Political

වංගුවක් අත ළඟයි…. මැයි 8 වැනිදාට මෛත්‍රි අනාථ වන ලකුණු!

මෛත්‍රි ලන්ඩන් සංචාරය නිමකර ලංකාවට පය ගහපු මොහොතේ සිට කාර්යබහුලය. සාකච්ඡාය. සම්මුතීන්ය. වාදය. විවාදය. ඒ හැම එකකම මෛත්‍රි සක්‍රියය. කොටින්ම කියතොත් රනිල්ට එරෙහිව විශ්වාසභංගයක් ගෙන එන බව දැන දැනම ඒ ගැන මොනවාවත්ම දන්නේ නැතිව සිටින්නේ යැයි රටට පෙන්වමින් යහමින් වැඩකටයුතු කරමින් උන්නාටත් වඩා හොඳින්ය.

මෛත්‍රිට මෙතැනින් එහාට එක අඩියක් හරි තියන්න වෙන්නේ හතර පැත්තම බලලයි. ඒ තරමටම මෛත්‍රිට එරෙහිව අවි ඔසවාපු අය පිරිලා. සමහරුන්ගේ අවි පෙනෙන්නෙ නෑ. ඒත් විරුද්ධ බව දන්නවා. වැඩි දෙනෙක් යූ.එන්.පී.යේ මැති ඇමැතිවරුයි කියලා හිතුවත් ඒකත් එහෙම්ම නෑ. ශ්‍රී ලංකා එකේ එයත් එක්ක හිටපු උදවියගෙ හැසිරීම තරමක් ගුප්තයි. මේකා මොකාට එන්න හදනවාදැයි හිතාගන්න බැරි තරම්. ඒ නිසා මේ මොහොතේ මෛත්‍රිට අකැමැත්තෙන් වුණත් ආරක්‍ෂාකාරී පියවරකට යන්න වෙනවා. හතුරාගෙන් වුණත් උදවු ගන්න වෙනවා. ඒ නිසාම හතුරා බව දැන දැනම හතුරත් එක්ක ඉන්න වෙනවා. කැබිනට් වෙනස පරක්කු ඒකයි. ඒ ගන්න තීරණය හරියටම ගන්න වෙනවා.

එළැඹි තිබෙන උණුසුම් දේශපාලන තත්ත්වය පිළිබඳව එ.ජා.ප.යේ ප්‍රබලයෙක් මෛත්‍රිගේ මේ මොහොතේ නාඩි වැටෙන හැටි ඉව අල්ලමින් කීවේ සිදුවන්නට තිබෙන දේ දන්නා බව අඟවමිනි. එය කෙසේ වෙතත් මෛත්‍රිගේ වෙනසක් දකින්නට ඇත. ඔහු පියවරක් පසුපසට ගෙන ආරක්‍ෂාකාරී පිති හරඹයකට සූදානම් වූවා සේය. එහි ආරම්භක අවස්ථාව සනිටුහන් වන්නේ රනිල්ගේ ඉල්ලීමක් පිළිබඳව මෛත්‍රි දැක්වූ නිහඬ අනුකූලතාව නිසාය.

‘අගමැති එපා කියලා විශ්වාසභංගයට අස්සන් කරපු 16 දෙනා කැබිනට් එකට ආවොත් අපි නැඟිටලා යනවා. ඒ නිසා එන්න දෙන්න එපා ඒ අයට’එ.ජා.ප.යේ දැවැන්තයන් හරහා රනිල්ගේ කනට ගියේ එවැනි බලපෑමකි. මෛත්‍රිද මෙය කොහොම හරි දැනගෙන තිබුණේය. ඊට පෙර 16 කල්ලිය හමුවූ මොහොතේ මෛත්‍රි හීන් උත්සාහයක් ගනිමින් කැබිනෙට්ටුවේ පූර්ණ වෙනසක් ඇති කිරීමට නියමිත බව කියමින් 16 කල්ලිය සනසන්නටත් ඒ අයට යළිත් වරක් හිතන්නටත් මුලක් අල්ලා දුන්නේය.

‘මෛත්‍රි හදන්නේ 16 දෙනාගෙන් කිහිපදෙනෙක් හරි නම්මාගෙන කැබිනට් එකට ගන්න. ඒකට රනිල්ව කැමැති කර ගන්න. රනිල්ගෙ තදබල විරුද්ධත්වයක් නෑ කියලා දන්න නිසා කැබිනට් සංශෝධනය විද්‍යාත්මක පදනමකින් විෂයයන් හරිහැටි බෙදෙන විදියට කරන කතාවකුත් කියලා දැම්මා.’

මෛත්‍රිගේ උත්සාහයට සහාය දෙන විශ්වාසවන්ත ප්‍රබලයකු එ.ජා.ප.යේ තවත් හිතවතකුට එසේ කීවේ නිකමට නොවේය.තත්ත්වය පෙළ ගැහෙන්නේ හීන්සීරුවෙනි. මෛත්‍රි පළාත් පාලන මැතිවරණයට පෙර කඩුව අතින් අරන් හතර අතේ වනමින් වීරයාගේ කතාවලට පණ පොවමින් කටයුතු කළ චරිතාංග රංගනය වෙනස් කොට ඇති වගට හෙළිවන තොරතුරුද බොහෝය.

‘බලන්නකෝ කැට තියලා කියන්නම්… මෛත්‍රි දැන් දන්නවා එයාට කවුරුත්ම නෑ කියලා. මැයි 8 වැනිදා 16 කල්ලියම විරුද්ධ පක්‍ෂයේ ඉඳ ගන්නවා කියන්නෙම මෛත්‍රි අනාථයි කියන එක. ඒ විතරක් නම් කමක් නෑ. මෛත්‍රිට බය තියෙන්නේ තමන් වටා හිටපු ආණ්ඩුවේම සහචරයන්ගෙන් වැඩි පිරිසක් පාර්ලිමේන්තුවේ නව සැසිවාරය අරඹද්දී විපක්‍ෂයේ වාඩි වේවි කියලයි. එහෙම වුණොත් මෛත්‍රි තවදුරටත් අනාථ බවත් අනාරක්‍ෂිත බවත් දැනෙනවා. ඉතිරි කාලය යූ.එන්.පී.යත් එක්ක හැප්පි හැප්පි යන්න බැරි බවත් දන්නවා. ඒ නිසා කෙහොම හරි කැබිනට් සංශෝධනයට ඉස්සර 16 කල්ලියේ තුන් හතර දෙනෙක්වත් විපක්‍ෂයට යන එක නතර කරගෙන කැබිනෙට්ටුවට ගන්න බලනවා.’

මෛත්‍රිට එරෙහි වුණත් තවමත් ඔහු හා රැඳී සිටින ප්‍රබලයකු එසේ කීවේ පෙළ ගැහෙන තත්ත්වයේ උණුසුම මතුකරමිනි. එසේම මේ තත්ත්වය ඉතා ඉවසීමෙන් දරා සිටින රනිල්ද මෛත්‍රි හැරෙන පැත්ත ගැන අවබෝධයෙන් සිටින්නේය. රනිල් වචනයෙන් නොකීවාට ඔහු හා තදබල ලෙස කතිකාවක යෙදෙන අය එහෙන් මෙහෙන් කියාපාන තොරතුරු අනුව නම් පෙනෙන්නේ මෛත්‍රිගේ මේ ‘කීපදෙනකු පමණක් හෝ රැකගෙන කැබිනෙට්ටුවේ තබා ගැනීමේ ක්‍රියාන්විතය’ට රනිල් විරුද්ධ නොවේය යන්නය. එහෙත් එය බොහෝ දුරට සාර්ථක විය හැක්කේ මෛත්‍රි ඊට ප්‍රවේශවීමේ තත්ත්වය අනුවය.

කෙසේ වෙතත් රනිල් මේ ප්‍රවේශය දැන සිටි නිසාදෝ ’16 කල්ලියේ’ කිසිවකුට එරෙහිව අවලාද නැඟීමට හෝ විවේචනය කිරීමට හෝ කටයුතු නොකරන ලෙස එ.ජා.ප. මැති ඇමැතිවරුන්ට දැනුම්දී තිබුණේය. එය අකුරටම ඉටු වන බවක් පෙනෙන්නට ඇත.

‘මෛත්‍රිට මේ වංගුව ගන්න අපේ නායකතුමා ඉඩ දෙනවා. හැබැයි මේ 16 දෙනාගෙන් දෙතුන් දෙනෙක් ඇත්තටම කර ගත්ත වින්නැහිය ගැන දැන් පසුතැවෙනවා. අපෙත් එක්ක රහස් කියන කතාවලින් ඒක තේරෙනවා. හැබැයි මේ අය රිමාන්ඩ් කරනවා තවමත්. සමහරු යූ.එන්.පී.යට දීපු හොඳම අමාත්‍යාංශ ගැනත් යෝජනා කරනවා. ඒක තමයි ගැටලුව.’

මේ සබඳතාවන් ගැන දන්න එ.ජා.ප. පසු පෙළ මන්ත්‍රිවරයකු පවසන්නේ එවැන්නකි. කෙසේ වෙතත් රනිල් තම සියුම් වැඩපිළිවෙළට අනුව යමින් ඉදිරි වැඩකටයුතු සැලසුම් කරන බවක් පෙන්වයි. ඔහු මෛත්‍රිගෙන් ලද අවලාද හා පීඩාවන් අමතක කර දමමින් එළැඹි මේ නව ප්‍රවණතාවට ඉඩ හසර සපයමින් කටයුතු කරන්නේ එය තමන්ට වාසිදායක ලෙස හරවා ගන්නට විය යුතුය.

‘ඉතිරි වෙලා තියෙන්නේ ඉතාමත් කෙටි කාලයක්. ඒ නිසා හැප්පි හැප්පී ඉන්නේ නැතිව සහයෝගයෙන් ඒ කාලය තුළ රටේ දැවෙන ප්‍රශ්නවලට යහපත් විසඳුමක් දෙන සරල වැඩපිළිවෙළකට යන්න නායකතුමා එකඟයි. මෛත්‍රිත් ඒකට කැමැතියි. ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශය මෛත්‍රිම කළාම ඒකෙන් ලැබෙන ප්‍රතිඵල ආණ්ඩුවක් විදියට ඉදිරියට ගෙන යන්න වෙනවා.’ 16 කල්ලියේ දෙතුන් දෙනෙක් ආවොත් වැඩේ ගොඩක් හොඳ වේවි. ඒ නැති වුණත් ඉතිරි ශ්‍රී ලංකා එකේ මන්ත්‍රිවරුන්ට ඇමැති තනතුරු දීලා මේ ගමන යන්න මෛත්‍රි වැඩ කරාවි. නායකතුමා ඒ නිසා තමයි නිහඬව දරාගෙන ඉන්නේ.

මෛත්‍රි කරන්න හදන දේත් රනිල් ඊට දෙන ඉඩත් හඳුනාගත් එ.ජා.ප. ප්‍රබලයෙක් පවසන්නේ එවැනි කතාවකි.

කිසියම් හෙයකින් මෛත්‍රිගේ උත්සාහය සාර්ථක වී නම් දෙතුන් දෙනකු රඳවා ගන්නට හැකිවීම ඔහු ලබන යම් මඳ ජයකි. එහෙත් සදාචාරාත්මක වශයෙන් අගමැති සමඟ එක කැබිනෙට්ටුවේ ඉඳගැනීමට අසීරු වන්නේය. එසේ නම් මේ දෙතුන් දෙනා රනිල්ගෙන් සමාව ගත යුතුය. නැති නම් නොනිල වශයෙන් පෞද්ගලිකව හමුවී එකඟතාවක් ඇතිකර ගත යුතුය.

මේ කිසිවක් නොවුණහොත් මෛත්‍රිට කැබිනට් සංශෝධනය කරන්නට වන්නේ බහුතරයක්ම එ.ජා.ප.යේ මතයටය. එහිදී ශ්‍රී ල.නි.ප.යේ ඇමැති තනතුරු කිහිපයක්ම එ.ජා.ප.යට ලබා ගන්නටද කටයුතු සැලසෙනු ඇත.

එහෙත් රනිල්ට ඕනෑ කරන්නේ එකඟතාවයෙන් තීන්දු තීරණ ගත හැකි එ.ජා.ප. – ශ්‍රී ල.නි.ප. සහයෝගිතා කැබිනෙට්ටුවකි. ඒ වෙනුවෙන් රනිල්ද තමන්ගේ පිලේ සහචරයන්ද හසුරුවා ගන්නට කටයුතු කළ යුතු වන්නේය. ඒ හා සමඟම පක්‍ෂය තුළින් ඔහුට එරෙහිව නැඟී තිබෙන කැරැල්ල යම්තාක් දුරට උපායශීලීව යටපත් කරගෙන තිබුණද එය අළු යට ගිනි තිබෙන්නාක් මෙන් අවිනිශ්චිතය.

නායකත්වය වෙනස් විය යුතු යැයි වන ප්‍රබල හඬ තවමත් එසේමය. එය එසේ නම් රනිල්ට ඉදිරියේ සිදුවිය හැක්කේ කුමක්දැයි වෙන් වෙන් වශයෙන් හෝ ගෙන්වාගෙන හෝ ඒ ඒ විරෝධාකල්ප දක්වන්නන්ට තත්ත්වයේ සැබෑ අභියෝගාත්මක බව පැහැදිලි කරදිය යුතු වන්නේය. නොඑසේ නම් අලුත් කැබිනෙට්ටුව තමන්ට හිතකර ආකාරයට මෛත්‍රි හා කතිකා කරගෙන කළමනාකරණය කරගත යුතුය. එහෙත් එ.ජා.ප. නිවහනේ අර්බුදය තවමත් එසේමය. එම පීඩනය මෛත්‍රි හා කරන ගනුදෙනුවේදී ඇතිවන පීඩනයට වඩා දරුණුය. බියකරුය.

රනිල් සිහිනුවණින් එළඹි තත්ත්වය යහපත් අතට පත්කර ගත්තේ වුවද රටේ බදු ක්‍රමයේ අවුල් සහගත බව හා දැරිය නොහැකි බදු කන්දරාව නිසා ජනතාවට විඳින්නට වන පීඩා අමතක කර ජයග්‍රහණය ගැන හිතන්නටවත් බැරි වන්නේය. ඩොලරය 159ට නඟිද්දී තෙල් මිල ඉහළ දමන්නට වීමේ තත්ත්වය ඡන්දයක් දිනාගත යුතු ‘පෙර සූදානම් කාලයක’ ඉතා අහිතකර වනු ඇත.

මෛත්‍රි තම කාලය හමාර කොට ගෙදර යනු ඇත. එහෙත් රනිල් තවදුරටත් නායකත්වයේ සිටින්නේ නම් එ.ජා.ප.ය ජනාධිපතිවරණයෙන් දිනිය යුතුය. පළාත් සභා කෙසේ වෙතත් ජනාධිපතිවරණය දිනුවේ නැති නම් රනිල්ට පමණක් නොව එ.ජා.ප.යටද ගෙදරම යන්නට සිදුවනු ඇත. එහෙයින් සිහින දකින්නට අයිතියක් ඇති මුත් ඒ සිහින සැබෑ කර නොගතහොත් හැකි වන දුකද විපතද දරාගත යුතු වන්නේය.

සරලි

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top