LNW SPY

හමුදාවේ බත් පතට කෙලිය,මළපොතේ අකුරක් නොදන්නා මොට්ට ආරක්ෂක ලේකම් තියාගෙන ඉන්නේ කුමන ගුද රුදාවකට දැයි යන්න ප්‍රශ්නයකි!

Published on: Apr 25, 2018- ආරක්ෂක ලේකම් ලෙස රාජකාරි කරන කපිල වෛදයරත්න යනු කොමිස් කාක්කෙකි. ආරක්ෂක අංශ පිලිබඳ මළපොතේ අකුරක් නොදන්නා මෙවැනි මොට්ට නීතීකාරයින් සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා කොහෙන් සොයාගන්නේ දැයි මුළු මහත් ආරක්ෂක අමාතයංශයම අන්ද මන්ද වී සිටී.

මෙම කොමිස් කාක්කා රාජකාරී භාරගත් දින සිට අද වන තෙක් කිසිදු ආරක්ෂක කවුන්සිලය හැර අමාතයංශයේ අනෙක් කිසිදු කවුන්සිලයකට සහභාගී වී නැත්තේ, එක්කො මොහු මොන්ගලයෙකු නිසාද, නැතිනම් නොදන්න මගුලට ගොස් වරිගෙ නහ ගැනීමට බැරි නිසාදෝ කිසිවෙකු දන්නේ නැත. අතිරේක සොලිසිටර් ජනරාල්වරයා ලෙස සේවය කරන කාලයේදී දෙපාර්තමේන්තු මුදලින් රට සවාරි ගොස් ජනතා මුදල් කාබාසිනියා කිරීමට වැඩිම වාර්තා තැබූ මොහු ආරක්ෂක අමාතයංශය වැනි භාරදූර කාර්යයකට කිසිදු ආරක්ෂක අත්දැකීමක් නොමැතිව කෙසේ සුදුසු වූයේද යන්න දන්නේ දෙයියෝ පමණකි.

දිනපතා නීතී පාට් එක රඟමින් ආරක්ෂක අමාතයංශයේ සේවයට වාර්තා කරන්නේ උදෑසන 10න් පසුවය. එයද මුහුණේ කිසිදු සිනහවක්වත් නොමැතිව දකින්නෙකුගේ දවසම මූසල කරන ලීලාවෙනි. හමුදාපතිවරයෙකුට හෝ සහකාර ලේකම්වරයෙකුට මොහුව හමුවීමට නම් අවම පැය 2ක් මොහු එම විෂය අධයයනය කර බෙල් එක ගසන තෙක් ඔහුගේ කාර්යාලය ඉදිරිපිට පුටුවේ වාඩි වී සිටිය යුතු ඒ පිලිබඳව විමසුවහොත් ලේකම් වරයා බිසීය. අපට පැවසිය හැක්කේ යුධ සමයක මෙවැනි ගොබිලයෙක් මෙම තනතුරේ සිටියේ නම් ලංකාවටම අබ සරණය.

මොහු ගිය වසර පුරාම එවකට සිටි ආරක්ශක අමාතයංශයේ සිටි ගණිකාධිකාරී ගැහැණියත් සමඟ ගේමක් ගැසීය. එනම් සියලුම හමුදා සඳහා සපත්තුවේ, නිල ඇඳුමේ සිට කෑම ඕඩරය දක්වා මෙතෙක් පැවැති ක්‍රමය වෙනස් කර සියලු මිලදී ගැනීම් ආරක්ෂක ලේකම් හරහා පැමිණිය යුතු බවයි. අහෝ දෙවියනි, ගොබිලා ගේම ගැසුවා පමණි, බුද්ධික පතිරණ තරුණ මන්ත්‍රීවරයා ගිය දෙසැම්බරයේ පාර්ලිමේන්තු ආරක්ෂක අමාතයංශ වැය ශීර්ෂය දා හෙළි කිරීමත් සමඟ ගණිකාධිකාරීට ස්ථාන මාරුවක් ලැබිණි.

මාස හතරක් පමණ ඇයව සේවයේ තබා ගැනීමට මහත් පරිශ්‍රමයක් දැරූ ලේකම් ගොබිලාට අවසානයේ ඇයව මුදා හැරීමට සිදුවිය. ගණිකාධිකාරීව මුදා හැරිය මුත් ගොබිලාටද අභයන්තර පරීක්ෂණයක් ඒ සම්බන්ධ්යෙන් ඇරඹුණි. නිසි ක්‍රමවේදය නම් තමන්ට විරුද්ධව අභයන්තර පරීක්ෂණයක් පැවැත්වෙන විට ඔලුවක් ඇත්තෙකු තනතුරෙන් කෙටි කලකට හෝ ඉවත්ව යන්නේ පරීක්ෂණයට සහය දී එය විනිවිදභාවයෙන් සිදුකිරීමටය. ලොක්කා සිටියදී ඔහුට විරුද්ධ පරීක්ෂණ කරන්නේ කෙසේද යන්න දැනගැනීමට ඔබත් අදම ආරක්ෂක අමාතයංශයෙන් විමසන්න.

අමාතයංශ සේවකයින් මෙම ගොබිලා පිළිබඳව කිහිප විටෙක පැමිණිලි කිරීමට උත්සාහ කළ බව දැනගතහොත් ගිනි ගන්නා මෙම ගොබිලා ඔවුන්ව වහාම වෙනත් අමාතයංශයකට මාරු කිරීමට වග බලා ගන්නේ සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාගේ ආශිර්වාදයෙන්ද යන්න ප්‍රශ්නයකි.

අම්පාර හා නුවර සිදුවීම් වූ අවස්ථාවේ හමුදාවලට ප්‍රතිචාර දැක්වීම පමා කර ගැටුම ජාතිවාදී අරගලයක් තෙක් ඇවිලෙන තුරු බලා සිටියේ මෙම ගොබිලාගේ තීරණ ගැනීමේ විශ්මිත හැකියාවට පිං සිදුවන්නටය. වරෙක සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාද ප්‍රසිද්ධියේ හමුදාපතිවරුන්ට කියා සිටියේ මොහුගේ පෞරුෂය පිළිබඳ තමාට ඇත්තේද ගැටලුවක් බවය. එසේ නම් පත් කළේ කුමන ගුද රුදාවකට දැයි යන්න ප්‍රශ්නයකි. එක්කො කෙළින්ම නැව් ඩීල් එකේ කොමිස් කුට්ටිය කෑම මෙවැනි පෞරුෂ හීන ගොබිලයෙකු සිටින විට පහසුය යන්න ජනාධිපතිවරයාට සිතෙන්නට ඇත.

රටේ ආරක්ෂාව වැනි මරමස්ථානයක් සඳහා මෙවැනි තීරණයක් ගත නොහැකි, පත් වූ දිනයේ සිට තම ගතමන්ට් එක ගැන පමණක් වෙහෙසෙන කොන්ද පණ නැති වැඩිහිටි නිවාසවල සිටිය යුත්තන් පත්කර නො එවන මෙන් ආරක්ෂක අමාතයංශයේ සියලුම නිලධාරීන් වෙනුවෙන් මෙසේ ඉල්ලා සිටිමු.

යුද්ධයක් තිබුණේ නම් ලේකම් වෛදයරත්න ගොබිලා පොත කියවා ඉවර වන තෙක් ප්‍රභාකරන්ටද ඉවසන්නට වනවා නොඅනුමානය…

ගණිකාධිකාරී ගැණී සමග කපිල වෛදයරත්න හමුදාවේ බත් පතට කෙලිය හැටි…. බුද්ධික අනාවරණය කරයී….

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top