LNW SPY

ඇමතිකම ඉල්ලු රවිට මිලියන 500ක් දී කට වසා පස්සට පයින් ගසා රනිල්, රවී පැන්නු හැටි…

මහ බැංකු වංචාවේ කුප්‍රකට ඩිල් කරු වන හිටපු මුදල් අමාත්‍ය රවී කරුණානායක අග්‍රාමාත්‍යවරයාට එරෙහිව ගෙන ආ විශ්වාසභංගයට මුවා වි යලිත් ඇමතිකම ගැනිමට ගත් උත්සහය අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ විසින් ව්‍යාර්ථ කල අකාරය මේ වනවිට අනාවරණය වි ඇති බව අප දේශපාලනය වාර්තාකරු සදහන් කළා.

විශ්වාසභංගයට දින් කිහිපයක් තිබියදි රවි,මෛත්‍රී හමුවක් සිදුවු අතර එම සාකච්ඡාව සදහා දුෂණ විරෝධීයෙකු ලෙස පෙනී සිටින කුප්‍රකට දුෂක සිවුරු කාරයෙක් වන උලපනේ සුමංගලද එක්ව ඇති අතර විශ්වාසභගයෙන් රනිල් පරාජය ඉරිම සදහා එජාපයේ පසුපෙල මන්ත්‍රීවරුන්12 දෙනෙකුගේ තින්දුව තමන් දෙන් නියෝග මත ක්‍රියාත්මක වන ව එහිදි රවී සිරිසේනට පවසා තිබේ. එහිදි රවී දිගින් දිගටම තමන් සමග 12  දෙනෙකු සිටින බවට තහවුරු කර ඇති අතර ඒ සදහා සාක්ෂිකරුවෙකු ලෙස උලපනේ සුමංගල පෙන්වා තිබේ.

පසුව රවී ජනපති සිරිසේන සමග Deal කරමින් තමන්ට ඇමති කමක් ඉල්ලා ඇති තර එහිදි ජනපති රවිට පොරොන්දු දි ඇත්තේ විදේශ සහ විදේශ ආර්ථක කටයුතු යනුවෙන් ඇමතිකමක් ලබදිමට තමන්ට හැකියාවක් පවතින් බවයි.ඒ සදහාද ශ්‍රි ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ ජ්‍යෙෂ්ඨයන්ගේද කැමැත්ත ලබාගත යුතු බවත් විශ්වාසභංගය දින ගැනිමට හැකි වේ නම් එම කැමත්ත ලබාගත හැකි බවයි.

පසුව  විදේශ සහ විදේශ ආර්ථක කටයුතු ඇමතිකම සම්බන්ධයෙන් අවසන් තින්දුවකට පැමිණි රවි ජනපති මැදුරෙන් පිටත්ව උලපනේ මග හලා කෙලින්ම ගොස් රනිල් හමුවි ඇති අතර් තමන්ගේ නියෝගයට එජාප පසුපෙස මන්ත්‍රීවරුන් 12 දෙනෙකු ඡන්දය දිමට සුදානමින් සිටින බවත් රවී,රනිල්ට පවසා ඇති අතර තමන්ට තමන් බලාපොරොත්තු වන ඇමතිකම සහ පසුපෙලට ලබාදිම සදහා මිලියන 500ක මුදල් ලැබෙන්නේ නම් එම කණ්ඩායම විශ්වාසභංගයේදි නායකත්වයට පක්ෂව ඡන්දය භාවිතා කිරිමට හැකිවන පරිදි මෙහෙය විය හැකි බවද රවි පෙන්වා දි තිබේ.

සල්ලි යන වචනය දොට්ට වැටුන් ගමන් ගේම් එක හදුනාගත් රනිල් රවිට ඉහල පෙළේ ඇමතිකමක් ලබාදිමට තමන් කටයුතු කරන් බවත් එ සදහා ජනාධිපතිවරයා සමග සාකච්ඡාකල යුතු බව පවසා තිබේ.

රවී ඉවත්ව ගිය සැනින් වහාම ක්‍රියාත්මක වු රනිල්,මලික්ට කතාකර රවිගේ නිවසට මිලියන් 500ක මුදලක් යවා ඇති අතර මුදල් ලබාගැනිමෙන් පසුව සියල්ල අමතක වු රවී තමන් සමග සිටිනවා යැයි ඔහුම සිතාගෙන සිටින එජාප පසුපෙල මන්ත්‍රීවරුන් කිහිප දෙනෙකුට කතා කර ලක්ෂ 20 බැගින් ඔහුන්ට ලබා දි ඇති රවී පවසා ඇත්තේ “ලොක්කාව පරදන්න පා මේ සල්ලි වලින් ආතල් එකක් ගන්න යනුවෙනි…”

අන්තිමට විස්වාසභංගය දිනාගත් රනිල් රවීට කොකා පෙන්නුවා පමණක් නොව එජාපයේ එකෙක් හෝ රනිල්ට එරෙහි නොවිම හේතුවෙන් උරණ වු සිරිසේනද රවීව් නොසලකා හැරියා පමණක් නොව තමන්ට ඇමතිකමක් ලැබේද යන්න ජනපතිගෙන් විමසිමට ගත් උත්සහයන් සියල්ලම අසාර්ථක වි ගිය බවයි අප දේශපාලන වාර්තාකරු සදහන් කළේ.

ඇමතිකමක් ගැන බලපොරොතුවෙන් රටවටේම සිය ඇම්බැට්ටයන් යොදව මාධ්‍ය මෙහෙයුම දියත් කල රවී අවසන් මොහොතේ ඇමතිකම නොලැබීම හේතුවෙන් සුගතදාස ගෘහස්‌ථ ක්‍රීඩාංගණයේ පැවැති එක්‌සත් ජාතික පක්‌ෂ මැයි රැලියටද නොපැමිණි රවී මේඑ වනවිට තමන්ට ඇමතිකම ලබා නොදිමට කටයුතු කල ජනපති සිරිසේනට සහ අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ ඉලක්ක කර මඩ ප්‍රචාරයන් මෙන්ම ආර්ථික කඩා වැටිමක් සම්බන්ධයෙන් මාධ්‍ය හරහා බැට දෙන්නට මේ වනවිට කටයුතු කරමින් සිටි.

මේ අතර මිලියන් 500ක මුදලක් තනියම් රනිල්ගෙන් අරගත් බව දැනගත් කුප්‍රකට දුෂක සිවුරු කාරයෙක් වන උලපනේ සුමංගල ඊට පසුදාම මාධ්‍ය හමුවක් කැදවමින් මෙන්ඩිස් සමාගමට රවීගේ හිතවතෙකු හරහා බදු ගෙවිම් සම්බන්ධයෙන් අප කල අනාවරණය සම්බන්ධයෙන් මාධ්‍යට ප්‍රකාශයක් කල අතර මිලියන,බිලියන් ගැන නිවරදිව නොදන්නා උලපනේ ලක්ෂ 4000ක් වෙනුවට කෝටි 4000ක් ලෙස වැරදි ප්‍රකාශයක්ක්අ  අතර එය පසුදා මවුබිම පුවත් පතේද ඒ අකාරයටම සදහන්ව තිබේ.

උලපනේ සුමංගලගේ ප්‍රකාශයෙන් පසුව වහාම පසුදා උදෑසනම විහාරස්ථානයට ගිය රවී සහ බිරිද උලපනේ හමුදුරුවන්ට මිලිඅයින 5ක කප්පමක් දි කතාව එතනින්ම අවසන් කර දමා තිබේ.කෙසේවෙතත් රවි වටා එකතු වි සිටි එජාපයේ පසුපෙල මේ වනවිට සම්පූර්ණයෙන් ගලවා ඉවත්කිරිමට එජාපයේ රනිල් පිල කටයුතු කරමින් සිටින බවද දැන ගන්නට තිබේ.

රවී පත් නොකළේ එ ජා පය කී නිසාලු…

ඉන් පසුව රාජිත යෝජනා කළේ කැබිනට්‌ ඇමැති මාරුවේදී රවී කරුණානායකට ඇමැති ධුරයක්‌ නොදෙන්නට තීරණය කිරීම මෙම අවස්‌ථාවේ නොගැලපෙන කටයුත්තක්‌ බව ය.

මගේ ප්‍රශ්නයක්‌ නැහැ… යූ ඇන් පී එකෙන්මනේ කියන්නේ එයාට මොකුත් දෙන්න එපා කියලා. අගමැතිතුමත් එක්‌ක මාව හම්බවෙන්න ආපු යූඇන්පී එකේ ප්‍රබලම ඇමැතිවරු දෙන්නෙක්‌ එක හඬින්ම කිව්වා රවිට මුකුත් දෙන්න එපා කියලා… අගමැතිතුමත් කිව්වේ පක්‌ෂයේ කෘත්‍යාධිකාරී මණ්‌ඩලය කැඳවලා මේ ගැන තීන්දුවක්‌ අරන් දැනුම් දෙන්නම් කියලයි. මට කරන්න දෙයක්‌ නෑ.

මේ අයුරින් එදා පොළොන්නරුවේදී ජනාධිපතිවරයාත් ඇමැති රාජිතත් අතර පැවැත්වුණු සාකච්ඡාව බොහෝ දේශපාලන කරුණු කාරණා සාකච්ඡාවට බඳුන් වූ වැදගත් සාකච්ඡාවක්‌ විය. ජනාධිපතිවරයා සෙනසුරාදා රාත්‍රිය ද පොළොන්නරුවේ ගතකළ අතර පසුදා උදෙන්ම නැගිට ශරීර සුවතා කටයුතු සඳහා ප්‍රදේශයේ තනිවම ඇවිද ගියේය… ඒ යන අතරේ රාජ්‍ය පරිපාලන අමාත්‍යාංශය විසින් පාලනය කරන මෛත්‍රී නිවහන නම් විශ්‍රාම ශාලාවට ද ගොඩ වී එහි නතරවී සිටි මාධ්‍යවේදීන් කිහිප දෙනෙක්‌ හමුවී ඔවුන්ගේ දුක්‌ සැප විමසන්නට ද අමතක නොකළේය. මාධ්‍යවේදී කණ්‌ඩායමක්‌ පැමිණ සිටියේ ඉරිදා දිනයේ පොළොන්නරුව මහජන ක්‍රීඩාංගණයේ පැවැත්වෙන්නට නියමිතව තිබූ භූ විද්‍යා හා පතල් කාර්යාංශයේ අධීක්‌ෂණයෙන් පවත්වන, මහවැලි ගඟේ වැලි ගොඩදාන ජනතාවගේ සුබසාධන කටයුත්තක්‌ ලෙස පවත්වනු ලබන විශේෂ අවුරුදු උත්සවයට සහභාගි වන්නටය.

එක්‌සත් ජාතික පක්‌ෂ මැයි රැලිය සුගතදාස ගෘහස්‌ථ ක්‍රීඩාංගණයේ දී අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහගේ ප්‍රධානත්වයෙන් පැවැත්විණි. මෙවර එක්‌සත් ජාතික පක්‌ෂ මැයි දිනයේ විශේෂත්වය වූයේ පෙළපාලියක්‌ නොමැතිවීමය. මැයි දිනය රැලියකින් පමණක්‌ අවසන් කරන්නට එක්‌සත් ජාතික පක්‌ෂය මුල සිටම තීරණය කර තිබීම ඊට හේතුවයි. එපමණක්‌ නොව, එක්‌සත් ජාතික පක්‌ෂ මැයි දිනයට පිට පළාත්වලින් සෙනග නොගෙන්වා කොළඹ ජනතාව පමණක්‌ ඒකරාශී කර සුගතදාස ක්‍රීඩාංගණයේ පවත්වන්නට මුල පටන්ම තීරණයක්‌ ගෙන තිබිණි. කෙසේ වෙතත් පිට්‌ටනිය පිරෙන්නට මහ සෙනගක්‌ ඒ සඳහා ගොනු කරන්නට එක්‌සත් ජාතික පක්‌ෂයේ කොළඹ නායකයෝ සමත්ව සිටියහ. එහෙත් පිට පළාත්වලින් මැයි දිනය සඳහා පැමිණි එක්‌සත් ජාතික පාක්‌ෂිකයන්ගෙන් මෙම වැඩපිළිවෙළ සඳහා ලොකු විවේචනයක්‌ එල්ල වී තිබුණේ තමන්ට පිට්‌ටනිය ඇතුළටවත් එන්නට කිසිදු අවසරයක්‌ සලසා දී නොතිබූ නිසාය… මෙසේ පැමිණ සිය ගණනක්‌ ජනතාව නායකත්වය විවේචනය කරමින් පක්‌ෂය ගෙන යන වත්මන් වැඩපිළිවෙළ ගැන තම නොසතුට පළ කරමින් විසිර ගියේ යම් කලහකාරී හැසිරීමක්‌ ප්‍රදර්ශනය කරමිනි.

කෙසේ වෙතත් පිට්‌ටනිය ඇතුලේ තිබූ මැයි දින රැලිය ඉතා සාර්ථක එකක්‌ විය. රවී කරුණානායක වැනි එජාපයේ ඉහළ පෙළේ නායකයන් කිහිප දෙනෙක්‌ ඊට සහභාගී වී නොසිටියේ ඔවුන් තුළ තිබූ මෑතකාලීන කලකිරීම නිසා බව කතා බහට ලක්‌විය. අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහට අමතරව නියෝජ්‍ය නායක සජිත් ප්‍රේමදාස, ජාතික සංවිධායක නවීන් දිසානායක සරත් ෆොන්සේකා රාජිත සේනාරත්න ඇතුළු විශේෂ කථීකයන් කිහිපදෙනකුම මැයි දින වේදිකාවේ කරන ලද කතා කැපී පෙනෙන්නට වූහ. සජිත් මෙහිදී කරනු ලැබුවේ තරමක්‌ සටන්කාමී කතාවකි. සමහරුන් ඔහුගේ කතාව තුළ නායකත්වය පිළිබඳව දැඩි විවේචනාත්මක අදහස්‌ උදහස්‌ හඳුනාගෙන තිබිණි.

Loading…

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top