගයේ සාක්ෂි ගණනාවකින් දුමින්ද සිල්වා මහතාට පළමුව වෙඩි වැදුණු බව තහවුරු කළද එය අදාළ නොවන බවට තීන්දුවෙන් ප්‍රකාශ කරන්නේ කෙසේදැයි ජනාධිපති නීතීඥ අනුජ ප්‍රේමරත්න මහතා මෙහිදී ප්‍රශ්න කළා.

එහිදී ජනාධිපති නීතීඥවරයා පෙන්වා දුන්නේ දුමින්ද සිල්වා මහතාගේ හිස ඉදිරිපසට වෙඩි වැදුණු බවට අධිකරණ වෛද්‍ය වාර්තාව මගින්ද සනාථ කර ඇති බවයි.

මෙහිදී ජනාධිපති නීතිඥවරයා 12 වන විත්තිකරු විත්තිකූඩුවේ සිට මහාධිකරණයේදී කළ ප්‍රකාශයක් උපුටා දැක්වුවා.

වෙඩි තැබූ බවට පිළිගන්නා ලෙසට අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව ඔහුට ප්‍රකාශ කළද එය සිදුනොකළ නිසා අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව ඔහුව 12 වන විත්තිකරු ලෙස නම්කර චෝදනා ගොනුකළ බව එහි සදහන්.

ජනාධිපති නීතිඥවරයා සදහන් කළේ එම ප්‍රකාශය විශ්වාසනීයත්වයෙන් යුත් ප්‍රකාශයක් බවට නඩු තීන්දුවේම පිළිගෙන තිබුණද, නඩු විභාගයකදී ඉතාමත් වැදගත් ලෙස සලකන විත්තිකූඩුවේ සිට ලබා දුන් එම විශේෂ ප්‍රකාශය නිසි ලෙස විශ්ලේෂණය කිරීමට තීන්දුවේදී කටයුතු කර නොමැති බවයි.

චෝදනා පත්‍රයේ නොමැති කරුණු සඳහා දුමින්ද සිල්වා මහතා වරදකරුවෙකු කිරීමට කටයුතු කර ඇති බව පෙන්වාදුන් ජනාධිපති නීතීඥවරයා සඳහන් කළේ එය කිසිසේත්ම නීත්‍යනුකූල නොවන බවයි.

සිද්ධියේදී දෙපාර්ශ්වය අහම්බයෙන් හමුවීම තුළ කිසිදු පොදු අරමුණක් නොතිබූ බව ජනාධිපති නීතීඥ අනුජ ප්‍රේමරත්න මහතා මෙහිදී ඔප්පු කළා.

ඊට අමතරව ජනාධිපති නීතීඥවරුන් නඩු තීන්දුවේ ඇති තවත් අඩුපාඩු රැසක් පෙන්වා දුන්නා.

01 කිසිදු සාක්ෂිකරුවෙකුගේ සාක්ෂි සියයට සීයක් පිළිගත නොහැකි බව නඩු තීන්දුවේම පිළිගෙන තිබීම

02 ත්‍රිපුද්ගල විනිසුරු මඩුල්ලේ එක් විනිසුරුවරයෙකු නඩු තීන්දුවක් සකස් නොකිරීම නිසා මහාධිකරණය ලබාදුන් තීන්දුව නීත්‍යනුකූල නොවීම

03 සාක්ෂි හෝ කරුණු මත නොව, දුමින්ද සිල්වා මහතා ජනප්‍රිය දේශපාලන චරිතයක්වීම සහ අනුමාන හෝ උපකල්පන මත පදනම් වී තීන්දුව ලබාදීම

04 දුමින්ද සිල්වා මහතා වරදට පත්කිරීම සඳහා ගෙතූ බොරු සාක්ෂිවල ලුහුඬුතා හා පරස්පරතා සැලකිල්ලට නොගැනීම පිළිබඳව නඩු තීන්දුවේදී හේතු දැක්වීමක් සිදු නොකිරීම

05 ඉදිරිපත් වූ සාක්ෂි සාධාරණ සැකයකින් තොරව ඔප්පුවන්නේදැයි සොයා බැලීමකින් තොරව රජයේ නීතීඥවරුන්ගේ ප්‍රකාශ මත පමණක් පදනම් වෙමින් තීන්දුව ලබාදීම

06 ගිනි අවි භාවිත කළ බවට කිසිදු සාක්ෂියක් නඩු විභාගයේදී ඉදිරිපත් නොවූවද ඒ සඳහා දුමින්ද සිල්වා මහතා වරදට පත්කිරීම

07 දුමින්ද සිල්වා මහතාගේ පාර්ශ්වය වෙනුවෙන් ඉදිරිපත් වූ කරුණු හෙවත් විත්ති වාචික නොසලකා හැරීම .

දුමින්දට දුන් දඩුවම සම්බන්ධයෙන් අපට කිසිම ඇමනෙසියාවක් නැත. මරා ගන්නට බැරිනම් මරාගෙන කෑවාටද අපට කමක් නැත නමුත් දුමින්දට මහාධිකරණය හරහා මරණ දඩුවමක් ලැබුනේ හිරූ නිකර් චුන් කරන්න බව අප කියන්නට දෙවරක් නොසිතමි.

අප එදා කල අනාවරණය ……

වෙබ් අඩවිය අවස්ථා කිහිපයකදි යහපාලන තහනමට ලක්වු හෙයින් ඡායාරූපය සහ විඩියෝ දර්ශණ දකින්නට නොහැකි විය හැක.

දැන් ඔලුවක් තිබුනේ භාරතට විතරද? යහපාලනයේ අමුතුම නීතිය


Loading…

<!– Composite End —

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top