LNW SPY

ඡන්දයට කලින් කොළඹ නගර සභාව ගිනියම් වෙයි…රෝසිගේ සිහින මාලිගා කඩා වැටෙයි…සිංහලයන්ට පයින් ගසා මුස්ලිම් අපේක්ෂකයන් පෙරමුණේ

කොළඹ මහ නගර සභාවේ එක්සත් ජාතික පක්ෂ නගරාධිපති ධුරය සම්බන්ධයෙන් පැනනැගි තිබේන අර්බුදය විසදාඅ ගැනිම සදහා රහසේම මෙහෙයුමක් දියත් කර තිබේන බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු අනාවරණයි කලා.

එම අර්බුදයට ප්‍රධාන හේතුව වි ඇත්තේ අවසන් මොහොත දක්වා කොළඹ මහ නගර සභාව සදහා නගරාධිපති අපේක්ෂකයෙකු නම් නොකර සිටිමට එක්සත් ජාතික පක්ෂය කටයුතු කරමින් සිටියද සජිත් පිළේ ප්‍රබලයෙකු මෙන්ම පසුව රනිල් වික්‍රමසිංහ අගමැතිවරයාගේ කාර්‍යාලයේ විශේෂ තනතුරක් සදහා පැනගත් රෝසි සේනානායක මහත්මිය නගරාධිපති තනතුර සදහා බලාපොරොත්තු තබාගෙන සිටිමයි.

එක්සත් ජාතික පක්ෂයෙන් රෝසි සේනානායක ඉදිරිපත් කලයුතු බවට සජිත් කණ්ඩායමේ සිටි ඇතැම් පාර්ශව වල ඉල්ලිම වි තිබුනද එජාප ජ්‍යෙෂ්ඨයන් බහුතරයකගේ මතය වී ඇත්තේ ඇයට සිංහල ඡන්ද හෝ ආකර්ශනය කරගැනීමේ හැකියාවක් නොපවතින බවයි. එයට හේතු ලෙස ඔවුන් පෙන්වා දෙන්නේ ඇය පසුගිය පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණයේදී පරාජයට පත්වූ බැවින් මැතිවරණය ඉදිරිපත් වන්නේ පරාජිත අපේක්ෂකයෙකු ලෙසින් බවයි. එමෙන්ම ඇයගේ ආගමික මතවාද එජාපයට අවාසියක් වියහැකි වන අතර බෞද්ධ ඡන්ද පදනම දෙදරා යාමට එය හේතුවක් වන බවයි.

සියල්ලටම වඩා කොළඹ මහ නගර සභාවේ බලය දිනා ගැනිම සදහා අතීශයෙන්ම වැදගත් සාධකය වනුයේ මුස්ලිම් සහ අනෙකුත් සුළු ඡන්ද වන අතර එයට හොදම උදාහරණය ලෙස රාජපක්ෂ රේජිමයේ බල ආධිපත්‍ය පතුරුව තිබියදි ඒ.ජේ.එම්. මුසම්මිල් කොළඹ මහ නගර සභාවේ නගරාධිපති ලෙසට පත් විම් පෙන්වා දි ඇති එජාප ජ්‍යෙෂ්ඨයන් රෝසි වැනි තැනැත්තියක් හරහා මැතිවරණ ජය ලැබිම් සිහිනයක් බවද පෙන්වා දි තිබේ.

මේ වනවිට මැලේසියානු තානාපති ධූරයක් දරන ඒ.ජේ.එම්. මුසම්මිල් මහතා ඉදිරිපත් කිරිමට එජාප ජ්‍යෙෂ්ඨ යන් කැමත්ත පලකර තිබුනද ඔහු ඒ සඳහා කැමැත්ත පළකර නොමැති අතර බලය ලබ ගැනිමෙන් පසුව මුසම්මිල් කැසිනෝ ගැසිමේ සිය ව්‍යාපාර වෙගවත් කිරිම සහ රාජපක්ෂලා සමග ඩිල් දැමිම හැරුණුවිට කොළඹ මහ නගර සභාව තුලින් බල ප්‍රදේශයට යමක් කිරිමට සමත් වු අයෙකුද නොවේ.

මේ අතර ශ්‍රි ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ මහින්ද පාර්ශවය (ඒකාබද්ධ) හිටපු නගරාධිපතිවරයෙකු මෙන්ම නාගරික කොමසාරිස්වරයෙකු ද වන ඔමාර් කාමිල් මහතා අපේක්ෂකයෙකු කලයුතු බවට යෝජනා ඉදිරිපත් කර ඇති අතර ඒ හරහා එජාපයේ මෙන්ම මෛත්‍රී පිළේ බලයටද පහර දිය හැකි බවයි ඔහුන්ගේ අදහස් වි ඇත්තේ.කෙසේ වෙතත් ඔමාර් කාමිල් මහතාගේ සමීපතම ආරංචි මාර්ග පවසන්නේ ඔහු තවමත් නගරාධිපති අපේක්ෂකයා ලෙස ඉදිරිපත්වීම සඳහා කැමැත්ත පළකර නොමැති බවයි.

මෛත්‍රී ජනාධිපතිගේ නායකත්වයෙන් යුත් ශ්‍රිලනිපය ෆේරියල් අෂ්රොෆ් මහත්මිය හෝ හිටපු නියෝජ්‍ය නගරාධිපති අසාද් සාලි මහතා ඉදිරිපත් කිරිමට කටයුතු සුදානම් කරමින් සිටින අතර යම් හෙයකින් එජාපය රෝසි හෝ කාමිල් වෙනුවට වෙනත් සිංහල බෞද්ධ අයෙකු ඉදිරිපත් කලහොත් පසුගියදා ශ්‍රි ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ කොළඹ දිස්ත්‍රික් සංවිධායක ධුරය ලැබූ ඊ.ඒ.පී. සමූහ ව්‍යාපාරයේ අධ්‍යක්ෂිකා, අභාවප්‍රාප්ත සෝමා එදිරිසිංහ මහත්මියගේ දියණිය දීපා එදිරිසිංහ මහත්මිය ඉදිරිපත් කලයුතු බවට යෝජනා එල්ල වි ඇති අතර පළාත් සභා සහ පළාත් පාලන අමාත්‍ය, ජනාධිපති නීතිඥ ෆයිසර් මුස්තෆා මහතා ඇය නගරාධිපති අපේක්ෂිකාව කිරිම සදහා දැඩි උත්සහයක් ගනිමින් සිටින බවද වාර්තා වේ.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top