Conspiracy

ශ්‍රීලනිප මෛත්‍රී පිළ පරණ ගෝනි සෙල්ලමට බහි…ගෝනිය ඔලුවේ දාගන්න ඒකාබද්ධයත් අමුඩ ගහයි….

පළාත් පාලන මැතිවරණය ප්‍රකාශයට පත්කිරිමත් සමග ශ්‍රිලනිපය පරණ ගොනී සෙල්ලමට බහින්න සුදානමක් ඇති බව අප දේශපාලන වාර්තාකරු අනාවරණය කළා.ඒ අනුව පසුගිය මහා මැතිවරණ සමයේ මෙන්ම අසාර්ථක මැතිවරණ මෙහෙයුමකට හිමිකම් කියමින් සිටින මෛත්‍රී පිළේ ශ්‍රීලනිප කණ්ඩායම කෙසේ හෝ පළාත් පාලන මැතිවරණයට මහින්ද සමග ගොඩනැගෙන සන්ධානය ඩැහැගැනිම සදහා පළාත් පාලන මැතිවරණය පැවැත්වෙන දිනය ප්‍රකාශයට පත් කිරීමත් සමඟ ආණ්ඩුවේ සිටින ඇමැතිවරුන් පස්දෙනකු විපක්ෂයට එක් කිරිමේ ගෝනි සෙල්ලම දියත්කර තිබේ.

ඒ අනුව් පසුගිය මහ මැතිවරණයේදි මහින්ද ප්‍රමුඛ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය මැතිවරණ සටනේ ඉදිරියේන් සිටියදි එය පාවා දෙමින් එජාපයට බලය ලබාදිමටත් මහින්දගේ ආගමනය නතරකිරිමටත් කුමන්ත්‍රණය කල බාල තෙල් ගෙන්විමේ ප්‍රමුඛයා වන හිටපු සන්ධාන මහා ලේකම් සුසිල් ප්‍රේමජයන්තගේ නායකත්වයෙන් යුත් කණ්ඩායම කටයුතු කරමින් සිටි.

සුසිල්ට අමතරව තවත් අමාත්‍යවරයෙකු සමග , නියෝජ්‍ය ඇමැතිවරුන් තිදෙනකු ඇතුලු 5 දෙනෙකු පලමු වටයේ විපක්ෂයට එක්ව පසුව ඒ හරහා මහින්ද ප්‍රමුඛ ඒකාබද්ධ සන්ධානය සමග එක්ව පළාත් පාළන මැතිවරණයට එක්ව තරග කිරිම සදහා එකමුතුවක් සැදිම මෙම මෙහෙයුමේ අරමුණ වි තිබේ.

මේ අතර අප දේශපාලන වාර්තාකරු අනාවරණයි කළෙ මෙම ඇමැතිවරුන් පස්දෙනාම එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයෙන් මහ මැතිවරණයට ඉදිරිපත් වී ජයග්‍රහණය කිරීමෙන් අනතුරුව ආණ්ඩුවට එක්වූ අය බවද සඳහන් වෙයි.

මෙ වනවිටත්  ඒකාබද්ධ විපක්ෂය නියෝජනය කරන ශ්‍රිලනිප ජ්‍යෙෂ්ඨයන් සමග  එම කණ්ඩායම මේ දිනවල සාකච්ඡා කරමින් පවතින අතර ශ්‍රි ලංකා නිදහස් පක්ෂය දෙකඩ නොවි තිබිය යුතු යැයි දැඩි ස්ථාවරයේ සිටින මෙම විපක්ෂ ශ්‍රිලනිප ජ්‍යෙෂ්ඨයන් මෙම මෙහෙයුම සදහා උපරිම දායකත්වය ලබා දෙමින් සිටි.

ආණ්ඩුවෙන් විපක්ෂයට එක්වන කණ්ඩායම් හරහා මෛත්‍රීගේ නායකත්වයෙන් යුත් ශ්‍රීලනිපය සමග සැදෙන පුලුල් සන්ධානයට එකතුවි එකම එක ලැයිස්තුවක් ඉදිරිපත් කිරිම සදහා පසුගියදා ඉදිරිපත් වු යෝජනාව ක්‍රියාත්මක කිරිමට මාර්ගයක් සාදා ගැනිම විපක්ෂ ශ්‍රිලනිප ජ්‍යෙෂ්ඨයන්ගේ අරමුණ් වි තිබේ.

ජුදාස් ඉස්කාරියොත් සහ සුසිල් ප්‍රේමජයන්ත

ජුදාස් ඉස්කාරියොත් ජේසු තුමාගේ ප්‍රධාන ගෝලයන් දොළොස් දෙනාගෙන් කෙනෙකි. ජේසුතුමා ප්‍රසිද්ධි‍යේ දේශන පැවැත්වමින් දිවි ගෙවූයේ සසර තුනක් පමණි. ඒ තෙවසර පුරාම තැනින් තැනට යමින් උන් වහන්සේ සමඟම සිටි ගෝලයෙකි. දෙවියන් වහන්සේගේ නාමයෙන් ලෙඩුන් සුව කරමින් ශුභ අස්න දේශනා කිරීමට ජුදාස්ද් අනෙක් ගෝලයන් එකොළොස් දෙනා සමඟ සම්බන්ධ වූවෙකි.ජේසුතුමන් සමඟ සම්බන්ධ වීමට පෙර මොහු සොරෙකි. සොර කණ්ඩායමේ මුදල් සම්බන්ධව කටයුතු කර ඇත්තේද මොහුය. එකල ඔහු එම මුදල් සොරකම් කර ඇති බව ඇතැම් ග්‍රන්ථවල සඳහන් වේ.

ජේසු තුමාගේ රුවට සමාන තවත් ගෝලයෙක්ද විය. එනිසා ප්‍රධාන පූජකයාගේ සෙබළුන්ට ජේසුතුමා හඳුනා ගැනීම අපහසු විය. එතෙක් කල් හඳුනා ගැනීමට අපහසු වන සේ සිටි ජේසුස් වහන්සේ ගේ ශරීරය සතුරන්ට පෙනෙන්නට සිප ගැනීමෙන් ජුදාස් ඒ මහා අපරාධය සිදු කෙළේ ය.

“ජුදාස්, නුඹ මා සිප ගැනීමෙන් පාවා දුන්නේද?” යයි ජේසු තුමා එහිදී ව්මසීය.

ඒ නිසා මානව ශිෂ්ටාචාරය තුළ මිනිසකු විසින් නොවිඳි මහා දුකක් විඳ කල්වාරි කන්ද මුදුනේදී සියලු පව්කාරයන් වෙනුවෙන් කුරුසිය මත සිය ජීවිතයෙන් වන්දි ගෙවන්නට ජේසුස් වහන්සේට සිදු විය. ජුදාස් මේ මහා පාවාදීම සිදු කළේ රිදී කාසි 30 ක මුදලක් වෙනුවෙනි.

සෙබළුන් විසින් ජේසු තුමන් රැගෙන ගොස් හිරිහැර කරන විට ජුදාස් ඒ මුදල් සියල්ල යළි භාරගෙන ජේසුතුමාව නිදහස් කරන මෙන් ප්‍රධාන පූජකයාගෙන් ඉල්ලා සිටින ලදී. නමුත් එම ඉල්ලීම ප්‍රතික්ෂේප කරන ලදී. පසුව ඔහු සිත් තැවුලෙන් සිය දිවි හානි කරගත්තේය.

සුසිල් ප්‍රේමජයන්ත

ආරච්චිගේ දොන් සුසිල් ප්‍රේමජයන්ත් මෙලොව එළිය දුටුවේ 1955 ජනවාරි මස 10 වනදායි. 1991 වසරේ දී හෙතෙම ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර කෝට්ටේ නගර සභාවේ උපසභාපතිවරයා ලෙස තේරී පත් විය. 1993 වසරේදී ඔහු බස්නාහිර පළාත් සභාවට තේරී පත් විය. 1994 වසරේදී ඔහු බස්නාහිර පළාත් සභාවේ පළාත් පාලන අමාත්‍යවරයා බවට ඔඅත් විය. 1995 වසරේදී සහ 1999 වසරේදි ඔහු බස්නාහිර පළාත් සභාවේ ප්‍රධාන අමාත්‍යවරයා ලෙස කටයුතු කළේය. 2000 වසරේ සිට 2001 වසර දක්වා චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායක කුමාරතුංග පාලන සමයේ මෙරට අධ්‍යාපන අමාත්‍යය ධූරය ඉසිලීය.

එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානය පිහිට වූයේ 2004 පෙබරවාරි මස 11 වැනි දායි. එතැන් සිට මේ දක්වා සම්පූර්ණ කාලයම පාහේ සන්ධානයේ මහලේකම් ලෙස ජනාධිපතිවරණ, මහමැතිවරණ, පළාත් සභා හා පළාත් පාලන ආයතන මැතිවරණවල සියල්ලෙහිම නාම යෝජනා පත්‍ර සකස් කිරීම, හා මැතිවරණවලට අදාළ සියලු කටයුතු සුසිල් ප්‍රේමජයන්යත් විසින් සන්ධානයේ ලේකම්වරයා ලෙස ඉටු කළේය.

මහින්ද රාජපක්ෂ සමයේ 2005 සිට 2010 දක්වා අධ්‍යාපන අමාත්‍ය ධූරයද 2010 සිට 2014 දක්වා ඛනිජ සම්පත් අමාත්‍යය ධූරයද මොහු විසින් උසුලන ලදී.

2010 අගෝස්තු 17 වන සඳුදා මැතිවරණයක් පැවැත්වීමට නියමිතව තිබියදී අගෝස්තු 14 වන සිකුරාදා එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයේ මහලේකම් ලෙස සුසිල් ප්‍රේමජයන්ත ට සහ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ මහලේකම් ලෙස අනුර ප්‍රියදර්ශන යාපා යන අයට එම තනතුරු දැරීම වළක්වාලමින් කොළඹ දිසා අධිකරණය වාරණ නියෝගයක් නිකුත් කළේය. හිටපු අමාත්‍යවරුන් වන දුමින්ද දිසානායක සහ විශ්වා වර්ණපාල විසින් ඉදිරිපත් කළ පැමිණිල්ලක් සලකා බැලු අධිකරණය දින 14ක් බල පැවැත්වෙන පරිදි අදාළ වාරණ නියෝගය නිකුත් කළේය. පෙත්සම්කරුවන් පැවසූයේ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ වැඩ බලන මහ ලේකම් ලෙස දුමින්ද දිසානායක හිටපු අමාත්‍යවරයා සහ එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයේ වැඩ බලන මහ ලේකම් ලෙස විශ්වා වර්ණපාල යන අය පක්ෂ නායක ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන විසින් පත් කරනු ලැබ ඇති බවයි. එම නිසා සිය කටයුතුවලට බාධා නොකරන මෙන් නියෝගයක් සුසිල් ප්‍රේමජයන්ත සහ අනුර ප්‍රියදර්ශන යාපා වෙත නිකුත් කරන මෙන් ද පෙත්සම්කරුවන් ඉල්ලා තිබුණි. කරුණු සලකා බැලූ අධිකරණය එම වාරණ නියෝගය ද නිකුත් කර තිබේ. අනතුරුව පැමිණිල්ල ලබන 28 වනදා කැඳවීමට නියම කළ අධිකරණය එදිනට මේ සම්බන්ධයෙන් කරුණු දක්වන මෙන් වග උත්තරකාර සුසිල් ප්‍රේමජයන්ත සහ අනුර ප්‍රියදර්ශන යාපා යන අයට නොතිසි නිකුත් කළේය.

සන්ධානයේ අභ්‍යන්තර ආරංචි මාර්ග පවසන්නේ 17 වන සඳුදා සුසිල් ප්‍රේමජයන්ත විසින් වාරණ නියෝගයට එරෙහිව අධීකරණය හමුවට යාමට තිබූ බවයි. නමුත් ඔහු එදින පැවැත්වූ මැතිවරණයේ ප්‍රතිපල ලැබෙන තෙක් 18 වැනිදා වන තෙක් අධිකරණය හමුවට නොගොස් සිට සන්ධානයට බහුතර බලය නොමැති බව දැනගත් පසු අධිකරණය හමුවට නොව, ඒ වෙනුවට ජනපති හමුවට ගිය බවයි.

ඉන් පසු යහපාලන ජනපතිගේ අභිමතය පරිදි එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධාන ජාතික ලැයිස්තුවට මහාචාර්ය විශ්වා වර්ණපාල මහතාගේ අනුදැනුමෙන් ඊට අත්සන් තබා තිබුණේ සුසිල් පේ‍්‍රමජයන්ත මහතාය. ලයිස්තුවට පරාජිතයින් හත් දෙනෙකු ඇතුලත් වී තිබුනි.

අගෝස්තු 24 දින විශ්වා වර්ණපාලට ලේකම් ධූරයේ නිදහසේ කටයුතු කර හැරීමට ඉඩ හරිමින් සුසිල් ප්‍රේමජයන්ත මහතා සන්ධානයේ මහලේකම් ධූරයෙන් ඉල්ලා අස් විය.ජුදාස්ට ලැබුනු රිදී කාසි 30 සේ ප්‍රේමජයන්ත මහතාට ලැබෙන්නේ මොනවාදැයි මහජනතාව බලා සිටිති.

 

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top