LNW SPY

විහාරස්ථානයක් බිමට සමතලා කල ඉඩම් මාෆියා කරුවෝ…. හන්තාන ඉඩම ඩැහැගන්න කුමන්ත්‍රණයක! ..

Published on: Mar 27, 2018 – වසර 15ක පමණ කාලයක් හන්තාන ජාත්‍යන්තර බෞද්ධ මධ්‍යස්ථානය පවත්වාගෙන ගිය අක්කර 148කට අධික හන්තාන රක්ෂිතයේ අක්කර 14ක ප්‍රමාණයක් බලහත්කාරයෙන් සහ ව්‍යාජ අන්දමින් ආණ්ඩුවේ ප්‍රබලයෙකු හොටල් ව්‍යාපෘතියක් සදහා පවරා ගැනිමට කටයුතු කරමින් සිටින බවට 2047 වසරේ ඔක්තෝබර් 20 වැනිදා අනාවරණය කල අතර හදිසියේම පසුගියදා පොලිස් ආරක්ෂාවද සහිතව පැමිනී ආණ්ඩුවේ ප්‍රබලයාගේ හෙංචයි මැර කණ්ඩායමක් මෙම විහාරස්ථානය සම්පුර්ණයෙන්ම විනාශයට පත්කර දමා තිබේ.

මෙම විහාරස්ථානයේ කුටි , දාන ශාලාව , බුද්ධ මන්ධිරය , බෝදීන් වහන්සේ ඇතුළුව සියල්ල ප්‍රදේශවාසී දායක දායිකාවන්ගේ ආධාර උපකාර මත ගොඩ නගන ගොඩනැගිලි රැසක් මැර කණ්ඩායම විසින් විනාශ කර දමා තිබේ.

විහාරස්ථානයක් බිමට සමතලා කල නරුමයින් කුට ලේඛන යොදා දමා තිබු නඩුවද පසුගියදා උසාවියෙන් ඉල්ලා අස්කර ගෙන ඇත්තේ ඉඩම් ප්‍රතිසංස්කරණ කොමිෂන් සභාව මේ පිළිබද නීතිමය ක්‍රියාමාර්ග වලට එලබීමත් සමගය.

ඉඩම් ප්‍රතිසංස්කරණ කොමිෂන් සභාව මෙම ඉඩම් වංචාව සම්බන්ධව පිටු 8 කින් යුතු මුලික විමර්ශන වාර්තාවක් සිදු කර බාරදීමට කටයුතු කල අතර  මේ සම්බන්ධව කුපිතවූ වංචනිකයින් දේශපාලන මෙදිහත්වීම යොදා පරීක්ෂණ සිදුකරන ඉඩම් ප්‍රති සංස්කරණ කොමිෂන් සභාවේ සභාපතිවරයාව ඉවත්කිරීමට වෙහෙසක් දරමින් සිටී.

ඉඩම් කොල්ලකරුවන් හන්තාන ජාත්‍යන්තර බෞද්ධ මධ්‍යස්ථානය විනාශ කර දමා තිබු අයුරු..

2008 වසරේ දී ජාතික නිවාස සංවර්ධන අධිකාරියේ හා ඉඩම් ප්‍රතිසංස්කරණ කොමිෂන් සභාවේ අවසරය මත ආරම්භ කල හන්තාන ජාත්‍යන්තර බෞද්ධ පුස්තකාල විහාරස්ථානය ආරම්භ කරන ලද අතර පසුව 2017/04/26 වන දින නිකුත් කරනලද ගැසට් පත්‍රයෙන් මෙම ඉඩම පෞද්ගලික හිමිකරුවෙකුට පවරා ඇත්තේ කිසිදු වග විභාගයකින් තොරව වන අතර එම පුද්ගලයා විසින් අවස්ථා ගණනාවකදි මැර කණ්ඩායම් යොදා ස්වාමින්වහන්සේලා භීතියට පත්කිරිමට කටයුතු කල අතර පසුව එම මැර තර්ජන වලින් භීයට පත් කිරිමට නොහැකි විමත් සමග අවසානයේ විහාරස්ථානය ඉලක්ක කර මැර ප්‍රහාරය එල්ල කර සියලුම ගොඩනැගිලි විනාශ කර දමා තිබේ.

අදාළ ඉඩම 1987 වර්ෂයේදි එවකට ජනාධිපතිව සිටි ජේ.ආර් ජයවර්ධන මහතා විසින් අති විශේෂ ගැසට් පත්‍රයක් හරහා නිවාස අධිකාරියට පවරා දුන් අතර වත්මන් යහපාලනය බලයට පත්විමත් සමග ඉතාමත් කූට ආකරයට එම ඉඩමේ අක්කර 14ක ප්‍රමාණයකට හොර ඔප්පුවක් සාදා නිවාස අධිකාරියට පවරා දුන් ඉඩමක් පවරා ගැනිමට නෛතීක බලයක් නොමැතිව තිබියදි විශේෂ ගැසට් පත්‍රක් හරහා එම කොටස හොටල් ව්‍යාපෘතියක් සදහා පවරාදිමට කටයුතු කරමින් සිටි.

මහනුවර හන්තාන බෞද්ධ ධර්ම පුස්තකාල විහාරස්ථානය සහිත පුජා භුමිය කුට ලේඛන තුලින් හෝටල් ව්‍යාපෘතියකට බිලියන ගණනකට විකිණීමට දරන උත්සාහය පිලිබදව රට හමුවේ අපි අවස්ථා ගණනාවකදි හෙළි කල අතර ඉඩම් පති සංස්කරණ කොමිෂන් සභාවේ විමර්ශනය තුලින් ද මෙම කරුණු අනාවරණය වී ඇත.

මෙම හොර ඔප්පුවේ නම සහිත හිමි කරු සිටින්නේ ඉතාලියේ බවත් මේ ක්‍රියාන්විතය සිදු කරන්නේ ඇටෝනි බලපත්‍රයකින් වන අතර එය කිසි වෙකු දැක නැති විම මවිතයට පත්වන කාරණයකි.

මේ වනවිට මුලික විමර්ශන කමිටු නිලධාරී නීතීඥ BAW අබේවර්ධන මහතා මෙම සියලු කරුණු හෙළිකර ඇති අතර මේ වනවිට ඔවුන්ටද මැරයින් තර්ජනය කරමින් සිටී.

අප මිට පෙර කල අනාවරණය ……..

ඇමති එම්මානුවෙල්ලාගේ හන්තාන ඉඩම් කොල්ලකරුවන්ගෙන් හාමුදුරුවන්ට මැර තර්ජන…මහනායක හිමියන් ජනපතිට යැවු ලිපියත් අතුරුදන්!

මුලික විමර්ශන නිළධාරි  BAW අබේවර්ධන මහතාගේ වාර්තාව …

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top