LNW SPY

“අඩෝ…..අපි ඇමති රාජිතගේ ආරක්ෂකයෝ …උඹලාට අපිට අතවත් තියන්න බෑ…පලයල්ලා …..”අහිංසක තරුණයෙකු යටකර ගිය රාජිතගේ ආරක්ෂකයෝ නීතිය නවයි…

Published-19/11/2017 සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශයට අයත් සෞඛ්‍ය ඇමතිවරයාට අනුයුක්ත කැබ් රථයකින් තරුණයෙකු යටකර ගොස් යහපාලන නීති නැමිල්ලෙන් එම අනතුර යටකර දැමිම සදහා මෙහෙයුමක් දියත් කරමින් සිටින බව අප විශේෂ වාර්තාකරු අනාවරණය කළා.

සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශයට අයත් සෞඛ්‍ය ඇමතිවරයාට අනුයුක්ත කර ඇති WP PG – 1412 දරණ කැබ් රථයෙන් පසුගිය නොවැම්බර් 17 වන දින රත්මලාන ගොලුමඩම හන්දියේදී WP BFT – 4857 දරණ යතුරු පැදිය අනතුරකට ලක් කර එම තරුණයාට බරපතල ලෙස තුවාල කර ඇති අතර මේ වනවිටත් දින ගණනක් වැල්ලවත්ත ප්‍රදේශයේ ඇති ROYAL HOSPITAL  නැමති පෞද්ගලික රෝහලේ ප්‍රතිකාර ලබන අතර එම අනතුරට සම්බන්ධ රාජිතගේ මැර රියදුරන් නීතියට කොකා පෙන්වමින් සිටින බවයි අනාවරණය වි ඇත්තේ.

රාජිතගේ මැර රියදුරන් අනතුරට ලක්කර ඇත්තේ  M. සුජීවන් නැමති අංක 165/21/A, කිරුල පාර, නාරාහේන්පිට පදිංචි තරුණයෙකු බවද මේ වනවිට අනාවරණය වි ඇති අතර සිදුවු අනතුර හේතුවෙන් එම තරුණයාගේ මතකයටද දැඩි ලෙස හානී සිදුව තිබේ.

අදාළ තරුණයා රත්මලාන ගොලුමඩම හන්දිය හරහා යතුරු පැදියෙන් ගමන් කරමින් සිටියදි රාජිතගේ ආරක්ෂක එම යතුරු පැදියේ වැරදි පසින් පැමිණ යටකර ඇති අතර ඒ සමගම් පලායැමට එම කැබ් රථය උත්සහ ගත් අවස්ථාවේ එම ආසන්නයේ සිටි පිරිස් විසින් කැබ් රථ්ය නතරකරගෙන ඇති අතර අනතුරට ලක්වු තරුණයා එම පිරිස් විසින් රෝහල් ගතකිරිමට කටයුතු කර තිබේ.

පසුව අනතුර සිදුවු ස්ථානයට ගල්කිස්ස පොලිසිය පැමිණ ඇති අතර පොලිසියට අදාළ රියදුරු වෙනුවට වෙනත් කෙනෙකු ඉදිරිපත් විමට උත්සහ කිරිමත් ඔහුන් දැඩි ලෙස මත් පැන් පානය කර සිටි බව දැනගත් එම පීරිස විරෝධය දැක්විමත් සමග අදාල රාජිතගේ මැර රියදුරු පොලිසියට සහ වටේ සිටි පිරිසට කෑ ගසමින් තර්ජනය කර තිබේ.

මෙම අනතුර සිදු කරන අවස්ථාවේ රිය පදවා ඇත්තේ පො.කො. 37491 I.M.A. සම්පත් නැමති සෞඛ්‍ය ඇමති රාජිත සේනාරත්නගේ  ආරක්ෂක අංශයේ ඇමති බිරිඳට අනුයුක්ත කර ඇති නිළධාරියෙකු වන අතර එම අනතුර සිදුවන අවස්ථාවේ ඇමති ආරක්ෂක අංශයේ පොලිස් නිලධාරීයක් වන පො.කො. 14582 W. රන්ජන නැමැත්තෙක්ද සිට ඇති අතර මොවුන් දැඩි ලෙස බීමත්ව සිට ඇති අතර එම අනතුර සිදු වූ අවස්ථාවේ මොවුන් ඇමතිවරයාසේ නම දහන් කරමින් පරීක්ෂණය කිරීමට පැමිණි පොලිස් නිළධාරින්ට හ අනතුරට ලක් වූ පුද්ගලයාට මෙන්ම  අවට රැස්ව  සිටි පුද්ගලයන්ට පරුෂ වචනයෙන් බැන වැදී තිබේ.

“අඩෝ…..අපි ඇමති රාජිතගේ ආරක්ෂකයෝ …ඔබලට අපිට අතවත් තියන්න බෑ…පලයල්ලා …..”කෑ ගසමින් පොලිසියටද තර්ජනය කර තිබේ.

පසුව කැබ් රථය සහ අදාළ මැර ආරක්ෂකයන් දෙදෙනා පොලිස් ස්ථානයට රැගෙන ගොස් කණේ වැලි ගැවෙන තරමට නීතිය නමා තිබේ.

අනතුර සිදු කල පුද්ගලයන් එම අවස්ථාවේ  බීමත් සිටිම හේතුවෙන් වෛද්‍ය වාර්තාවක්  ලබා ගැනීමට අවශය වූවත් පරීක්ෂණය සිදු කල පොලිස් නිළධාරිට බලපෑම් සිදු කර වෛද්‍ය වාර්තාව ලබාදිම ප්‍රතික්ෂේප කර ඇති අතර

අනතුරට ලක් වූ වාහනයද ගල්කිස්ස පොලීසිය බාරයට ගෙන ඇති නමුත් අනතුරට ලක් වූ තරුණයා අද වනවිටත් රෝහලේ දැඩි සත්කාර එකකයේ ප්‍රතිකාර ලබමින් සිටියදිත් අනතුර සිදු කල ඇමති ආරක්ෂක නිළධාරියා එදිනම (17) දින ඇප ලබා නිදහස්ව ගොස් තිබේ.

මෙම අනතුර සිදු කල ඇමති ආරක්ෂක නිළධාරින්ට පොලිසිය රථවාහන නීතිය අනුව නීතිය ක්‍රියාත්මක කලේ නම් …

01. බීමතින් රිය පැදවීම

02. අනතුරක් වලක්වා ගැනිමට කටයුතු නොකරිම

03. අපරික්ෂාකාරී රිය ධාවනය.

04. වලංගු රියදුරු බලපත්‍රයක් නොමැතිව රිය ධාවනය

යටතේ නඩු පැවරිය යුතු වුවත් අපට ලැබුණු තොරතුරු  අනුව 02, 04 චෝදනා පමණක් ලකුණු කර  ගල්කිස අධිකරණසේ නඩුවක් ගොනුකර තිබේ.

දන්නා පරිදි ඇමති ආරක්ෂක අංශයට සුදුසු කම් ලැබීමට වලංගු රියදුරු බලපත්‍රයක් තිබීම අනිවාර්‍යය. එයද පුදුමයට කරුණකි. තවත්  කරුණක් වනුයේ  මේම ඇමති  ආරක්ෂක නිළධාරින්ට ගල්කිස්ස  සපොලීසිසේම මීට පෙරද මේවැනි චෝදනාවකට වරදකරු වී තිබිමයි.

පවතින නීතිය අනුව අමාත්‍යංශයට අයත් වාහනයක් අමාත්‍යංශ රියදුරක්ට හැර පැදවිය හැකිද ?

අනතුර සිදු කරන ලද්දේ පො.කො. 37491 I.M.A. සම්පත් නැමති ඇමති ආරක්ෂක නිළධාරියා වුවත් (මොහුට කිසිම රියදුරු බලපත්‍රයක් සනොමැත්.) ඉදිරිපත් කර ඇත්තේ පො.කො. 14582 W. රන්ජන ඇමති ආරක්ෂක නිළධාරියාය. නමුත් ඔහුගේ රියදුරු බලපත්‍රයද කල් ඉකුත් වී ඇති බව අනාවරණය වි තිබේ.මේ වනවිත් ඇමති ආරක්ෂකයන් පොලීසියට බලපෑම් කර නඩුව වැසීමට කටයුතු කරමින් සිටින බවද නොරහසකි.

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top