Conspiracy

යෝෂිත රාජපක්ෂ,හිටපු නාවික හමුදාපති ආරක්ෂාකර… නාවික හමුදාපති ට්‍රැවිස් සින්නයියා ගෙදර යැවු යහපාලන මෙහෙයුම….

ලංකා ඉතිහාසයේ කෙටිම කාලයක් හමුදාපති ධුරයක් හෙබවු හමුදාපතිවරයෙකු ලෙස සටහනක් තබමින් නාවික හමුදාපති ට්‍රැවිස් සින්නයියා මහතා(Travis Sinniah) අද සිට විශ්‍රාම ගන්වා තිබේ.සින්නයියා මහතා නාවික හමුදාපති ධුරයේ වැඩභාරගත්තේ අගොස්තු 22 දා වු අතර කාලය දිර්ඝ කිරිමට හැකියාව හොදටම තිබියදි කරුණු දෙකක් හේතුවෙන් ජනාධිපතිවරයා විසින් සින්නයියා ඉවත් කිරිමට කටයුතු කර තිබේ.

මේ අතර නව නාවික හමුදාපතිවරයා ලෙස රියර් අද්මිරාල් එස්.එස්. රණසිංහ මහතා ජනාධිපති මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේන මහතා විසින් පත් කරනු ලැබ ඇති අතර මෙම නව පත්වීම හෙට (26) සිට කි‍්‍රයාත්මක වන අතර මේ සමග රණසිංහ මහතා වයිස් අද්මිරාල් නිලයට උසස් කර තිබේ.මේ ධුර කාලය දිගු නොකිරීම පිටුපස තිබිය හැකි යැයි සිතිය හැකි කාරණා මොනවාද ඔහුගේ වයස් සීමාව නිමා වීම නිසා ද එහෙම නැත්නම් වෙනත් හේතූන් නිසා ද ඔහුගේ ධුර කාලය දීර්ඝ නොකරන්නේ කියන එක ගැන සලකා බැලිය යුතුයි. මීට පෙරත් වයස පනස්පහ සම්පූර්ණ වූ හමුදාපතිවරු සේවයේ සිටි බව කවුරුත් දනී.

සින්නයියා දොට්ට දැමිමේ අසන්නතම් හේතුව වුයේ දේශපාලන කුමන්ත්‍රණයක් බවට පසුගිය දින කිහිපය තුලම  අනාවරණයන් හරහා හෙලිවු කරුණු අද සින්නයියා ඉවත් කිරිම හරහා තහවුරු වි තිබේ.

ඇත්ත වශයෙන්ම ජනාධිපතිතුමාට අවශ්‍ය නම් නාවික හමුදාපතිවරයාගේ ධුර කාලය අවුරුද්දක් වගේ කාලයක් දක්වා වුවත් දීර්ඝ කිරිමට හැකියාව තිබු නමුත් ජනාධිපතිවරයා එසේ නොකර සිටිමට ආසන්නම හේතුව වුයේ එක් පැත්තකින් නාවික හමුදාවේ සේවයට බැදි මේ වනවිට වැඩ තහනමට ලක්ව සිටින මහින්දගේ පුත් යෝෂිත රාජපක්ෂ රැක ගැනිමත් අනිත් පැත්තේන් හිටපු හමුදාපතිවරයා මෙන්ම හිටපු නාවික හමුදා මාධ්‍ය ප්‍රකාශකවරයාට එල්ල වි තිබේන පුද්ගලයන් එකොළොස් දෙනෙකු පැහැරගෙන ගොස් ඔවුන්ගෙන් කප්පම් ලබාගෙන ඝාතනය කිරීමේ චොදනාවෙන් ගලවා ගැනිමට මෙන්ම පසුගිය රජය සමයේ මෙන්ම වත්මන් රජය සමයේ නාවික හමුදාව තුල සිදුවු ඉහළ පෙළේ වංචා දුෂණ රැසක් අනාවරණය කර ගැනිමට පසුගිය මාස දෙකක කාලය තුල නාවික හමුදාව සක්‍රියව දායකත්වය ලබාදුන් අතර ඒ පසුපස හිටපු නාවික හමුදාපති ට්‍රැවිස් සින්නයියා කළ කාර්‍යභාරය කිසිවෙකුටත් අමතක නොවනු ඇත.

ට්‍රැවිස් සින්නයියා නාවික හමුදාපති ලෙස පත්වු වහාම රාජපක්ෂලා කලබලයට පත්වු අතර දිගින් දිගටම සින්නයියා ඉලක්ක කර වෙබ් හරහා මෙන්ම ඒකාබද්ධයේ ඇතැම් මන්ත්‍රීවරුන් පවා ඔහු ඉලක්ක කර පහරදුන් අතර සින්නයියා සම්බන්ධයෙන් හිටපු ආරක්ෂක ලේකම් ගෝඨාභය රාජපක්ෂට අවුලක් තිබු බව නොරහසකී.

එවකට කොමදෝරු ට්‍රැවිස් සින්නයියා ත්‍රස්තවාදීන්ට එරෙහි මෙහෙයුම්වලට සක්‍රීයව දායක වු අභීත දමිළ හමුදා නිලධාරියකි. නාවික ප්‍රහාරක යාත්‍රා බලඝනයේ අණ දෙන නිලධාරියා ලෙසද ඔහු ක්‍රියා කර ඇත. 2010දි බීමතින් එවකට මාණ්ඩලික ප්‍රධානී පසුව නාවික හමුදාපති වූ සෝමතිලක දිසානායක (ජාතික රූපවාහිනියේ හිටපු සභාපතිගේ සොයුරා) ඔහු හට ජාතිවාදී ලෙස බැන වැදී පහර දුන්නේ අශික්ෂිත ආකාරයට ය. නාවික හමුදාපති ඇතුලු ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරීන් ඉදිරියේ එම සිදුවීම වුවද ඒ පිලිබඳ කිසිදු පරීක්ෂණයක් සිදු නොවීය.

2011 ජනවාරි මස අද්මිරාල් සෝමතිලක දිසානායක නාවික හමුදාපති වීමත් සමගම ඔහුට විරුද්ධව පලි ගැනීම ඇරඹුනි. කොමදෝරු සින්නයියා ඒ වනවිට රියර් අද්මිරාල් නිලයට උසස් වීමට සුදුසුකම් ලබා තිබුනද එය ලබාදීම නාවික හමුදාපතිවරයා කල් දමන ලදී. 2011 අප්‍රේල් මාසයේ නාවික සෙබළුන් හතර දෙනකු අතුරුදන් වන විට උතුරේ උප-ආඥාපති වුයේ කොමොදෝරු සින්නයියාය. ඔහුව කොළඹට ගෙන්වා රියර් අද්මිරාල් වීරසේකරට එරෙහිව බොරු සාක්ෂි දීමට හිටපු ආරක්ෂක ලේකම්වරයා සහ නාවික හමුදාපති ඇතුළු අනෙක් ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරීහු බලපෑම් කළහ. නමුත් සිය සහෝදර ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරියාව නිකරුනේ පාවා දීම ප්‍රතික්ෂේප කළ ඔහු වසර තිහක පමණ සේවය කළ නාවුක හමුදාව හැර ගියේය.

හිටපු නාවික හමුදාපති ට්‍රැවිස් සින්නයියා ඉවත් කිරිමට දියත් කර ඇති කුමන්ත්‍රණය සම්බන්ධයෙන් රාවය පුවත්පතට ආණ්ඩුවේම හුරතලුන් අදහස් දක්වමින් අනාවරණය කල කරුණු පහත දැක්වේ…..

“මගේ පුද්ගලික විශ්වාසය තමයි මේ වර්තමාන නාවික හමුදාපතිවරයා යටතේ යම් යම් විමර්ශන ක්‍රියාවලියන් පටන්ගැන්මේ විභවය තියනවා. විශේෂයෙන්ම පුද්ගලයන් එකොළොස් දෙනෙකු පැහැරගෙන ගොස් ඔවුන්ගෙන් කප්පම් ලබාගෙන ඝාතනය කිරීමේ සිදුවීමට වගකිව යුතු යැයි සැක කරන හිටපු නාවික හමුදාපතිවරයා ඇතුළු තවත් නාවික හමුදාවේ ඉහළ නිලධාරීන් සම්බන්ධයෙන් නීතිය ක්‍රියාත්මක කිරීම කාලයක් තිස්සේ අඩපණ වෙලා තිබුණා. එයට හේතු වූයේ නාවික හමුදාවෙන් එයට අවශ්‍ය කරන සහාය නොලැබීමයි. වර්තමාන නාවික හමුදාපතිවරයා යටතේ ඒ සහයෝගය ලැබේවි යන විශ්වාසයක් සාමාන්‍යයෙන් තියනවා. ඒ වගේම ඔහු විසින් යම් යම් විමර්ශන පටන් අරගෙනත් තියෙනවා. එවැනි තත්ත්වයක් තුළ යම් කිසි පිරිසකට හෝ පුද්ගලයන්ට අර කියන අපරාධ එළියට පැමිණීම වැළැක්වීමට අවශ්‍ය වෙන්නට පුළුවනි. ඒ වැළැක්වීම සදහා ඔවුන්ට පුළුවන් දෙයක් තමයි මේ වර්තමාන නාවික හමුදාපතිවරයා හැකි ඉක්මනින් ගෙදර යැවීම.”

“මගේ පුද්ගලික විශ්වාසය වෙන්නේ මේ යහපාලන ආණ්ඩුව පහුගිය කාලයේ දූෂණ සහ අපරාධ සම්බන්ධයෙන් සොයා බැලීම් සිදු කළේ එක්තරා තේරීම් අනුක්‍රමයක් යටතේයි. ඒ කියන්නේ සමහර දූෂිතයින් ආරක්ෂා කර තිබෙනවා. තවත් සමහර අය සම්බන්ධයෙන් ක්‍රියාත්මක වීමට පටන්ගෙන තියනවා. පසුගිය ආණ්ඩුවේ සිටි බරපතළම දූෂිතයන් ලෙස සැලකෙන මිනිස්සුන්ට විරුද්ධව ක්‍රියාමාර්ග ගැනීම මේ ආණ්ඩුවෙන් පමා කරලා තියනවා. අපරාධ සම්බන්ධයෙන් ද ඒ වගේමයි. විශේෂයෙන් නාවික හමුදාව සම්බන්ධව සිදුවී තිබෙන අපරාධ සම්බන්ධයෙන් මේ යහපාලන ආණ්ඩුව අද දක්වා ගෙනයන්නේ කකුලෙන් අදින වැඩපිළිවෙළක්. මේ වත්මන් නාවික හමුදාපතිවරයාගේ කාලය දීර්ඝ නොකිරීම මම දකින්නේ අර කියන පුළුල් අභිප්‍රායන් මුල් කරගෙන ඇති වන දෙයක් මිස ඔහුගේ වයස කල් පැමිණීම නිසා සිදුවන දෙයක් ලෙස නොවෙයි. මෙය ඉතාම නරක දෙයක්. මොකද මේ යහපාලනය බලයට ආවේ ම ඒ දූෂිතයන්ව සහ අපරාධකරුවන්ව නීතිය ඉදිරියට ගෙනෙනවා කියලායි. පසුගිය කාලය තිස්සේ අපරාධ පිටුපස ඉඳලා තියෙන්නේ ත්‍රිවිධ හමුදාවට සම්බන්ධ කොටස්. නාවික හමුදාවේ වෙන්න පුළුවන්, පාබල හමුදාවේ වෙන්න පුළුවන්, පොලීසිය හෝ බුද්ධි අංශ නිලධාරීන් වෙන්න පුළුවන්. ප්‍රගීත් එක්නැළිගොඩ පැහැරගෙන යාම, ලසන්ත වික්‍රමතුංග ඝාතනය සහ තාජුදීන් ඝාතනය යන හැම සිදුවීමකම ත්‍රිවිධ හමුදාවේ හා පොලීසියේ අය ඉන්නවා. මේවා පිළිබඳ විභාග කිරීමේ වගකීමක් තියනවා. ඒ නිසා වත්මන් නාවික හමුදාපතිවරයාගේ සේවය දීර්ඝ නොකිරීම එක්තරා ආකාරයක දේශපාලන කුමන්ත්‍රණයක ප්‍රතිඵලයක් ලෙස මම දකිනවා. ඒ කුමන්ත්‍රණකරුවන් වෙන කවුරුවත් නොවෙයි, මහින්ද රාජපක්ෂ පාලන සමයේ සිදුවූ මහා පරිමාණ අපරාධ වසන්කිරීමේ වුවමනාවෙන් පෙළෙන පිරිසක් මේ ආණ්ඩුව ඇතුළේ ඉන්නවා. එය අවශ්‍ය වී තිබෙන්නේ ඒ අයටයි.”

…………………………….ගාමිණී වියන්ගොඩ…………………..

“නාවික හමුදාපති ධුරයට ට්‍රැවිස් සින්නයියා පත් කිරීම අපේ රට පිළිබඳව ජාත්‍යන්තරයේ තිබුණු කිසියම් අප්‍රසාදයක් තුනී කිරීමටත් ඉවහල් වුණා. ඔහු වැනි කීර්තිමත් දක්ෂ නිලධාරියෙකු පත් කිරීම නීතිගරුක පුරවැසියෝ සැලකුවේ නාවික හමුදාවේ අනාගත අභිවෘද්ධියට ආශීර්වාදයක් හැටියටයි. ඒක ආණ්ඩුවෙන් සිද්ධ කෙරුණු ඉතාම වැදගත් පත්වීමක්. අලුත් යුද හමුදාපතිවරයා පත් කළා වගේම වැදගත් වගකීමක් තමයි නාවික හමුදාපතිවරයා පත් කිරීම. එහෙත් අපට අදහාගන්නට බැරි විධියට ඔහුව පත් කළ වහාම විශ්‍රාම ගැන්වීමේ තීරණයකුත් ක්‍රියාත්මක වෙලා තියනවා. ඒක ඉතාමත්ම කනගාටුදායක කාරණාවක්. එය ශිෂ්ටසම්පන්න නීතිගරුක පුරවැසියෝ ඉතාමත්ම කනගාටුවෙන් හෙළා දකිනවා. ඒ විධියට නාවික හමුදාපතිවරයෙක් හෝ හමුදාපතිවරයෙක් ඉතිහාසයේ මීට පෙර විශ්‍රාම ගන්වලා නැහැ.
මේ පිළිබඳ කරුණු සොයා බලන විට අපට අනාවරණය වැදගත් දෙයක් තමයි මේ රටේ නීතිගරුක පුරවැසියෝ ජනවාරි අට වෙනිදා කිසියම් ආකාරයක සීලාචාර නීතිගරුක සමාජයක් අපේක්ෂා කළා නම් අන්න ඒ සමාජය ගොඩනැගීම වෙනුවෙන් මේ නාවික හමුදාපතිවරයා සාධනීය පියවර කීපයක් ගැනීම තමයි මේ විශ්‍රාම ගැන්වීමට මුල්වෙලා තියෙන්නේ. උදාහරණයක් හැටියට කියනවා නම් යෝෂිත රාජපක්ෂ කියන පුද්ගලයා බලය අවභාවිත කරමින් නාවික හමුදාවට බඳවා ගත්තා. ඔහු කිසියම් දූෂණ චෝදනාවකට ලක් වෙලා රිමාන්ඞ් බන්ධනාගාරගත වෙලා ඇප පිට නිදහස්ව ඉන්නා පුද්ගලයෙක්. එහෙම පුද්ගලයෙකුට නාවික හමුදාව විනය ක්‍රියාමාර්ගයක් ගත යුතුයි. ඔහු සේවය හැර ගියා ද අස් වුණාද කියන එක නෙමෙයි, එම පුද්ගලයා නාවික හමුදාව තුළ සේවය කළ කාලය පිළිබද විමර්ශනයක් සිදු කරන්නට අවශ්‍යයි. එහෙත් හිටපු නාවික හමුදාපතිවරයා එය මගහැරියා. මේ විශ්‍රාම යන නාවික හමුදාපතිවරයා ඒ නීතිගරුක විමර්ශනය සිදුකිරීමට අවශ්‍ය අනුමැතිය ලබා දී තිබෙන බව අපට දැනගන්නට ලැබෙනවා. ඒ වගේම තමයි නාවික හමුදාව තුළ කිසිම හේතුවක් නැතිව යුද්ධයෙන් පසු අහිංසක තරුණයෝ එකොළොස් දෙනෙක්ව සාපරාදී ලෙස ඝාතනයට ලක් කළා. ඒ ඝාතනය පිළිබඳ රහස් පොලීසිය යම් යම් විමර්ශන සිදු කළා. ඒ විමර්ශනවලින් හිටපු නාවික හමුදාපතිවරයෙක් යම් කිසි ආකාරයකට චෝදනා ලබන තත්ත්වයක් උද්ගත වෙලා තියනවා. ඒ නාවික හමුදාපතිවරයා මොන ආකාරයෙන් හෝ තමන්ගේ බලය පරිහරණය කර වර්තමාන නාවික හමුදාපතිවරයාව විශ්‍රාම ගැන්වීමේ ක්‍රියාවලිය සිදු කර තිබෙන බව විශ්වාස කටයුතු ආරංචි මාර්ගවලින් දැනගන්නට ලැබෙනවා. මේ විධියට නම් මේ රටේ කටයුතු සිද්ධ වන්නේ ජනවාරි අට වන දා මේ රටේ යහපත් වෙනසක් වෙනුවෙන් ලබා දුන් ප්‍රතිඥා අමු අමුවේ තිරශ්චීන ලෙස සාපරාධී ලෙස ඝාතනය කරන බව තමයි අපට පෙනී යන්නේ. මේ නාවික හමුදාපතිවරයා මේ ආකාරයට විශ්‍රාම ගැන්වීම කියන දේ අපි කිසිසේත් අපේක්ෂා කළ දෙයක් නොවෙයි. මේ පිළිබඳ කරුණු ගවේෂණය කරන විට අපට පෙනෙනවා එක්තරා පුද්ගලයෙක් තමන්ගේ ගජමිතුරන් හෝ ගජමිතුරෙකු ආරක්ෂාකර ගැනීමේ ක්‍රියාවලියක් උදෙසා එක්තරා හිටපු නාවික හමුදාපතිවරයෙක්ව ඉවහල්කර ගෙන තියනවා. මෙන්න මේ නාවික හමුදාපතිවරයාගේ කුමන්ත්‍රණයක ප්‍රතිඵලයක් හැටියටයි සින්නයියා කියන නාවික හමුදාපතිවරයාට තමන්ගේ දැනුමෙන් කුසලතාවන්ගෙන් පළපුරුද්දෙන් මේ රටට සේවයක් කිරීමට ලැබුණු අවස්ථාව මගහැරිලා ගිහිල්ලා තියෙන්නේ. ඒ විතරක් නෙමෙයි නාවික හමුදාවට උසස් අභිමානවත් ගෞරවයක් ලබා ගැනීමට ඔහුගේ සේවය ඔස්සේ තිබුණු අවකාශය ඇහිරී යාමක් හැටියටත් අපි මේක දකිනවා. බලවත් කනගාටුවෙන් සහ ඉතාමත්ම පිළිකුලෙන් මේ විශ්‍රාම ගැන්වීම හෙළා දැකිය යුතුයි කියා මම පුරවැසියෙක් හැටියට දකිනවා.”

………………………….මහාචාර්ය සරත් විජේසූරිය………………………….

අවසානයේ  රියර් අද්මිරාල් එස්.එස්. රණසිංහ නව නාවික හමුදාපති වි අවසානය.ඒ පසුපස තවත් කතාවක් තිබේ.එනම් රනසිංහ මහතා අනුරාධපුරයේ අයෙකු නිසා ඔහුට නාවික හමුදාපති තනතුර ලබා දිමට නිදහස් පක්ෂයේ මහලේකම් දුමින්ද දිසානායක මහතා උත්සහ ගත් අතර ඒ සදහා ජනාධිපතිවරයා අවස්ථා ගණනාවක හමුවු බවද නොරහසකී.

කෙසේ වෙතත් මිට පෙර සිටි නාවික හමුදාපතිටරැන්ගෙන් වැඩි පිරිසක් විශ්‍රාම ගොස් ඇත්තේ 55න් පසුවය 2005 දී දයා සදගිරි මහතා වයස අවුරුදු 58න්ද, වසන්තකරන්නාගොඩ මහතා 56 මාස 7න්ද, තිසර සමරසිංහ මහතා 56 මාස 5න්ද, සෝමරත්න දිසානායක මහතා 56 මාස 4 න්ද,ජයන්ත කොළඹගේ මහතා 56 මාස 8න්ද, ජයනාත් පෙරෙරා මහතා 57 මාස 11න්ද රවින්ද්‍ර විජේගුනවර්ධන මහතා 55 මාස 4 කින් පසුව නාවික හමුදාපති ධුරයෙන් විශ්‍රාම ගෙන තිබෙි. නමුත් ඒ වාසනාව සින්නයියාට හිමිවුයේ නෑ.

අවසාන වශයෙන් නව නාවික හමුදාපති රණසිංහට වයස අවුරුදු 55 සැපිරෙන්නේ ලබන නොවැමිබර් 19 වෙනි දිනට වන අතර එදාට අද වුන දේ ගැන නිශ්චිතවම තින්දුවක් ගැනිමට රටේ ජනතාවර හැකිවනු ඇත.

 

Copyright © 2017 LNW TODAYThemetf

To Top