LNW SPY

සුදු ඇදුම අද සත පහකට වැඩක් නෑ…පස්වාන් දහසකට සමාවෙන්න, මං හරිම බයගුල්ලෙක්, මං පතෝලයෙක්, මට කිසිම් කොන්දක් පණ නෑ. …. එහෙනම් දෙන්නේ නැතුව පලයං….

Published on: Mar 11, 2018 – වත්මන් සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා බලයට ගෙන ඒමට විශාල කැප කිරීමක් කළ “යහපාලන” ආචාර්ය දඹර අමිල හිමියෝ පසුගියදා පැවැති මාධ්‍ය හමුවකදී සිරිසේන ජනාධිපති ගේ රෙදි ගලවා අවසානයට අමුඩද ගලවන බවට අනතුරු අගවා සිටියා…

“යහපාලන” ආචාර්ය දඹර අමිල හිමියෝ

“අපි දන්න දෙයක් තමයි බහුතර සිංහල මිනිස්සු ජාතිවාදී නෑ. බහුතර මුස්ලීම් මිනිස්සුත් ඒවගේම ජාතිවාදී නෑ. දෙමළ මිනිස්සුත් ජාතිවාදී නෑ. බෞද්ධයාත් ජාතිවාදී ආගම්වාදී ස්වරූපයක් නෑ. ඉස්ලාම් බැතිමතත් එහෙමයි. හින්දු එක්කෙනත් එහෙමයි. ඒනිසා සාමාන්‍ය මිනිස්සුන්ට බණ කියන්න ඕනේ නෑ සංවර වෙන්න,නිශ්ශබ්දව ඉන්න, සාමය රකින්න, අරක ඔරන්න, මේක කරන්නෙපා කියලා කියන්න ඕනේ නෑ. කොහොමත් මිනිස්සු නිශ්ශබ්දයි. අතිශය ලංකාවේ මිනිස්සු කොහොමත් සංවරයි. ජාතිවාදී නෑ. එහෙනම් මොකක්ද වෙලා තියෙන්නේ? කවුද මේ ගිනි තියන්නේ? ඇදිරි නීතිය දාන්න වෙල තියෙන්නේ ඇයි? හදිසි නීතිය දාන්න වෙලා තියෙන්නේ ඇයි? ගිනි ගන්නේ මොකද ? අන්න ඒකයි හොයන්න ඕනේ හේතුව. මුලින්ම ඉතාම වැදගත්ම කාරණය තමයි මේ උපාය මාර්ගය මොකක්ද කියන එක තේරුම් ගන්න එක. මහින්ද රාජපක්ෂ ඇතුළු නඩයට තියෙන පළවෙනි වුවමනාව තමන්ව අත් අඩංගුවට පත්වෙන එක නවත්තගන්න. තමාව හිරේ වැටෙන එක නවත්ව ගන්න. අධිකරණයේ කතා කරන නඩු වලට මුහුණ දෙන එක කොහොමහරි කල් දම්ම ගන්න. ඒ කල් දමා ගැනීමේ ඔහුගේ සීමාව වන්නේ ආණ්ඩුව වැට්ටීමෙන්.ආණ්ඩුව වැට්ටුවාම අත් අඩංගුවට ගන්නේ නෑ, ගන්න දෙන්නේ නෑ ඒගොල්ලෝ. ඒ කියන්නේ පොලීසියට මැදිහත් වෙනවා ඒගොල්ලෝ. ඒවගේම අධිකරණයේ නඩු වලට යන්නේ ඒ. කෝල් කරලා කියනවා ඕවා කල් දාපන් අකුලලා දාපන් කියලා. ඒනිසා මේ කල් දැමීමේ ඉම තමයි ආණ්ඩුව වැට්ටීම, ආණ්ඩුව අතට ගැනීම ඔවුන්ගේ. ඒකට ඡන්දයක් හෙට අනිද්දා එන්නේ නෑ. ඒකට මහ ජනයාගෙන් අහලා ආණ්ඩුව වෙනස් කරන එකක් හෙට අනිද්ද එන්නේ නෑ.එවැනි වෙනසකට යන්න පුළුවන් තත්ත්වයක් තියෙන්නේ 2019දී, 2020දී වගේ.නමුත් එතකන් ඉන්න බෑ . එතකන් ඉදීම කල් වැඩියි. එතකන් හිටියොත් අත් අඩංගුවට පත්වීම් වෙන්න පුළුවන්.ඒවගේම උසාවියට ඉදිරිපත් කිරීම් වෙන්න පුළුවන්. මොකද ඒ වැඩේට කල් තියෙනවා තව. මැතිවරණයට යොමුවෙන්න කල් නැති වුණාට නඩු අහන්න සහ නඩුවලට යොමු කරන්න අත් අඩංගුවට ගන්න ඒගොල්ලන්ට කල් තියෙනවා. ඒනිසා ඒගොල්ලෝ විශ්වාස කරනවා තමාට පවුලට හිතවතුන්ට එන අනතුර වලක්ව ගන්නේ කොහොමද කියන බෆර් එකක් හදා ගැනීම ඒගොල්ලෝ කළේ. ඒක තමයි ජනාධිපතිවරණය පැරදුනාට පස්සේ ලෝකේ කිසිම ජනාධිපතිවරයෙක් යන්නේ නැති කියන්නේ නැති වැඩකට ගියේ. ජනේලේ එල්ලිලා මැද මුලනේ මම තමුන්නාන්සේලා එක්ක ඉන්නවා කියලා. ”

අපිට විරුද්ධව නඩු තීන්දු දුන්නොත් බලාගෙනයි…..

“දැන් අන්න LTTE ත්‍රස්තවාදීන් ආපහු එයි කියලා. දැන් උතුරේ කඳවුරු වලට LTTE කාරයෝ ඇවිල්ලා පස්ස පැත්ත පෙන්නනවා කියලා. තනිකරම උතුරේ ඉන්න සහ කදුකරයේ ඉන්න සුළු ජාතීන් තමයි මේ ආණ්ඩුව පත් කරලා තියෙන්නේ කියලා. එහෙම තමයි පටන් ගත්තේ. එතකොට ප්‍රතිඵල නිකුත් කරලා උණු උණුවේ වේලිලාවත් නෑ. එතනින් එයාගේ ප්ලෑන පටන් ගන්නවා. මොකද එයා දන්නවා එයා මොනාද කරපු අපරාධ වැඩ ටික, මුළු පවුලම දන්නවා කරපු කාලකණ්ණි අපරාද වැඩ ටික, එයා තමයි දන්නේ. හොරකම් කරලා තිබෙනවා. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය උල්ලංඝණය කරලා තිබෙනවා. මිනී මරලා තිබෙනවා. මොනද නොකළේ? ඒ හැම දෙයක්ම කරපු බව ඔවුන් දන්නවා. මොකද අපිත් ඔහුව පරාජය කරන්න මහජනායාට කිව්ව ප්‍රධාන සටන් පාඨ ඒ ටික තමයි. මහජනයාව කුළුගැන්වූවේ ඒවා කියලා. ආර්ථික ප්‍රශ්නයක් අපි කිව්වේ නෑනේ. මහින්ද පාරවල් හැදුවේ නෑ, ආර්ථික ප්‍රශ්නයක් තිබුණා කියලා අපි කිව්වේ නෑ. අපි කිව්වේ මොකක්ද, ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධී ඒකාධිපති පාලකයෙක්. මාධ්‍ය ආයතන වලට පහර දුන්නා. මාධ්‍යවේදීන්ව මැරුවා. ඔවුන්ව පිටරටවල් වලට පැන්නුවා. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය අහෝසි කළා.පක්ෂ කැඩුවා. බොදුබලය වගේ හදලා ජාතිවාදය ඇති කළා. ඒනිසයි මෙයාව පන්නන්න ඕනේ කියලා අපි කිව්වේ. එයා දන්නවා ඒනිසා ඒවා ඉලක්ක කරගෙන තමයි පත්වුණු ආණ්ඩුව එයා පස්සේ එන්නේ කියලා. ඒක අනිවාර්යෙන් ඕන කෙනෙකුට හිතන්න පුළුවන් දෙයක්. හිතන්න ඕනේ 2යි 2යි කිව්වම 4යි කියන්න පුළුවන් මොළයක් තියෙනවා නම්.ඒ අන්නුව එයා ගානට දාම් ඉත්තා ඇද්දා, ඒ අනූව ඒක කළා. ඊළඟට නුවර ඉදලා පාගමනක් ආවා. ඇවිල්ලා පෙන්නුවා හැම විටම එයා දේශපාලන තලය තුළ සක්‍රීයව ඉන්නවා කියන එක. එහෙමත් නැත්නම් තව වැඩිකල් යන්න කලින් එයා බලයට් පත්වෙනවා කියන සංඥාව අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවටත්, FCID එකටත් දෙන්න හිතුවා. ඒනිසා බලාගෙනයි, මේ පේනවා නේද් ජනතාව. ඒවගේම උසාවි වල ඉන්න විනිසුරුවරුන්ට සංඥාව දුන්නා අපිට විරුද්ධව නඩු තීන්දු දුන්නොත් බලාගෙනයි. පේනවා නේද නුවර ඉදන් එන ගමන? මෙහෙම කවදාවත් වුනේ නෑනේ කියලා ඒ සංඥාව එයා දිගින් දිගටම දුන්නා. එයා නතර වුණේ නෑ එතනින්. එයා නුගේගොඩින් නැගිටිමු 1,2,3,4 කියලා එයා දේශපාලන සක්‍රීය භාවය පවත්වගෙන ගියා. සජීවී දේශපාලන සත්වයෙකි කියන එක එයා පෙන්වගෙන ගියේ වෙන කිසි දේකට නෙවෙයි එයා නැවත එනවා කියන එක පෙන්නන්න. ඒක තමයි එයා දිගටම ඒ ක්‍රියාවලිය කරගෙන ආවේ.”

එයාගේ බෆර් එක ශක්තිමත් කර ගත්තා.

“ඒ අනූව එයා පෙබරවාරි ඡන්දයට ආවා. එයා ගත්තා. ඉතාම අවිධිමත් ඡන්ද ක්‍රමයක් තමයි තිබුණේ. කලබලයෙන් තමයි ඒක සම්මත කරගත්තේ. ඒකට එයා කැමැත්ත දුන්නෙත් ඒකයි. මොකද කාන්තා නියෝජනය පිළිබඳව පැහැදිලිව ප්‍රශ්න තිබුණු බව එයා දැක්කා. ඒ ගැන අපිත් දැන ගත්තා, විවේචන ඉදිරිපත් කළා. නමුත් ඉක්මනට සම්මත කරගමු, ඉක්මණට ඡන්දය ගමු කිව්වා. මොකද ඡන්දය තිබ්බට පස්සේ ඕනෑම ආණ්ඩුවක් මාස කිහිපයක් යනකොට තිබ්බ් හිණිපෙත්තෙම ඉන්නේ නෑ. සාමාන්යෙන් පහලට ඒමක්, අවපාතයක් පෙන්නුම් කරනවා. එතකොට එයාට සංඛ්‍යා ලේඛන අනූව පෙන්නන්න පුළුවන් වුණා ආණ්ඩුව පල්ලෙහාට බැහැලා එයාලා ගොඩක් ඉදිරියෙන් ඉහළින් ඉන්නවා කියලා. එයා දන්නවා ආණ්ඩුව පෙරළෙන්නේ නෑ කියලා. නමුත් එයා ජනමතය උරගා බලනවා. ආණ්ඩුවට සංඥාවක් දෙන මහජනයාට සංඥාවක් දෙන මහජන මතය එයා ලබාගත්තා. ඒ අනූව ඒකට පොහොට්ටුවෙන් ඉදිරිපත් වුණා තමන්ගේ පක්ෂයට පිටුපාලා.පාවාදීම් ඉතිහාසයේ ස්වර්ණමය නාමයක් එයා දිනාගත්තා. ශ්‍රීලංකා නිදහ්ස් පක්ෂය කඩලා වෙනම පොහොට්ටුව කියලා එකක් හදාගෙන එයා ආවා.ඇවිල්ලා ඒකෙන් පෙන්නුවා එයා උඩට ආවා කියන එක.එයාගේ බෆර් එක ශක්තිමත් කර ගත්තා. ”

you are the our next president

“ඒ හරහා දැන් මොකක්ද වුණේ, සමාජ මනෝභාවයක් හැදිලා තියෙනවා දැන් නම් මෙයාට එරෙහිව කටයුතු කරන්න බෑ කියලා. එයාට එහෙම කටයුතු කරන එක ගැන දැන් රාජ්‍ය නිළධාරීන් ටිකක් හිතනවා. ඒවගේම උසාවි වල ඉන්න විනිසුරුවරුත්, පොලීසියේ අයත් හිතනවා, ආණ්ඩුවේ අයත් හිතනවා, ජනාධිපතිවරයාත් හිතනවා. අන්න කඩාවැටෙන තැනට එයා ගෙනාවා. ඊළග පිම්ම යන්න එයා බැලුවා. ඊළග පිම්මෙදී එයා බැලුවා නුගේගොඩින් නැගිටිමු දිගටම ගෙනියලා ජනාධිපතිවරණයක් මුලින්ම එන්නේ. ඒකේ අවුලක් තියෙනවා. ඒ නිසා එයා කල්පනා කරලා තියෙනවා තව පොඩ්ඩක් යමු. අනික 2018, 2019 දී විශාල ණය කන්දරාවක් ගෙවන්න තියෙනවා. ඒ නිසා පී.බී.ජයසුන්දරව ගෙන්නලා ඇහුවා කොහොමද මචං තත්ත්වය කියලා. වැඩක් තියෙනවා අන්තිම භයානක වැඩක්. ඒනිසා දැන්ම් ගන්න යන්නෙපා ඔහොම අල්ලගෙන යන් කියලා. අලාගෙන යන්නත් බෑ එයාට. සාමකාමී තත්ත්වයක් රටේ තියෙන්න බෑ එයාට. මොකද එයාට ඕනේ වුණා හැමවෙලේම එයා ඉන්නවා, පිළිනොගත්ත නායකයා විදියට ඉන්න බව පෙන්නන්න. ඒනිසා තමයි ෂ්‍රැන්ගිල්ලා හෝටලය විවෘත කරන්න ගියාම ජනාධිපතිතුමාට දෙකයි පනහේ කෑම දෙන්නේ. නමුත් එයාට නම් ලොකු රාත්‍රී භෝජන සංග්‍රහයක් දීලා, you are the our next president කියලා පිළිගන්නේ ඒගොල්ලෝ එහෙම තමයි. ඉතින් ඒගොල්ලන්ව එයා එතැනට ගෙනැල්ලා තිබුණා. ”

නීතිය හා සාමය ජෙනරාල් ෆොන්සේකාට දෙනු!

“ඒ අතරේ අපි ඉල්ලීමක් කළා මේ එන පොට නම් හොද නෑ. ඒනිසා නීතිය හා සාමය ඇති කරන්න ජෙනරාල් ෆොන්සේකාව ගේන්න ඕනේ කියලා. එයා දැන ගත්තා අන්තිම් භයානක තත්ත්වයක් එන්නේ.මේක රටේ දැවැන්ත විලාසිතාවක් බවට පත්වුණා. පිටරට ඉන්න ශ්‍රී ලාංකිකයෝ කිව්වා ඔව් ඔව් පත් කරන්න ඕනේ කියල. නව පිබිදීමක් ඇති වුණා. හැමෝම හිතුවා ෆොන්සේකා ආවොත් වැඩේ කෙරෙනවා කියලා. ඒවගේම වාහනේ යනකොට ෆොන්සේකාට මයික් එක දීලා ඇහුවම ඔයාට මෙහෙම එකක් දෙන්න යනවා කියලා ආරංචියක් තියෙනවා ඔයා මොකද කියන්නෙ කියලා ඇහුවම එයත් මොකද කිව්වේ, මාසයක් ඇතුළත වැඩේ කරලා පෙන්නන්නම් කියලා. ෆොන්සේක එහෙම කිව්වම අරයා රත් වුණා. ඒකට සෑහෙන්න කම්පනයට පත් වුණා. එයා දැන ගත්තා එන පොට හොද නෑ කියලා. ඒනිසා එයා හිතුවා මේක යවන්න ඕනේ වෙන පැත්තකට කියලා. මේ මාතෘකාව ජෙනරාල් ෆොන්සේකාව නීතිය හා සාමය අමාත්‍යාංශයට ගේන එකේ සාකච්ඡාව වෙන පැත්තකට හරවන්න ඕනේ කියල. ඒ හරහා මොකක්ද කළේ තමන්ගේ බැටෑලියන් එක දාලා අන්න අම්පාරෙන් පටන් ගත්තා වැඩේ. දැන් අද කතා කරන්නේ ජෙනරාල් ෆොන්සේකාව පත් කිරීමට වඩා අපි ජාතිවාදයෙන් ගොඩ එන්නේ කොහොමද කියන එක. මේ හැමෝම කතා කරන්නේ ඒකට කොහොමද මුහුණ දෙන්නේ කියන එක. අර මාතෘකාව සම්පූර්ණ යට ගියා. ”

හරියටම on the spot වෙන්න පහර දෙන්න ඕනේ

“එයාගේ දාම් පතේ ඊළඟ එකත් එයා ගියා. ඒකේ ජයග්‍රහණයත් අත්පත් කරගත්තා එයා. දැන් එයාට ඒ අනතුර නෑ කියන එක තමයි එයගේ විශ්වාසය. ඒනිසා මේ ජාත්වාදයට හේතුව තමයි පොහොට්ටුව සහ මහින්ද රාජපක්ෂ.වෙන කිසිම කෙනෙක් නෙවෙයි. මේ අහිංසක මිනිස්සුන්ට දොස් කියලා වැඩක් නෑ. අපේ උපාසක අම්මලාට කියලා හරියන්නේ නෑ පෝලිම් ගැහෙන්න කියලා. ඒවා නෙවෙයි වැදගත් වෙන්නේ හරියටම න්‍යෂ්ටියට පහර දෙන්න ඕනේ. අපිට කියන්නේ සතුරව නිකන් අතගාලා දෙකයි පනහේ වැඩ කරන්නෙපා, සතුරට පහර දෙනවා නම් හරියටම on the spot වෙන්න පහර දෙන්න ඕනේ කියලා. ඒක තමයි දේශපාලන විද්‍යාවේ පළවෙනිම එක. ඒදේ මේ පාලකයෝ හොදට තේරුම් ගන්න ඕනේ දෙයක්. ඒක කරන්නේ නැතුව අත ගගා දිගටම හිටියා. ඒනිසා ජෙනරාල් ෆොන්සේකාව ගෙනැල්ලා අනිවාර්යෙන්ම නීතිය හා සාමය ස්ථපිත කිරීමේ ක්‍රියාවලියට යන්න ඕනේ. මේ සිද්ධියෙන් මතුපිටින් ගිනි තියනවා තමයි. රටේ නීතියක් කියලා එකක් තියෙන්න ඕනේ. නීතිය ක්‍රියාත්මක කරන එකයි කරන්න ඕනේ. වෙන එකක් නෙවෙයි මෙතැනට අදාළ වෙන්නේ නීතිය ක්‍රියාත්මක කරන්න. කවුද පොළු අරන් එන්නේ, යකඩ අරන් එන්නේ මිනිස්සුන්ව මරන්න,ගහන්නේ කවුද, දේපළ හානි කරන්නේ කවුද, ඔවුන්ට එරෙහිව කටයුතු කරන්න. ඒකට අදාළව ක්‍රියාමාර්ග ගන්න රටේ ඕනතරම් නීති තියෙනවා. ඇදිරි නීතියම දාන්න ඕනෙත් නෑ. හදිසි නීතියම ඕනෙත් නෑ. කමක් නෑ හදිසි නීතියත් පාවිච්චි කරන්න, යුධ නීතියත් දාන්න, හෙලිකොප්ටර් වුණත් ප්‍රහාරහ යානා වුණත් කමක්නෑ පාවිච්චි කරන්. මල්ටි බැරල් වුණත් කමක් නෑ පාවිච්චි කරන්න. රටට හතුරෝ ක්‍රියාත්මක වෙනවා නම් ඒකට උපරිම වැර යොදා ගහනවා මිසක් නිකන් බාගෙට අවි ආයුධ පාවිච්චි කරලා වැඩේ උඩු දුවා ගන්න හොද නෑ. ඒක තමයි කියන්නේ නියපොත්තෙන් කඩන්න තියෙන දේ මුලින්ම නියපොත්තෙන් කඩන්න ඕනේ කියල. ඒක කැඩුවේ නෑ. ඒක දැනුත් කරන්න පුලුවන්. ”

“විනයෝ නාම ශාසනා සායෝ”. ශාසනය පවතින්නේ විනය නිසා.

“ඒනිසා අනිවාර්යෙන්ම මේ ජනාධිපතිවරයා හා අගමැතිවරයා විසින් කරන්නට ඕනේ. නීතිය ස්ථාපිත කිරිම, නීතිය හා සාමය ගොඩ නැගීම තමයි මේකට එකම උත්තරය. හරියට කෙළින් නීතියට අනූව හැම පුරවැසියෙක්ම ඉන්න ඕනේ. ඒකේ බලන්නෙපා සිංහලද, දෙමළද, මුස්ලීම්ද, බෞද්ධද, හාමුදුරු නමක්ද, පූසාරිවරයෙක්ද කියලා. ඒවා වැඩක් නෑ. නීතියට අනූව කෙළින් ඉන්න ඕනේ. එහෙම නැති කෙනෙක්ට අනිවාර්යෙන්ම නිසි ක්‍රියාමාර්ග ගන්න ඕනේ. ඒකයි මේකට තියෙන නියම උත්තරය. ඒකට පොලීසියට දොස් කියල වැඩක් නෑ. මං විශ්වාස කරනවා පොලීසියට කරන්න දෙන්නේ නෑ මේක.විශේෂයෙන්ම දිගන හා තෙල්දෙණියේ හිටපු OIC ලට මැද මුලනෙන් ගියපු, බෙලි අත්තෙන් තංගල්ලේ එකට හිටපු කාලයක් එකට කාපු, ඒ පාරාජිකා වුණ පොලීසියේ අය තමයි ඉන්නේ. ඒනිසා ඒගොල්ලොත් අර මහින්දගේ කුමන්ත්‍රණයට සම්බන්ධ වෙලා තමයි තියෙන්නේ. ඒනිස ඇතිවෙච්ච ගින්න නිවීම සදහා කටයුතු කළේ නෑ වහාම. ඒගොල්ලන්ට ඒක කරන්න තිබුණ නමුත් ඒක කරලා නැති බව පේනවා. ඒනිසා ඉදිරියේදි බුද්ධි අංශ දාලා හොයන්න ඕනේ හරියටම ඒ කවුද කියලා. ඒ අයට අදාළව දඩුවම් පමුණුවන්න ඕනේ ප්‍රසිද්ධ ස්ථාන වලට ගෙනැල්ලා. එහෙම නැතුව රටක් හදන්න බෑ. රටක තියෙන්න ඕනේ විනයක්. ඒනිසා තමයි බුදුන් වහන්සේ දේශනා කරලා තියෙන්නේ “විනයෝ නාම ශාසනා සායෝ”. ශාසනය පවතින්නේ විනය නිසා. අර ආගම් වලින් කියන බණ. ඒවා නිකන් බොරු විකාර. ඒවගෙන් රටක් හදන්න බෑ. ඒගොල්ලෝ කොහොමත් 80% ක් හැදිලා තියෙන්නේ. අධ්‍යාපනයෙන් හා චාරිත්‍ර වාරිත්‍ර වලින් සමාජයක් ශිෂ්ඨ සම්පන්න වෙනකොට ඔටෝමැටිකලි සාමයට එනවා. හදන්න බැරි කොටසක් ඉන්නවා. හදන්න බැරි අනුන්ගේ කොත්‍රාත් කන, අනුන්ගේ ලණු කන, අනුන් අතේ නැටවෙන කල්ලි කණ්ඩායම් හැදෙනවා. අන්න ඒ අයට අමතක නොවන නිසි දඩුවම් පමුනුවන්න ඕනේ. ඒකට මුලින්ම ඉහළ හයිය තියෙන්න ඕනේ. පොලිස්පතිට, අගමැතිට, පොලීසිය භාර අමාත්‍යවරයාටත් වඩා ඉහළ හයියි තියෙන ලංකාවේ විධායක ජනාධිපතිවරයා ඉන්නවා.”

දෙකයි පහනේ, පතෝල වර්ගයේ ජනාධිපතිවරයෙක්

“ජනාධිපතිවරයා සම්පූර්ණයෙන්ම වග කියන්න ඕනේ මේකට. ඇත්තටම අද දෙකයි පහනේ, පතෝල වර්ගයේ ජනාධිපතිවරයෙක් ඉන්නේ. හරිම කණගාටුයි. අපි ලෝකේ කොහෙවත් දැකලා නෑ මේවගේ පජාත ජනාධිපතිවරයෙක් ඒ කියන්නේ කොන්ද පණ නැති, දෙකයි පනහේ,පතෝල කරල වගේ ජනාධිපතිවරයෙක් ඇත්තටම කියනවා නම්. රටේ නීතිය පවත්වගෙන යාම ප්‍රධාන වගකීමක්. ඒක එයාට කරන්න බැරිනම් යන්න කියල කියන්න තියෙන්නේ. කරතොත් කරපං හරියට නැත්නම් පලයං අහකට කියලා.මුළු රටම විනාශ කරනවා. මුළු රටටම පිළිලයක් වෙලා තියෙන්නේ අද. රට පජාත වෙන තැනට පත් කරලා තියෙනවා. ජාතික සමගිය වනසන තැනට පත් කරලා තියෙනවා.එහෙට වැනෙනවා මෙහෙට වැනෙනවා. කතාවට නම් හරිම දක්ෂයි. නමුත් ක්‍රියාමාර්ග ගන්න බැරි කොන්ද පණ නැති පාලකයෙක්. ඒ නිසා අනිවාර්යෙන්ම වහාම දැඩි ක්‍රියාමාර්ග අරගෙන මේ රට යහපත් තත්ත්වයට පත් කිරීමට මැදිහත් වෙන්න ඕනේ. තමන්ට ජනවාරි 08 දුන්නේ ඒ අදහසින්. අපි දුන්නේ නෑ ආර්ථික වර්ඪ්හනය හදන්න ඔයා කියලා. අපි එයාට දුන්නේ සංහිදියාව හදන, යහ පාලනය ගොඩ නගන, ජාතික ප්‍රතිපත්ති හදන වැඩසටහනට යන්න කියලා. පෞද්ගලික න්‍යාය පත්‍ර තියාගෙන් පක්ෂ ගොඩනගන්න, පක්ෂෙන් කෑල්ලක් තියාගෙන ඒකේ ලොකු එකක් හදාගන්න කියලා අපි දුන්නේ නෑ එයාට. අපි එයාට දුන්නේ ප්‍රධාන පක්ෂ දෙක එකතු කරලා කවදාවත් විසදගන්න බැරි වුනු ජාතික ප්‍රශ්න ටික විසදගන්න කියලා. ඒක තමයි ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව හදන්න දුන්නෙ. ”

ජනාධිපතිවරයා හොරෙක්,මිනීමරුවෙක්. මිනීමරුවන්ව ආරක්ෂා කරන කෙනෙක්

“ඒක තමයි විධායක ජනාධිපති ධූරය අහෝසි කරන්න කිව්වේ. විධායක ජනාධිපතියෙක් එපා, ජාතික සමගිය ගොඩනගන්න පුළුවන්,බලය බෙදාහරින, විශිෂ්ඨ ජාතියක් හදන, ශ්‍රීලාංකීය ජාතිය නිර්මාණය කරන ව්‍යවස්ථාවක් හදන්න අවශ්‍ය යටිතල පහසුකම් සලසන්න කියල අපි එයාට කිව්වේ. ඒක ඇර අනිත් ඔක්කොම කරන්න පටන් ගත්තා. දැන් මේ මොහොතේ වෙලා තියෙන තත්ත්වයට හරියට පියවර සොයන්නේ නෑ. අගමැතිවරයා ඇතුළු එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ මුළු කැබිනට් එකම ලියලා දීලා තියෙනවා ජනාධිපතිවරයාට නීතිය හා සාමය සරත් ෆොන්සේකාට වහාම දෙන්න කියලා. එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ දැනට ඇමති කෙනෙක් සරත් ෆොන්සේකා. ඒනිසා මුළු පක්ෂයම තීන්දු අරලා තියෙනවා වහාම එයාට දෙන්න. ඒකයි අපේ තීරණය කියලා. අද වෙනකන් ඒක ගනන් ගන්නෙ නෑ හොරු, මංකොල්ලකාරයොත් එක්ක එකට ඉන්නවා. ඒනිසා අපි කෙළින්ම චෝදනා කරනවා ජනාධිපතිවරයා හොරෙක්,මිනීමරුවෙක්. මිනීමරුවන්ව ආරක්ෂා කරන කෙනෙක් එයා. හොරු රකින ජනාධිපතිවරයෙක්. ඒනිසා අපි රටට ලෝකෙට කියනවා සත පහකට විශ්වාස කරන්නෙපා මේ ජනාධිපතිවරයාව. සම්පූර්ණ ඩීල් එකක තමයි මෙයා ජීවිතය ගත කරන්නේ. ”

වංචාකාරී ජනාධිපතිවරයෙක්

“මෙයාගේ සුදු ඇදුම අද සත පහකට වැඩක් ඇති එකක් නෙවෙයි. බය නැතුව කියනවා වංචාකාරී ජනාධිපතිවරයෙක් ඉන්නේ කියලා. අපි පරීක්ෂණ කිහිපයක්ම කළා. ඒ හැම එකකින්ම ඔප්පුවෙලා තියෙනවා හොරු ආරක්ෂා කිරීමේ ක්‍රියාවලියේ දිගටම ඉදලා තියෙනවා කියලා. මට මතකයි අල්ලස් කොමිසමේ දිල්රුක්ෂිව ඉවත් කරපු හැටි.ඒවගේම හමුදාවෙ අයව උසාවි ගෙනිච්චම ඒකට විරුද්ධව කෑගහපු හැටි. අපි හිතුවා වෙන ප්‍රශ්නයක් ඇති මෙයා වගකීමෙන් මේ දේ කරනවා ඇති කියලා. නමුත් සම්පූර්ණයෙන් යට තියෙන්නේ ඩීල්, භීතිකාව. සම්පූර්ණයෙන් යට තියෙන්නේ රාජපක්ෂ පවුල බේරගන්න කුමන්ත්‍රණ.රාජපක්ෂ පවුල යළි බලයට ඇවිත් අපිව අඩි 6ක් යටට දැම්මත් මහත්තයෝ, බය නැතුව තීන්දු තීරණ ගන්නවා. එහෙම කළාම තමා සොහොන් කොත් නිර්මාණය වෙන්නේ. බයගුල්ලෙක් හැටියට ඉදලා යනකොට වැඩේ කෙරිලත් නෑ බයගුල්ලෙක් හැටියට විතරයි යන්නේ. අඩුමගානේ අහවල් නීතිය ගෙනැල්ල ඒ සිස්ටම් එක හැඩුවේ මම කියන පණිවිඩයවත් ජනතාවට දෙන්න ඕනේ.ඒනිසා කෙලින් හිටගෙන තීරණ ගන්න. ඒනිසා වහාම නීතිය හා සාමය ෆීල්ඩ් මාර්ෂල් සරත් ෆොන්සේකාට දෙන්න. ”

අද දිගන, හෙට අලුත්ගම

“අනිවාර්යෙන්ම ඒක දෙන්න ඕනේ. මේක එයාටවත් අගමැතිවරයාටවත් කරන්න බෑ. මං විශ්වාස කරන්නේ නෑ කැබිනට් වෙන කිසි කෙනෙක් ඉන්නවා කියලා. හැමෝම ඉන්නේ තමන්ගේ ජීවිත වලට, පවුල් වලට ආසාවෙන්. හැමෝම ඉන්නේ තමන්ගේ ආත්මය ගැන හිත හිතා. එහෙම හිතාගෙන රටවල් පාලනය කරන්නවත් විනයක් ගේන්නවත් බෑ. හරියට බය නැතුව සතුර එක්ක හැපෙන්න ඕනේ, අවසානයේ ඒක විජයග්‍රහනය කරා ගෙනියන්න අවබෝධයක්, අත්දකීම් තියෙනෆීල්ඩ් මාර්ෂල් සරත් ෆොන්සේකාට දෙන්න ඕනේ. ඒ හරහ පුළුවන් අපිට සාමකාමී සමාජයක් ගොඩ නගන්න. ආයේ කවදාවත් ජාතිවාදී හිකනළුන් නැගිටින්නේ නෑ. ඒ අයට නිසි බෙහෙත නිසි තැනට දෙන්න ඕනේ. දාහද,දෙදහද, පන්දහද කියන එක වැදගත් නෑ. නිසි විදියට ඒ අයට දඩුවම් පමුනුවලා ඔහොම හිටු කියලා කියන්න ඕනේ. ඒකට ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය යහපාලනය බාධාවක් කරගන්නෙපා. යහපාලනය දෝරෙ ගලනකොට ඒකෙන් කසිප්පු පෙරනවා නම් ඒක හොද වැඩක් නෙවෙයි. ඒ යහපාලනයෙන් වැඩක් නෑ.ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය දෙන්න ඕනේ යහපත් සමාජයට ආරක්ෂා සහිතව ඉන්න මිසක් ත්‍රස්තවාදීන්ට, ජාතිවාදීන්ට, රට ගිනි තියන් අයට ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය අවශ්‍ය නෑ. ඒක තමයි පොලීසියට ඒ අවශ්‍ය අවි ආයුධ හිරකූඩු ගෙනත් දීලා තියෙන්නේ. මිනී පෙට්ටි මිනී සාප්පු තියෙන්නේ. ඒනිසා ඒ අවශ්‍ය තැනදි නිසි ක්‍රියාමාර්ග උපරිම ගන්න ඕනේ. රටේ කුඩු ව්‍යසනයක් තිබෙනවා. සෙල්ලම් නෑ 35000ක් 40000ක් ප්‍රමාණයේ තරුණයින් කුඩු වලට ඇබ්බැහි වෙලා ඉන්නවා. වහාම මේක සතියක් දෙකක් ඇතුළත නවත්වන්න පුළුවන් වැඩපිළිවෙලකට අපි යන්න ඕනේ. සතියක් කල් දෙන්න ඕනේ කුඩු බොන අය නවත්තන්න ඕනේ. කුඩු ගේන අය නවත්තන්න ඕනේ.ඊට පස්සෙ කිසිදු වගකීමක් ගන්නේ නෑ කියලා නිල වශයෙන් නිවේදනයක් දෙන්න ඕනේ නීතිය හා සාමය අමාත්‍යංශය භාර අරගෙන.ඒක ප්‍රසිද්ධියේ ජාතිය අමතලා කියන්න ඕනේ. ඒවගේම් අනික් වංචා වැඩ කරන අයට සතියය කල් දෙන්න ඕනේ. වහාම හැදෙන්න. වහාම පුනරුත්ථාපනය කරන්න.ඕනාම කෙනෙකුට ගන්න ඕනේ ක්‍රියාමාර්ගය දුටු තැන ගන්නවා කියලා. ඒ පණිවිඩය අනිවාර්යෙන්ම රටේ ජනතාවට දෙන්න ඕනේ. දීලා ඒක හරියට කරන්න ඕනේ. මේ අත ගගා මේක හැමදාම කරන්න බෑ. එහෙම වුණොත් හැමදාම වෙන්නේ අපිට ඛේදවාචක ගැන කතා කරන්න. ”

“අද දිගන, හෙට අලුත්ගම වෙන්න පුළුවන්. ජාතියට නායකත්වය දෙන සංවිධාන හැටියට අපි ඉල්ලා සිටිනවා කෙළින්ම පාලකයින්ගෙන් ජනතාවගේ හඩ තමයි අපි මේ දෙන්නෙ. ජනාධිපතිවරයාට කියන්න් පොඩ්ඩ්ක් ෆේස්බුක් වල ගිහින් බලන්න මොනාද කියන්නේ කියල. සෙවලයා කියනවා. පතෝලයා කියනවා. පණ නෑ කියනවා. කොන්ද පණ නේ කියනවා. මහජනයා කියන්නේ, අපි නෙවෙයි.අපි කියන්නේ ඔවුන් කියන දේ. අපි ඒක කියන කොට අපිටත් ඒක ප්‍රශ්නයක් වෙනවා. ඒනිස ද ඉදලවත් කශේරුකාව කෙලින් තියන් වැඩ කරන්න. මරයි කියලබය වෙන්නෙපා. මැරෙන්නේ එක පාරයි.ජාතික වීරයෝ බිහිවුණේ රටවල් හැදුනේ එහෙමයි. ජීවිත පූජ කරල තමයි රටවල් හදලා තියෙන්නේ. සතුරට බයේ මාව මරයිද දන්නේ නෑ බලයට ආවට පස්සේ, මට පොළොන්නරුවට වෙලා ඉන්න දෙන එකක් නැතිවෙයිද?මගේ දුවට මොකක්හරි කරයිද? ඒවා හරියන්නේ නෑ. එහෙම නම් මේක භාර නොගෙන ඉන්න ඕනේ. එහෙම නම් දැනම් පස්වාන් දහසකට සමාවෙන්න, මං හරිම බයගුල්ලෙක්, මං පතෝලයෙක්, මට කිසිම් කොන්දක් පණ නෑ. ඒනිසා මං එතනින් සමු ගන්නවා කියලා කරන්න පුළුවන් කෙනෙක්ට භාර දීලා යන්න. තවදුරටත් තටම තටම ජනාධිපති ධූරයේ ඉදගෙන, ඒකේ වරප්‍රසාද ටිකත් අරගෙන, මුළු රටම වැනසෙනවා. මුළු රටම අයාලේ යනවා. ”

“අද ලංකාවේ මොකක්ද නැත්තෙ ඇහුවොත්, ආණ්ඩුකරණයක් නෑ. ඕනම කෙනෙක් ඇහුවොත් කියන්නේ ආණ්ඩුවක් නෑ. ආණ්ඩුවක් තියෙනවා නාමිකව. ජනාධිපතිවරයෙකුත් ඉන්නවා. එහෙනම් ඇයි මිනිස්සු ආණ්ඩුවක් නෑ කියන්නේ. පාලනයක් නෑ. ඕනෑම දේක් විනයක් සහිතව හසුරුවන වැඩපිළිවෙලක් තියෙන්න ඕනේ. එහෙම නැති මොකෙක්වත් මේ රටට වැඩක් නෑ කියන එකයි මගේ ස්ථාවරය. හරියට කෙලින් හිටගෙන වැඩ කරන්න බැරි කිසිම මිනිහෙක් වැඩක් නෑ ඇත්තටම කියනවා නම්. ඒගොල්ලො එක්කෝ දේශපාලනයට නෑවිත් කුස්සියේ දෙයක් බලාගෙන ඉන්න ඕනේ. ජනාධිපති පුටුව භාර ගත්තට පස්සේ ඒවා හරියන්නේ නෑ. අනිත් එක මේ ජාතිකත්වය මතුකරන එක මේ අධ්‍යපනයෙන් දිගින් දිගටම දෙමින් ඉන්නවා. මේක වහාම නොකළයුතු එකක්. මොකද ජතිවාත්සල්‍ය , ජාති ප්‍රේමය, දේශප්‍රේමය, ආගමික ප්‍රේමය කියන එක අංශුවකින් මේක ජාතිවාදයට, ආගම්වාදයට යන්නේ එක තත්පරයකින්. ඕනම වෙලාවක එහා පැත්තට හරවන්න පුළුවන්කම තියෙනවා. ඒනිසා එවැනි ඒවා මතුකරන අධ්‍යාපනය අහෝසි කරන්න ඕනේ. ඒ වෙනුවට රටට ආදරය කරන ආකල්පය පමණක් ගන්න ඕනේ. ඒක වෙන කෙනෙක් කියන දෙයක් වෙන්න බෑ. ඒක අපිට දැනෙන , අත් දැකීමෙන් ගන්න දෙයක්. අපේ රට ගොඩනගන්න ඕනේ. අපේ රට විශිෂ්ඨ රටක් කරන්න ඕනේ. අපේ රට සංවර්ධනය කරන්න ඕනේ. සශ්‍රීක කරන්න ඕනේ. සහෝදරත්වය මනුෂ්‍යත්වය ගොඩ නගන්න ඕනේ කියන පදනම මත ඉදගෙන අධ්‍යාපනය ගොඩ නගන්න ඕනේ. මේ පුංචි මොළ වලට චූටි කාලේ මේවා දුන්නහම ඊටපස්සේ තමයි කඩුව මුවහත් කරගෙන එන්නේ. ඒවගේම භිහ්ෂූන් වහන්සේලා. මම දැක්කා සමහර ෆොටෝ වල වීඩියෝ ක්ලිප් වල සිවුරු දාගෙන ඉන්න යම් යම් කණ්ඩායම් දකින්න හිටියා. මන් විශ්වාස කරනවා මේ භික්ෂූන් වහන්සේලා නෙවෙයි කියලා. මේගොල්ලෝ බෞද්ධ භික්ෂූන් වහන්සේලා වෙන්න බෑ. බුදුන් වහන්සේගේ අබමල් රේනුවක තරම්වත් ඉගැන්වීම් වලට අනූව මේ නම් භික්ෂූන් වහන්සේලා වෙන්න බෑ.කුලියට ගත්ත සිවුරු දරාගත්ත් මැර ත්‍රස්ත කණ්ඩයමක් වෙන්න පුළුවන් කියල මං විශ්වාස කරනවා. ඒනිස බුද්ධි අංශ වලට කියනවා වහාම සියලුම් පන්සල් පරීක්ෂා කරලා, සැබෑ භික්ෂූන් වහන්සේලා කවුද කියලා වර්ගීකරණයක් කරන්න කියලා. සැබෑ භික්ෂූන් වහන්සේලා ඉදිරියට ගන්න ඕනේ. අනික් අයට අර ධර්මාශෝක රජ්ජුරුවෝ කළා වගේ නිසි ක්‍රියා මාර්ග ගන්න ඕනේ. මේකට මුවා වෙලා ඉන්නවා නම්, මේකට මුවා වෙලා හම්බ කරන්න හදනවා නම්, මිනී මරන්න උදව් කරනවා නම්, ජාතිවාදය අවුස්සන්න ක්‍රියා කරනවා නම්, ඒ වෙනුවෙන් දේශන පවත්වනවා නම් ඒ අයව හරියට එළියට ඇදලා නිරුවත් කරලා ඒ අවශ්‍ය ක්‍රියා මාර්ග ගන්න ඕනේ. ”

“හැම තැනටම් නීතිය පොදුවෙන්න ඕනේ. ඒක පූජ්‍යද, අපූජ්‍යද කියලා බෑ. විශේෂයෙන්ම ජනාධිපතිවරයාට නැවත මතක් කරනවා තවදුරටත් මේ විදියට යන්න දෙන්නෙපා. වහාම නීතිය මත විශ්වාසය තබා, වෙන කිසිම දේවතාවෙක් අපිව ආරක්ෂා කරන්න මේ මිහිතලය මත නෑ. ඒ තියෙන්නේ නීතිය හා ආධිපත්‍ය තවුරු කිරිම පමණයි. එය කළ හැක්කේ දෙකයි පනහේ මිනිස්සුන්ට නොව කශේරුකාව ඇති නිර්භීත මිනිසුන්ට පමණයි. ඕනම රටක ඒ කාර්‍ය භාරය භාර අරගෙන තියෙන්නේ එවැනි අය පමණයි. ඒක දෙවෙනි ලෝක යුද්ධයේදිත් පි දකිනවා. අනෙකුත් විප්ලව වලදීත් අපි දකිනවා. ඒනිසා ඒ හැම ක්‍රියවලියකදීම අරගෙන තියෙන්නේ ඒවගේ හයිය තියෙන අය.ඒනිසා ඒ හයිය තියෙන කෙනාට ඒ වැඩේ පවරන්න. ඒ වැඩේ භාර දීලා සතියක් මාසයක් දෙන්න. මාස දෙක තුන දෙන්න. feed back දෙන්න. අවශ්‍ය තීරණ ඕනේ නම් අනිකුත් මණ්ඩල හරහා ගන්න පුලුවන්. ෆීල්ඩ් මාර්ෂල් සරත් ෆොන්සේකාට නීතිය හා සාමය පවරපු මොහොතේ සිටම රටේ අපරාධ 50%කින් ඔටෝමැටිකලි නවතිනවා. මම කැට තියලා කියනවා ජාතිවාදීන්ට, කුඩු බිස්නස්කාරයින්ට,අනෙකුත් වංචාකාරයින්ට, රටේ දේපළ හොරකම් කරන එවුන්ට, කොමිස් ගහන් එවුන්ට, සංවර්ධන ව්‍යාපෘති වලින් හොරකම් කරන එවුන්ට කියනවා 50%ක් නවතිනවා ජෙනරාල් ෆොන්සේකා එනවා කියන එක මත. අපි උදව් කරනවා. ඒ වෙනුවෙන් පෙනී ඉන්නවා. අවශ්‍ය නම් අන්ඩර් ග්‍රවුන්ඩ් , තිරයෙන් පිටුපස, ඕනෑම් තැනක ඉදගෙන අවශ්‍ය ක්‍රියාමාර්ග ගන්න අපි උදව් කරනවා. එයා එනවා කියන ආරංචියට 50%ක් අඩු වෙනවා. ඇවිල්ලා කරන්න තියෙන්නේ 50%ක් විතරයි. එයා එනවා කියන ආරංචියට ඔය හුගක් අයට සුළු දිය පහළ වෙනවා. ඔය හුගක් අයට චු යනවා. මං විශ්වාස කරනව එවැනි රටක් දැන් අත්‍යාවශ්‍යයි. එහෙම නොවුනොත් අපිට ත්‍රිවිධ හමුදාවෙන් ඉල්ලන්න වෙනව මේ රට ආරක්ෂා කරල දෙන්න කියලා. මේ රට හොරුන්ගෙන් ගලවලා මේ රටට විනයක් සහිත සමාජයක් නිර්මාණය කරලා දෙන්න කියන ආරධනාව යුධ හමුදාපති තුමාගෙනුත්, ගුවන් මුදාපති තුමාගෙනුත්, නාවික හමුදාපති තුමාගෙනුත් ඉල්ලන්න වෙනවා මේ ව්‍යසනය කරා යන රට ගලවලා දෙන්න කියලා. “

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top