Anonymous Reporter

ඔබ මාතෘ භුමියට ආදරය කරන සැබෑ දේශප්‍රේමීයෙකුද? මේ ඔබේ වාරයයි…යුතුකම් වෙනුවෙන් පෙල ගැසෙන්න

අපගේ මාතෘ භූමිය දෙකඩ වී උතුරු-නැගෙනහිර ප්‍රදේශ ඇතුලත්ව දෙමළ ඊලාම් රාජ්‍යයක් බිහිවීමේ අවදානමකට පත්ව ඇති මොහොතක ගෝලීය ශ්‍රී ලාංකික සංසදය විසින් මේ අවදානම ලක් රජය පාලනය කරනු ලබන පිරිසගේ සහ රජයේ තීරණ ක්‍රියාත්මක කරනු ලබන අයගේ දැනුවත් වීම වෙනුවෙන් හා ඔවුන්ගේ සිහිකැඳවීමේ අරමුණෙන් අන්තර්ජාලය මගින් විද්‍යුත් පෙත්සමක් අදාල ආයතන හා පුද්ගලයින් වෙත යැවීම සඳහා සූදානම් කර තිබේ.

අප සැමගේ අරමුණ මේ සඳහා අඩුම වශයෙන් අත්සන් ලක්ෂයක් පමණ ලබා ගැනීම සහ එම පෙත්සම ගරු ජනාධිපතිතුමා , ගරු අගමැතිතුමා, හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමා , සියළුම ආගමික පූජක තුමන්ලා ඇතුළු සියළුම විද්වතුගෙන් සමන්විතවූ සංවිධාන වලට යැවීමයි.

කරුණාකර ඔබගේ වටිනා කාලය වැයකර මෙම විද්‍යුත් පෙත්සම අත්සන් කර අවම වශයෙන් මෙය තවත් දේශප්‍රෙරේමීන් 10 දෙනෙකු වෙත හෝ බෙදා හරින මෙන් මෙයින් ඉල්ලා සිටිමු.

ස්තූතියි.!

ගෝලීය ශ්‍රී ලාංකික සංසදය.

පෙත්සමට පිවිසෙන්න මෙතන ඔබන්න – Click Here

1815 සුද්දා සිටි අවදියේත් මේ රට සිංහලේ ලෙස තිබුනේය සුද්දා මේකට සිලෝන් කීවාය,

1833 දී ව්‍යවස්ථාදායක සභාව පිහිටෙව්වා. එදා තමයි සිංහලත්වයට මේ රටේ විශේෂ තත්වය නැති කළේ. 1923 අරුනාචලම් හින්දු මහා සභාව නමින් පළමු ජාතිවාදී සංවිධානය පිහිටෙව්වා. ඉන්පසු ඩොනමෝර් කොමිසමේ දී රාමනාදන්ලා අරුනාචලම්ලා සර්වජන ඡන්දයට විරුද්ධ වුණා රටේ නායකත්වය තමන්ගේ අතින් සිංහලයන්ට යාම ගැන විරුද්ධ වෙමින්. 1941 දී පොන්නම්බලම් පණහට පණහ ඉල්ලුව. සෝල්බරි කොමිසමේදී මේ ගොල්ලෝ කිව්වා පාර්ලිමේන්තුවේ සිංහලයන් ගණන 50% ට අඩුවෙන විධියට මැතිවරණ ක්‍රමය සකසන්න කියලා.

1949 දී චෙල්වනායගම් වෙන ම රාජ්‍යයක් සඳහා තමිල් අරසු කච්චිය පිහිටෙව්වා.

1956 රාජ්‍ය භාෂාවට දෙමල භාෂාවද එක්විය 1972 පසු සිංහලේ Sri Lanka විය 1972 වර්ෂයේ සිංහලේ ජාතික කොඩියට අනෙක් ජාතීන් සංකේතවත් වන පරිදි වර්ණවත් තීරු දෙකක් එක්විය …

1976 දී වඩුක්කොඩෙයි සම්මුතිය බිහිවුණා. ඒ අතර ප්‍රභාකරන්ලා උමා මහේෂ්වරන්ල ආයුධ අතට ගත්තා. මේකෙ දි ජේවීපි අභාසය බලපෑ බව අමතක කරන්න එපා. මේ මුළු කතාව ම එක ම ක්‍රියාවලියක්. මේ ක්‍රියාවලිය අන්තිමේදී ප්‍රභාකරන් තමන්ගේ අතට ගත්තා. 2009 දී ප්‍රභාකරන් පැරදුණා. ප්‍රභාකරන් විතර ද පැරදුණේ? නැහැ. 1833 ඉදන් එන ක්‍රියාවලියම පැරදුණා. ඉන්දු ලංකා ගිවිසුම පවා මේ ක්‍රියාවලියේ ම කොටසක්. ඒ නිසා 13 වන සංශෝදනයත් එදා දේශපාලනිකව පරාදයි.”

මේ සියල්ල සිදු කලේ අනෙකුත් ජාතීන්ට සාධාරණයක් ඉෂ්ට කිරීමට බව ඔබ මා දන්නා කරුනකි එහෙත් දෙමල , මුස්ලිම් ජාතීන් එතනින් පසු බැස්සේ නැත දැන් ඔවුන් වෙනම රාජ්‍යයක් ඉල්ලා සිටී එය 2016 මැයි එලි දැක්වූ ලාල් විජේනායක කමිටුවාර්තාව තුල පැහැදිලිව ඇත
ඔබ මෙය නොසලකා හැර සිටියහොත් මේ රට බෙදනවා නොඅනුමානයි උදාහරණයක් ලෙස මෙසේ සදහන්කර සිටින්නම්.

2017- ඔක්තෝබර් 30 පාර්ලිමේන්තුව තුල පැවති සාකච්ඡාව පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සුමන්තිරන් තරයේ කියා සිටියා වෙනම වෙනම රාජ්‍යයක් වුවමනා බව.

මෙම ව්‍යවස්ථාවට ශ්‍රී ලංකාවේ මහනායක හිමිවරුන් පවා මේ වන විටත් විරෝධය දක්වා ඇත.

ඉතින් ඔබ මෙම ව්‍යවස්ථාවවට ඔබේ විරෝධය දක්වන්න කාලයයි…!

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top