LNW SPY

දිලිත් ගේ වැඩ නිසා “ගෝඨා අමාරුවේ “….දයාන් ක්‍ෂණික වැඩිවියට පත්වීමේ රහස මෙන්න….

Published on: Dec 7, 2017 – හිටපු ආරක්ෂක ලේකම් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාව දේශපාලනයට ඇඳා ගනිමින් ඔහුව විනාශ කරන්නේ දෙරණ නාලිකා හිමිකරු කුප්‍රකට ව්‍යාපාරික දිලිත් ජයවීර බව කියමින් හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ දිලිත්ට බැන වැදි ඇති බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු අනාවරණය කලා.

ගෝඨාභය රාජපක්ෂ අත්තඩංගුවට ගැනිමේ සුදානමක් ඇති බවට තමන් රැස්විමකදි කල ප්‍රකාශයක් පදනම් කරගමින් අනවශ්‍ය ලෙස දිලිත්ලා ප්‍රචාරක ව්‍යාපාරයක් දියත් කර ඇති බවත් “ගෝඪා අපේ” යනුවෙන් පසුගිය දිනවල කොළඹ නගරයේ අලවා ඇති පෝස්ටර් පිළිබඳව මහින්ද දැඩි අප්‍රසාදය දක්වා තිබේ.

පෙරේදා එකාබද්ධ විපක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් පිරිසක් සමග පැවැති සාකච්ඡාවක් අතරතුර ගෝඨාභය සම්බන්ධයෙන් ආණ්ඩුව් දියත්කර තිබු පෝස්ටර් පිළිබඳව මන්ත්‍රීවරු ඇසු ප්‍රශ්ණ වලට උත්තර දෙමින් මහින්ද පවසා ඇත්තේ…..

“දිලිත්ලා පෝස්ටර් ගහලා කරන සෙල්ලමෙන් අන්තිමට ගස් යන්නේ ගෝඨා. දිලිත්ලා එක පෝස්ටරයක් ගහනකොට මංගලගේ එයින් දෙකක් ගහනවා. මේවට මුණ දෙන්න ගෝඨා ට බෑ…” යනුවෙන් මහින්ද පවසා තිබේ.

මිට අමතරව දිලිත්ලාගේ යහපාලන ගේම් සම්බන්ධයෙන්ද මහින්ද එහිදි අනාවරණය කර තිබේ.

මේ අතර ප්‍රවීන දේශපාලන විචාරක ජ්‍යෙෂ්ඨ කථිකාචාර්යවර මහින්ද පතිරණ “ගෝඨා වෙනුවෙන්” දයාන්ගේ ව්‍යාපෘථිය සම්බන්ධයෙන් සිය අදහස මේ අකාරයට දක්වා තිබුනා…

“ගෝඨා වෙනුවෙන්” දයාන්ගේ ව්‍යාපෘථිය දැන් වසංගතයක් ගානට වර්ධනය වෙමින් තිබෙන්නෙ. ඊට කුමාර් ගුණරත්නම් පවා ඇතුළත් කරගෙන ? හදන්න යන්නෙ කියුබාවක් ලු. අනේ මන්ද ! මම දයාන්ගේ දේශපාලන විචාරවලට කැමති කෙනෙක්. ඇතැම් අවස්ථාවල මහින්ද කඳවුරේ බොහෝ පාර්ශවයන් දයාන් ව සැක කරනවිට මම තනිව ඊට එරෙහි වූ කෙනෙක්. ඒත් මට නම් මේ දයාන්ගේ ගෝඨා-ව්‍යාපෘථිය හා එහි තීව්‍රතාව දැන් දැන් තේරුම් ගන්න බැහැ. දයාන් තරම් ගෝඨාගේ- දයාන්ට ම අනුව- මිලිටරි චරිතය පසුගිය මහින්ද පාලන කාලයේ දී හා ඉන් පසුවත් අන්තර්ජාතික සැසිවල පවා විවේචනය කරමින් ඊට එරෙහි ව ජනමතයක් ගොඩ නගපු කෙනෙක් නැති තරම්.

ඒත් දයාන්ගේ මේ ක්‍ෂණික වැඩිවියට පත්වීමේ අර්ථය කුමක් ද?

ජනාධිපතිවරණ අපේක්‍ෂකයා තේරීම සඳහා තව අවුරුදු දෙකකටත් වඩා තියෙනවා. ඊට කලින් කළ වැඩ ඉතා අධිකයි. ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂයට තාම හරි හැටි පක‍්‍ෂයක් නැහැ. සංවිධාන ව්‍යුහයක් නැහැ. ඒත් ජනාධිපති අපේක්‍ෂකයා තෝරලත් ඉවරයි ! දැන් මෛත්‍රීපාල සිරිසේන එළියට ආවේ අවුරුදු ගාණක් තියල ද ? මාසයයි දෙකයි. දේශපාලන රැලි එන්නෙ එහෙමයි. ගෝඨා දැම්ම ඉදලම ඇන්දුව‍ට පස්සෙ එදාට අන්දන්නෙ කවුද? මේ කරන විහිළුව මොකක් ද? අනික මම ඊයේ ආර්ටිකල් එකේ කිව්ව වගේ මේ බලවේගය තියෙන්නෙ මහින්ද වටේ. ගෝඨවත් බැසිල්වත් ඒ තැන නැහැ. මේ දෙන්නගෙන් එක් කෙනෙක් උස්සපු ගමන් වෙන්නෙ, එක පාර්ශවයක් කඩාන වැටෙන එක. මහින්දට විතරයි සියළු පාර්ශවවලට කිට්ටුවීමේ හැකියාව තියෙන්නෙ. ඒක නැති කරන්න ද මේ හදන්නෙ? නැතිනම් ගෝඨාගේ නැවුම්බව නැති කිරීම ද?

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top