LNW SPY

බැදුම්කර පාඩුව කැලේ….රටම ගිල ගන්නා වාහන මාෆියාවට කඩුව මොට වෙයිද?…

Published on: Jan 12, 2018 – කුප්‍රකට වාහන ගෙන්විමේ මාෆියාකරුවන් ශ්‍රි ලංකා රාජ්‍යයට බිලියන ගණනින් බදු මුදල් අහිමි කරමින් සුඛෝපභෝගි කාර් තීරු බදු රහිතව රටට ගෙන්වීම සදහා කටයුතු කරන අකාරය අප පසුගියදා අනාවරණය කළා.මෙම කුමන්ත්‍රණය පසුපස වත්මන් මුදල් අමාත්‍ය මංගල සමරවිර ප්‍රමුඛ කුප්‍රකට බදු වංචා කරුවන් පිරිසක් සිටින බව මේ වනවිට අනාවරණය වි ඇති අතර වහාම මෙම ජාවාරම නතර කිරිමට කටයුතු නොකලහොත් මේ වසරේ මැද භාගය වනවිට රටේ ආර්ථිකය දරුණු හිගන තත්ත්වයකට පත්විය හැකි බවයි මේ වනවිට අනාවරණය වි ඇත්තේ.

පසුගිය දින කිහිපය තුල ලංකාවට නැවතත් කසන සල්ලි ඇති ව්‍යාපාරිකයන් ලෙස පෙනී සිටින කුප්‍රකට කලු සල්ලි සුදු කිරිමේ හෙවත් මනී ලොන්ඩරින් කිරිම සදහා වාහන ගෙන්විමේ ව්‍යාපාරය යොදවා ගන්නා බව අප මිට පෙර අවස්ථා ගණනාවකදි අනාවරණය කර තිබේ.

කියවන්න- කළු සල්ලි සුදු කරන ” මනී ලොන්ඩරින්” අති සුඛෝපභෝගි වාහන මාෆියාව ……

2018 අයවැය ලේඛනය මගින් වාහන මත පනවනු ලබන තීරුබදු ගණනය කිරීමේ Advolerum ගණනය කිරීමේ ක්‍රමය ඉවත් කිරීම සහ අති සුඛෝපභෝගි කාර් මත පනවනු ලැබූ Scenario Subsidings බදු ක්‍රමය එක් වාහනයකින් රුපියල් මිලියන 20 -40 අතර ප්‍රමාණයක් අහිම කිරීමට හේතු වි තිබේ.

මෙහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස නුදුරේදී ම ferrari, Lamborghini, Porsche, Bentley, Range Rover, Mercedes,BMW සහ Audi වැනි අති සුඛෝපභෝගි වාහන රටතුලට ආනයනය කරනු ඇති අතර එ හරහා රටේ ආර්ථිකයට දරුණු පහරක් එල්ල වනු ඇත.

වාහනයේ එන්ජින් ධාරිතාව මත තීරු බදු ගණනය කිරීම ඉවත් කිරීම සහ තීරු බදු ක්‍රමවේදයෙන් advolerum ගණනය කිරීම අයවැය මගින් හදුන්වා දීම මගින් සාමාන්‍ය ජනතාවට කාරයක් මිලදි ගැනීමට ඇති අවස්ථාව අධෛර්‍යමත් කිරීමට සමත් වේ. කෙසේවෙතත් මෙම ක්‍රියාවලිය නිසා අතිසුඛෝපභෝගි වාහන වල මිල පහල ගොස් ඇති අතර ඒ අනුව එය මේ රටෙ කුප්‍රකට වාහන ජාවාරම් කරුවන්ගේ කුමන්ත්‍රණයක් බව තහවුරු වි තිබේ.

වාර්තා වන පරිදි මෙම බදු සහනය ඉවත් කළ වහාම ක්ෂණිකව අති සුඛෝපභෝගි වාහන ප්‍රමාණයක් මෙරටට ආනයනය කිරීමට වාහන ආනයනකරුවන් ක්‍රියා කොට ඇති අතර එම වානහ මේ වන විටත් රේගුවෙන් නිදහස් කර ගෙන ඇති අතර තවත් වාහන ප්‍රමාණයක් ලංකාවට පැමිණෙමින් සිටින අතරම තවත් වාහන ප්‍රමාණයක් ගුවන මගින්ද ලංකාවට පැමිණීම සිදු වන බව අප පසුගියදා අනාවරණය කලා.

ඒ අනුව මෙම පාඩු ලබන ව්‍යාපෘතිය හරහා ලබන මාස 12 ඇතුලත දී වාහන 5000ක ප්‍රමාණයකින් එක් වාහනයකින් මිලියන 20ක් පමණ පාඩුවක් සිදු වනු ඇති අතර සමස්ථයක් වශයෙන් එම ගණුදෙණුවේ පාඩුව බිලියන 10 ඉක්මවා යනු ඇත.

වාහන ආනයනය කරන ව්‍යාපාරිකයන් පවසා සිටින්නේ මෙම තත්ත්වය ලැජ්ජාවකින් තොරව නිවැරැදි කිරීමේ කාලය මෙය බවත් ජේෂ්ඨ ප්‍රතිපත්ති සම්පාදකයින් මෙම ප්‍රතිපත්තිය පිළිබදව සිය විමතිය පළ කර තිබෙනවා. එසේම සමහරු පවසා සිටියේ මෙම ගණුදෙණුව මගින් සිදුවෙන පාඩුව බැදුම්කර ගනුදෙනුව මගින් සිදු වූ පාඩුවත් ඉක්මවා යන බවය.

මේ වන විටත් අති සුඛෝපභෝගි කාර් 10 ක් වරායෙන් නිදහස් කරගෙන අවසන් බවත් එම හේතුවෙන් බිලියන ගණනක පාඩුවක් රජයට සිදු වූ බවත් මෙවැනි ම බහලුම 400ක් පමණ ඉදිරි සති දෙකක කාලය තුළ ලංකාවට පැමිණීමට නියමිත බවත් ය.

පහත වගුව අධ්‍යයන කරන්න …..

රටම හෙල්ලූ බැඳුම්කර හොරුන්ගේ සුඛෝපභෝගි වාහන ජාවාරම මෙන්න……! වහාම නතර නොකොලොත් රටම අනතුරේ…….

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top