LNW SPY

රුපියල් කෝටි 23, 500ක ආයෝජන සදහා අත්සන් කල පර සුද්දා කවුද? හිරේ ඉන්න මෛත්‍රීගේ කැචර් අජුත පිරිස සමග ලන්ඩන් ගියාද?

ආයතන හතරක ගේඩිය පිටින් සභාපතිවරයෙකු ලෙස කටයුතු කරමින් හැටට හැටේ (රට) නග්ගන වැඩ බැරි මෛත්‍රීගේ ආණ්ඩුවේ මාරම පොරක් වු මොහාන් පෙරේරා (Mohan Perera) සහ ගිහාණී වීරසිංහ (Gihani Weerasinghe) සම්බන්ධයෙන් විවිධ තොරතුරු මේ වනවිට අනාවරණය වෙමින් තිබේ.

CHOGM 2018 ආයෝජන ප්‍රවර්ධන දූත මෙහෙවර සදහා රජයේ කිසිදු මුදලක් අපි විසින් ලබාගෙන නැති බව පවසමින් වැඩබැරි මෛත්‍රීගේ මොහාන් පෙරේරා දිගින් දිගටම පවසා ඇත්තෙ තමන්ගේ ණයපත භාවිතයෙන් තමන් සමග ගිය 6 දෙනෙකු වෙනුවෙන් දින 5 ක් සදහා කැමට පමණක් කෑම සදහා රුපියල් ලක්ශ 16ක් පමන වියදම් කර ඇති බවත් ඔහුන් සදහා ගුවන් ටිකට් පත් 6 සදහා වියදම රුපියල් ලක්ශ 40ක මුදලක් ද තමන්ගේ ණය පතෙන් ගෙවු බවය. ණය පතට මුදල් ලැබුනේ කෙසේද යන්න අප විමසන්නේ නැත මන්ද වැඩ බැරි ආණ්ඩුවේ ලොක්කන්ට මෙන්ම සොක්කන්ටද ඒ පිළිබඳව දෙන්නට ඔනෑතරම් උත්තර තිබේන බව අප දන්නා නිසාය.

කෙසේවෙතත් ගෙවුනු දින 5ක කාලය තුල රටේ බදු ගෙවන අහිංසක ජනතාවගේ බදු මුදල් කෝටි ගණනින් විනාශ කර ඇති බව ඉදිරි සති කිහිපය තුලදි ඉන්ධන,කිරිපිටි වැනි අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩ වල මිළ ඉහල යැම හරහා රටේ ජනතාවට තේරුම් ගැනිමට හැකි වනු ඇත.

හත්පොලේ ගාගත් මොහාන් නැමැත්තා තමන්ගේ Facebook පිටුව හරහා සුදනා වෙන්නට උත්සහ දරමින් සටහන් කිහිපයක්ම තබා ඇති අතර එහි එක් සටහනක …

“රජයේ වියදම රුපියල් = “0” , රටට ගෙනා ආයෝජන රුපියල් කෝටි 23, 500 (Us$1.5B) දැනට.” යනුවෙන් සදහන් කර තිබේ.එය හරියටම අටපාස් වත්මන් මුදල් ඇමති මංගල විසින් පසුගිය රාජපක්ෂ ආණ්ඩුවට එල්ල කල ඩොලර් බිලියන 18 කතාවට නොදැවෙනි කතාවකි.ගිහාණී නැමති ජොන්ස්ටන්ගේ v FM නාලිකාව හරහා මොහාන්ට සෙට් වුන අයෝජන දුතීකාවටනම් මේවා මැජික් වෙන්නට පුලුවන.

මෙම සංචාරයේදී තමන් ඇතුළු පිරිස මෙරටට ගෙන ආ ආයෝජනව ප‍්‍රමාණය ඩොලර් බිලියන 1.5ක් බවට දිගින් දිගටම පුරසාරම් දොඩන මොහාන් සහ ඔහුට කඩේ යන ගොන් බිජ්ජන් ඒ තරම් මුදලක් ලබාදුන්නේ කුමණ හේතුවක් සදහාද යන්න ප්‍රශ්ණ නොකිරිම පුදුම සහගතය. එම මුදල හම්බන්ධකොට වරාය චීවයට දී ගත් ඩොලර් බිලියන 1.1ද ඉක්වමයි. එමෙන්ම ලංකවේ විදේශ සංචිතයෙන් 1/4 කටද ආසන්නය.

හම්බන්තොට වරාය ඉදිකිරීම සදහා ගිය සම්පූර්ණ මුදලද ඩොලර් බිලියන 1.4ක් වන අතර ජාත්‍යන්තර මුල්‍ය අරමුදලෙන්ද ශ‍්‍රී ලංකාවට අනුමත වී ඇති ණය ප‍්‍රමාණය ඊට වඩා අඩු අතර එය ලබා දෙන්නේ ද කොටස් වශයෙනි.

පහත ඡායාරූප හොදින් බලන්න රුපියල් කෝටි 23, 500 (Us$1.5B)මුදලක් ආයෝජනය කිරිමට අදාළව ගිවිසුමක් අත්සන් කරන්නෙ නම් මේ අකාරයට කටයුතු කරයිද?ඒ සා විශාල මුදලක් ලබාදිමට අදාළව ගිවිසුමක් අත්සන් කල මේ පර සුද්දා කවුද? ලංකාවේ සිට රැගෙන ගිය ජාතික කොඩිය පමණක් දම එම ගිවිසුම අත්සන් කලේ ඇයි කෝ එක්සත් රාජධානියේ කොඩිය?

මේ අකාරයට ලන්ඩනයේ විදීවල සිටින පර සුද්දන් අල්ලාගෙන විත් පසුගිය රජය සමයේ ගිවිසුම් අත්සන කල බවට ජනතාව නොමග යැවු අවස්ථා එමට තිබේ.(මේ සුද්දා කවුද යන්න අනාවරණයක් බලාපොරොත්තු වන්න )

තමන් මේ තරම් වැඩ්ඩේක් යැයි සමාජ ජාලා හරහා පෙන්වමින් තමන්ගෙන් යැපෙන හුජ්ජ කොල්ලන් ලවා කොමෙන්ට් දමා ගන්නා මොහාන්ට අපි අභියෝගයක් කරමින් කියා සිටින්නේ මේ ඡායාරූපයෙ සිටින සුද්දන් කවුද? ඔහුන් සමග අත්සන් කල ආයෝජන ගිවිසුම(මොහාන් කියන පරිදි ) කුමක්ද?

මොහාන්ට මේවාට දෙන්න උත්තර නැත.අප එය හොදින්ම දනී.නමුත් රටේ ජනතාවට ඇත්ත දැන ගැනිමට අවශ්‍යය.

මේ අතර විදේශ අමාත්‍යංශය සහ ජනාධිපතිගේ පෞද්ගලික ලේකම් විසින් නිකුත් කල ලිපි දෙකක් පලකර ඇති අතර එම ලිපි වලට අනුව මෛත්‍රී ජනපතිගේ සම්බධිකරණ ලේකම් කෙනෙක් වෙන අනුර විජේසිරි සහ පොළොන්නරුවේ ප්‍රාදේශීය සභාවේ සභාපති මුණසිංහ ප්‍රේමසිරිගේ නමද සදහන්ව තිබේ.

අපි අනිත් අජුත් පිරිස අතහැර දැමුවද පොළොන්නරුවේ ප්‍රාදේශීය සභාවේ සභාපති මුණසිංහ ප්‍රේමසිරි නැමත්තා පොලිස් නිළධාරියෙකු ට පහරදිම හේතුවෙන් පසුගිය 9 වැනිදා සිට 24 වැනිදා දක්වා රිමාන්ඩ් ගතව සිටින අයෙකු කටුනායකින් ගුවන්ගත වි Hilton Park Lane හෝටලයේ ආතල් ගත්තේ කෙසේද යන්න දැනගත යුතුමය.

ගුවන් ගමන් බලපත්‍ර අංක N7215748 දරණ මුණසිංහ ප්‍රේමසිරි නැමත්තා සදහා visa ලබා ගැනිමට කටයුතු කර තිබුනද ඔහු වෙනුවට පොළොන්නරුවේ මෛත්‍රීගේ කැචර් කෙනෙකු වන උපුල් නානායක්කාර නැමත්තා ගොස් ඇති බවද මේ වනවිට අනාවරණය වි තිබේ.

SLFP PS Chairman, two others remanded
Assaulting traffic cops:
April 11, 2018, 12:09 pm the island

Polonnaruwa Chief Magistrate Isuru Netti Nuwan Kumarage, yesterday, remanded till April 24, the Chairman of the Polonnaruwa Pradeshiya Sabha and two others for allegedly assaulting two policemen, on Monday (09), till April 24.

The suspects are Chairman of the Polonnaruwa Pradeshiya Sabha, Premasiri Munasinghe (SLFP), WM Samithra Heshan and Denagamage Chaminda.

The suspects allegedly assaulted the two policemen who were directing traffic at Kaduruwela on Monday around 7.20 pm, as they were asked to move their vehicle, which was obstructing traffic. The two victims are undergoing treatment in Polonnaruwa hospital.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top