LNW SPY

ජාතික ගුවන් සේවය මිහිදන් කිරීමට සුදානම්!.. ගුවන් සේවයෙන් ලක්ෂ 30කට වඩා වැටුප් ගන්නා ගල් ඇම්ඩා සහ පරපුර

Published on: May 16, 2018- රාජපක්ෂ යුගයේ අට පාස් මස්සිනා අතින් දූෂණය වූ  ජාතික ගුවන් සේවය මිහිදන් කිරීමට අවශය සියලු කටයුතු වත්මන් ජහපාලන රජය හා ‘අගමැති ළඟ’රත්වත්තේ ලහි ලහියේ සූදානම් කරමින් සිටියි.

සිරිසේන ජනපතිට හෝ රනිල්ට අනුව නම් ලංකාව වැනි දූපත් රටකට ගුවන් සේවයක් අනවශයය. සිරිසේනට එය කුමක් දැයි කියා වටහා ගැනීමටවත් ඥාණ ශක්තියක් නොමැති වීම ඛේදජනකය.

රටේ ආර්ථිකය හා බදු ගෙවන මහජනතාව මත බිලියන ගණන් ණය බර තව තවත් පටවමින් දිනපතා ඉන්ධන බින්දුවේ සිට පාඩු පිට දුවන ගුවන් සේවයක් ඇත්නම් ඒ ශ්‍රී ලන්කන් ගුවන් සේවය පමණකි. කොමිසමයම් සිරිසේන කෙතරම් කයිවාරු ගසමින් කොමිසම් 100ක් නොව 1000ක් පත් කළත් ඒ කොමිසමත් රටට බරක් වනවා මිස වන ප්‍රගතියක් නැත. බැදුම්කර කොමිසම වැනි මෙගා මාධය සංදර්ශන පමණකි. අවසානයේ නඩුත් නැත. බඩුත් නැත. (බැදුම්කර වාර්තාව මීයො කා ඇත)

ගුවන් සේවයේ ගල් ඇම්ඩා  කපිතාන් රණතුංග

මෙයට ප්‍රධානම හේතුවක් වන්නේ ගුවන් සේවයට ඉහිළිය නොහැකි තරම් වැටුප් තලයන් සම්මත කරගනිමින් ඉහළ පාලනාධිකාරය කටයුතු කිරීම එක් ප්‍රධාන හේතුවක් ලෙස දැක්විය හැකිය. ගුවන් සේවය පාඩු පිට පවත්වාගෙන යන මොහොතක මසකට රුපියල් ලක්ෂ 30කට වඩා වැටුප් ගන්නා නිලධාරීන් සිව්දෙනෙක් පසුගිය වසර 3 පුරාම ගුවන් සේවය ගසා කමින් නොව උරා බොමින් සිටින්නේ කාගේ අවසරයකින්ද යන්න ගැටලුවකි.

මොවුන්ට මිය ගිය පසු පනුවන් ගසනවාද යන්න පවා සැක සහිතය. ඇහුවොත් නම් ඔවුන් කියන්නේ “yes man, that’s the industry standard salary” ඉන්ඩස්ට්‍රි ස්ටෑන්ඩඩ් වැටුප් ගැනීමට ප්‍රථම ගුවන් සේවය අඩුම තරමින් ලාභ ලබන නොව පාඩු නොලබන තත්වයෙන් මුදා ගැනීමට මොවුන්ට හැකි වුණි නම් දුක නැත.

රාජපක්ෂ යුගයේ අට පාස් මස්සිනා ගුවන් සේවිකාවන් 10 දෙනෙකු ඔහුගේ නිල කාමරයේ තබා ගනිමින් වරින් වර රාජකාරි කරන අතරතුර පෙම් හා පිස්සු කළවමේ කෙළිමින් කටයුතු කළද එවකට මෙහෙයුම් ප්‍රධානි ලෙස රාජකරි කළ කපිතාන් ඩෘවි පෙරේරා ඒ බරත් ඇදගෙන යාමට හැකි කාර්යශූරයෙක් විය. ඔහුට නොකැළැල් සේවයක් කළ වූවෙකු ලෙස අසාගන්නට නොහැකි වූයේ අවසානයේ ඔහුටද ගුවන් සේවයේ බඩුවක් වූ “ හරීනා ” නමැත්තියට කාර්යාල සේවිකා තනතුරක් දීමට ගොස් නා ගැනීමෙනි.

වත්මන් ආණ්ඩුව යටතේද කෙසේ හෝ තම මඩිය තර කර ගැනීමට උත්සාහ ගනිමින් සිටින්නවුන් අතර ප්‍රසිද්ධම දෙදෙනා CEO කපිතාන් සුරේන් රත්වත්තේ සහ කපිතාන් ඩෘවි වෙනුවට පැමිණි අලුත් ගල් ඇම්ඩා කපිතාන් රජින් රණතුංගයි.

කපිතාන් සුරේන් රත්වත්තේ ළඟදී තම CEO බලය අවභාවිතා කරමින් A320 ගුවන් යානා පුහුණුවක් ගුවන් සේවය ගාණේ නොමිලේ දාගෙන තම ලක්ෂ 35 ක් වන වැටුප තවත් ලක්ෂ 2කින් වැඩි කර ගැනීමට ගොස් ඇදගෙන නෑවේය. එයද නාමල් නීති විභාගය ලිව්වාට නොදෙවෙනි ක්‍රමයකටය. වාසනාවකට අයියා අගමැති ළඟ නිසා කේස් එක ගොඩින් බේරා ගත්තේය.

                                              සම්පූර්ණ හොර නඩය එකම සෙල්ෆියෙන්

මේ සා විශාල මුදලක් මසකට කිසිදු හිරිකිතයකින් තොරව ජනතා මුදලින් වැටුප් ගන්නා මේ ගල් බිල්ලන් දෙබාන රාජකාරි ලෙස කුමක් කරන්නෙහිද යන්න ඔබ පුදුම වනවා ඇත. මසකට දෙවරක් පමණ ජොලියට ප්ලේන් එකෙන් ලන්ඩන් හෝ මෙල්බර්න් ගොස් පැමිණෙන මොවුන් වඩාත් ප්‍රසිද්ධ ලොබියේ පිනට දෙන නෙස්කැෆේ එක ගසමින් සිගරට් ගැසීමට පමණි. ගුවන් සේවය වෙනුවෙන් ශත 5ක සේවයක් හෝ නොකරන කම්මැලි බඩු 2කි. නමුත් ගුවන් සේවයේ කිසිවෙකුට මේ සම්බන්ධයෙන් වචනයකදු පිට කළ නොහැක්කේ, සියලු දෙනා සර්පයාගේ හා ඔවුන් වටා සිටින කපිතාන් සර්පවරුන්ගේ හැටි දන්නා නිසාවෙනි.

තම පියා මෙන් හීන් නූලෙන් බෙල්ල කැපීමට ප්‍රසිද්ධ කපිතාන් රජින් රණතුංග ගුවන් සේවය වෙනුවෙන් කෙතරම් සේවයක් කරන්නේද යන්න කොටින්ම කිවහොත් තමා යටතේ පවතින ගුවන් නියමුවන් බඳවා ගැනීමේ සම්මුඛ පරීක්ෂණයක් පවා නොපවත්වමින්, එය පවා එංගලන්ත සමාගම් වෙත පවරමින් එක වරකට මිලියන 22 බැගින් පසුගිය වසර 3 පුරා එංගලන්තයට අත දිග හැර ගෙවන්නේ වරකට ගුවන් නියමුවන් 10 දෙනෙකු ඔවුන් වෙනුවෙන් සුද්දා ලවා තෝරා ගැනීමට පමණි.

ඒ අනුව එක් ගුවන් නියමුවෙකු තේරීමේ පිරිවැය ලෙස පමණක් ලක්ෂ 22 ක් වැය කළ හැකි ගුවන් සේවයක් වළ පල්ලට යෑම අහන්නටත් දෙයක් නොවේ. (එක් ගුවන් නියමුවෙකු පුහුණු කිරීමට වැය වන්නේද ලක්ෂ 30ක් පමණි) සුද්දගෙන් පවා ගාණ කඩා ගැනීමට කප් ගසා ඇති කපිතාන් රජින් රණතුංග සුද්දටද එම ගාණ ගෙවනවා දැයි සැක සහිත බව තතු දත්තෝ පවසති. මන්ද 89 JVP සමයේ සාහසික මිනී මැරීම් සියල්ල සැලසුම් කරමින් රටම ලේ විලක්ව පැවති යුගයක ආරක්ෂක ලේකම් වූ ජෙනරාල් සිරිල් රණතුංග මොහුගේ පියා වීමේ භාගයයද කපිතාන් රණතුංග සතුයි. 89 සමයේ කර්මයන් පටිසන් දෙමින් ගුවන් යානයකුත් සමඟ චුත වේ යැයි කියා මොහු අහම්බෙන් ගුවන් ගමනක් ගියහොත් මිස දැන් ගුවන් ගමන් සියල්ල අඩු කර ඇති මුත් වැටුප් ශතයකින්වත් අඩු කරගෙන නැත.

තම රාජකාරි මට්ටමේ කාර්යය පවා බදු ගෙවන ජනතාව මත පටවන මෙවැනි ගල් ඇම්ඩන් සහිත ගුවන් සේවයක් කවදා ගොඩ ගන්නද? එක් අතකින් රනිල් හරිය. මෙය විකුණා දමා හෝ පුද්ගලීකරණයකින් ගොඩගන්නවා හැර මෙසේ දිගටම ගියහොත් ගුවන් සේවයක් නිසා බංකොළොත් වූ එකම රට ලෙස ශ්‍රී ලංකාව ඉතිහාස ගත වන දිනය වැඩි ඈතක නොවනු ඇත

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top